KODI Main - en to th_th translation catalogue (135 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
th_th: สกิน Estuary โดย phil65 และ Piers (หน้าตาเริ่มต้นของKodi)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
th_th: Estuary คือหน้าตาเริ่มต้นของ Kodi 17.0 และสูงกว่า เป็นความพยายามที่จะทำให้ง่ายสำหรับผู้ใช้ Kodi ในครั้งแรก ที่จะเข้าใจและใช้งาน

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
th_th: Estuary เป็นหน้าตาเริ่มต้นสำหรับ Kodi, การลบมัน อาจทำให้เกิดปัญหา

[ctx: #31000]
en: Now playing
th_th: ขณะนี้กำลังเล่น

[ctx: #31001]
en: Search...
th_th: ค้นหา...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
th_th: แสดงแฟนอาร์ตของสื่อเป็นพื้นหลัง

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
th_th: โหมดโรงภาพยนตร์

[ctx: #31004]
en: Change mode
th_th: เปลี่ยนโหมด

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
th_th: ชมแบบ 2 มิติ

[ctx: #31006]
en: Random movies
th_th: สุ่มภาพยนตร์

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
th_th: ภาพยนตร์ที่ยังไม่ได้ดู

[ctx: #31009]
en: Download icons
th_th: ดาวน์โหลดไอคอน

[ctx: #31010]
en: In progress movies
th_th: ภาพยนตร์ที่ดำเนินการอยู่

[ctx: #31011]
en: Most played albums
th_th: อัลบั้มที่เล่นบ่อยสุด

[ctx: #31012]
en: Random albums
th_th: สุ่มอัลบั้ม

[ctx: #31013]
en: Random