KODI Main - en to tr_tr translation catalogue (166 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
tr_tr: Estuary dış görünümü. phil65 (Kodi'nin varsayılan dış görünümü)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
tr_tr: Estuary Kodi 17.0 ve yukarısı için varsayılan dış görünümdür. İlk kez Kodi kullananlar için anlaşılması ve kullanımı kolaydır.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
tr_tr: Estuary Kodi için varsayılan dış görünümdür, kaldırmak sorunlara yol açabilir

[ctx: #31000]
en: Now playing
tr_tr: Şimdi oynatılıyor

[ctx: #31001]
en: Search...
tr_tr: Ara...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
tr_tr: Medya fanartını arka plan olarak göster

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
tr_tr: Sinema modu

[ctx: #31004]
en: Change mode
tr_tr: Modu değiştir

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
tr_tr: 2 boyutlu olarak izle

[ctx: #31006]
en: Random movies
tr_tr: Rastgele filmler

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
tr_tr: İzlenmemiş filmler

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
tr_tr: Kategori pencere öğelerini etkinleştir

[ctx: #31009]
en: Download icons
tr_tr: Simgeleri indir

[ctx: #31010]
en: In progress movies
tr_tr: Devam eden filmler

[ctx: #31011]
en: Most played albums
tr_tr: En sık çalınan albümler

[ctx: #31012]
en: Random albums
tr_tr: Rastgele albümler

[ctx: #31013]
en: Random artists
tr_tr: Rastgele sanatçılar

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
tr_tr: Çalınmamış albümler

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
tr_tr: En son kayıtlar

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
tr_tr: Son oynatılan kanallar

[ctx: #31017]
en: Rated
tr_tr: Derecelendirildi

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
tr_tr: Son oynatılan kanallar

[ctx: #31019]
en: Forecast
tr_tr: Hava Tahmini

[ctx: #31020]
en: Actions
tr_tr: Eylemler

[ctx: #31021]
en: Misc options
tr_tr: Çeşitli seçenekler

[ctx: #31022]
en: Sort by
tr_tr: Sırala

[ctx: #31023]
en: Viewtype
tr_tr: Görünüm türü

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
tr_tr: Medya öğeleri için gösterilecek derecelendirmeyi seçin

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
tr_tr: Hiçbir sık kullanılan bulunamadı. İçerik menüsünü kullanarak medya görünümlerindeki herhangi bir öğeyi bu listeye ekleyebilirsiniz.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
tr_tr: Zaman Kaydırma

[ctx: #31027]
en: Next aired
tr_tr: Sonraki gösterim

[ctx: #31028]
en: Show fanart
tr_tr: Fanartı göster

[ctx: #31029]
en: Last logged in
tr_tr: Son oturum açma

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
tr_tr: Sistem bellek kullanımı

[ctx: #31031]
en: Version info
tr_tr: Sürüm bilgisi

[ctx: #31032]
en: Order
tr_tr: Düzen

[ctx: #31033]
en: Your rating
tr_tr: Derecelendirmeniz

[ctx: #31034]
en: Extended info
tr_tr: Genişletilmiş bilgi

[ctx: #31035]
en: Pages
tr_tr: Sayfa

[ctx: #31036]
en: items
tr_tr: Öğe

[ctx: #31037]
en: Selected track
tr_tr: Seçilen parça

[ctx: #31038]
en: Rewind
tr_tr: Geri sar

[ctx: #31039]
en: Fast forward
tr_tr: İleri sar

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
tr_tr: Kamera üreticisi

[ctx: #31042]
en: Playlist options
tr_tr: Çalma listesi seçenekleri

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
tr_tr: Akıllı çalma listesi oluşturmak için kurallar ekleyin ve türünü ayarlayın. Bu çalma listeleri dinamiktir ve seçtiğiniz kuralları veritabanınızdaki tüm medya öğelerine uygular.

[ctx: #31044]
en: Add group
tr_tr: Grup ekle

[ctx: #31045]
en: Rename group
tr_tr: Grubu yeniden adlandır

[ctx: #31046]
en: Delete group
tr_tr: Grubu sil

[ctx: #31048]
en: Available
tr_tr: Mevcut

[ctx: #31052]
en: filtered
tr_tr: filtrelendi

[ctx: #31053]
en: Arial based
tr_tr: Arial tabanlı

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
tr_tr: Geri atlamak için [B]Sol[/B] tuşuna, ileri atlamak için [B]Sağ[/B] tuşana basın

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
tr_tr: İlerletmek için [B]Sağ[/B] tuşana basın

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
tr_tr: Çalma listesine git

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
tr_tr: Başlangıçta oturum açma ekranını göster

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
tr_tr: Başlangıçta otomatik olarak oturum aç

[ctx: #31061]
en: Main menu items
tr_tr: Ana menü öğeleri

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
tr_tr: Hava durumu için fanart paketi seçin

[ctx: #31063]
en: Sections
tr_tr: Bölümler

[ctx: #31065]
en: Video playlist
tr_tr: Video oynatma listesi

[ctx: #31066]
en: Music playlist
tr_tr: Müzik çalma listesi

[ctx: #31067]
en: Event log
tr_tr: Olay günlüğü

[ctx: #31068]
en: Choose presets
tr_tr: Önayarları seç

[ctx: #31069]
en: Last Updated
tr_tr: Son Güncelleme

[ctx: #31071]
en: by
tr_tr: yazan

[ctx: #31072]
en: Power Options
tr_tr: Güç Seçenekleri

[ctx: #31073]
en: Total length
tr_tr: Toplam uzunluk

[ctx: #31074]
en: Total duration
tr_tr: Toplam süre

[ctx: #31075]
en: Movie sets
tr_tr: Film kümeleri

[ctx: #31079]
en: Cast not available
tr_tr: Oyuncu bilgileri mevcut değil

[ctx: #31080]
en: Ends at
tr_tr: Bitiş zamanı

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
tr_tr: Şarkı sözleri eklentisi

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
tr_tr: Şarkı sözleri eklentisi ayarları

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
tr_tr: Görsel öğe ayarları

[ctx: #31089]
en: Available groups
tr_tr: Kullanılabilir gruplar

[ctx: #31092]
en: Video menu
tr_tr: Video menüsü

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
tr_tr: Hava durumu bilgisini üst çubukta göster

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
tr_tr: Kayma animasyonlarını kullan

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
tr_tr: Yerel altyazı mevcut

[ctx: #31097]
en: Channel options
tr_tr: Kanal seçenekleri

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
tr_tr: Oturum açıp devam etmek için[CR]Kodi kullanıcı profilinizi seçin

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
tr_tr: Simge Duvarı

[ctx: #31100]
note: viewtype name
en: Shift
tr_tr: Kaydır

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
tr_tr: Bilgi Duvarı

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
tr_tr: Duvar

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
tr_tr: Metni buraya girin...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
tr_tr: Kitaplığınız şu anda boş. Kitaplığınızı kişisel medyalarınız ile doldurmak için "Dosyalar" bölümüne girdikten sonra bir medya kaynağını ekleyin ve yapılandırın. Kaynak eklendikten ve içeriği tarandıktan sonra kitaplığınıza gözatabilirsiniz.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
tr_tr: Video kitaplığınızı doldurmak için video kaynakları ekleyin ve uygun içerik türünü ayarlayın.

[ctx: #31106]
en: Teletext
tr_tr: Teleteks

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
tr_tr: Geniş Liste

[ctx: #31110]
en: Enter files section
tr_tr: Dosyalar bölümüne girin

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
tr_tr: Kişisel resimlerinizi görüntüleyin veya resmi depodaki birçok resim eklentisinden birini indirin.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
tr_tr: Ses akışını değiştir

[ctx: #31113]
en: Search local library
tr_tr: Yerel kitaplıkta ara

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
tr_tr: YouTube'da ara

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
tr_tr: Altyazıyı değiştir

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
tr_tr: Bu ana menü öğesini kaldır

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
tr_tr: Düğümleri düzenle

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
tr_tr: Eklenti tarayıcısına girin

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
tr_tr: Henüz yüklü herhangi bir eklenti yok. Kodi deneyiminizi geliştirmek için eklenti tarayıcımızı ziyaret edip koleksiyonumuza gözatın.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
tr_tr: Henüz bir hava durumu bilgisi sağlayıcı ayarlamamışsınız. Hava durumu bilgilerini görüntülemek için, bir hava durumu bilgisi sağlayıcı seçin ve konumunuzu ayarlayın.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
tr_tr: Hava durumu sağlayıcısını ayarla

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
tr_tr: İzlenmemiş TV Programları

[ctx: #31123]
en: Same director
tr_tr: Aynı yönetmen

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
tr_tr: Aktör bilgisi için yukarı tuşuna basın

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
tr_tr: Özeti okumak için OK tuşuna basın

[ctx: #31127]
en: Show icons
tr_tr: Simgeleri göster

[ctx: #31128]
en: Contributors
tr_tr: Katkıda bulunanlar

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
tr_tr: Genel ayarlar dış görünümün tüm alanlarına uygulanır.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
tr_tr: Ana menü ile ilgili ayarlar: Ana ekranı kendi zevkinize göre yapılandırın.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
tr_tr: Dış görünüm için fanart paketi seçin

[ctx: #31132]
en: Select Program
tr_tr: Program Seçin

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
tr_tr: Çözünürlük Seçin

[ctx: #31134]
en: Remaining
tr_tr: Kalan

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
tr_tr: En son değişiklikleri görmek için tıklayınız...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
tr_tr: Oynatıcı

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
tr_tr: Video kod çözücü

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
tr_tr: Piksel biçimi

[ctx: #31141]
en: Changes for version
tr_tr: Sürümdeki değişiklikler:

[ctx: #31142]
en: Play speed
tr_tr: Oynatma hızı

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
tr_tr: Henüz hiçbir PVR ayarlanmamış. PVR özelliğini kullanabilmek için bir PVR istemci eklentisi seçin ve yapılandırın. Daha fazlasını öğrenmek için lütfen http://kodi.wiki/view/PVR adresini ziyaret edin.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
tr_tr: Eklenti tarayıcısına girin

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
tr_tr: Eklentilerde ara

[ctx: #31146]
en: In cinemas
tr_tr: Sinemalarda

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
tr_tr: Yakında sinemalarda

[ctx: #31148]
en: Categories
tr_tr: Kategoriler

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
tr_tr: Tarz fanart paketini seçin

[ctx: #31150]
en: Origin
tr_tr: Kaynak

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
tr_tr: İzlenmemiş müzik videoları

[ctx: #31152]
en: Random music videos
tr_tr: Rastgele müzik videosu

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
tr_tr: Bu türde yüklü bir eklentiniz yok. Eklenti tarayıcısına girip topluluğumuzun ürettiği eklentileri indirebilirsiniz.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
tr_tr: Konum değiştirmek için "Tamam" tuşuna basın

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
tr_tr: Henüz yer işareti oluşturulmadı.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
tr_tr: Arka plan deseni seçin

[ctx: #31157]
en: Edit categories
tr_tr: Kategorileri düzenle

[ctx: #31158]
en: Touch mode
tr_tr: Dokunmatik mod

[ctx: #31159]
en: Artwork
tr_tr: Çizim

[ctx: #31160]
en: Show media flags
tr_tr: Medya etiketlerini göster

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
tr_tr: Sayısal tuş takımı

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
tr_tr: Kişisel oyunlarınızı oynayın veya resmi depodaki birçok oyun eklentisinden birini indirin.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
tr_tr: Arka plan fanartını göster

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
tr_tr: Profil kimliğini görüntüleme türünü seçin

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
tr_tr: Profil adı

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
tr_tr: Profil avatarı

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
tr_tr: Arka plana animasyon ekle

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
tr_tr: Müzik videoları için küçük resimler yerine poster gösterin

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
tr_tr: Resimle ilgili ayarlar.

[ctx: #31170]
note: Label for OSD settings category
en: On screen display
tr_tr: Ekran menüsü

[ctx: #31171]
note: Helper text for the label of OSD settings category
en: On screen display (OSD) related settings
tr_tr: Ekran menüsü (OSD) ile ilgili ayarlar

[ctx: #31172]
note: Setting Automatically close video OSD
en: Automatically close video OSD
tr_tr: Video OSD'sini otomatik olarak kapat

[ctx: #31173]
note: Setting auto close time for video osd
en: Video OSD autoclose time (seconds)
tr_tr: Video OSD otomatik kapanma süresi (saniye)

[ctx: #31174]
note: Setting to control what happens when clicking a music album on the home screen
en: Default select action for albums on the home screen
tr_tr: Ana ekrandaki albümler için varsayılan seçme eylemi

[ctx: #31175]
note: Setting to control what happens when clicking a TV show on the home screen
en: Default select action for TV shows on the home screen
tr_tr: Ana ekrandaki tv programları için varsayılan seçme eylemi

[ctx: #31176]
note: Setting to control what happens when clicking a movie set on the home screen
en: Default select action for movie sets on the home screen
tr_tr: Ana ekrandaki film kümeleri için varsayılan seçme eylemi

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
tr_tr: Video çözünürlüğü

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
tr_tr: Video en boy oranı

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
tr_tr: Video bit oranı

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
tr_tr: Ses codec

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
tr_tr: Ses kanalları

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
tr_tr: Ses bit oranı

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
tr_tr: Ekran çözünürlüğü

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
tr_tr: Sistem işleme hızı

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
tr_tr: Sistem CPU kullanımı

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
tr_tr: Medya

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
tr_tr: Sistem
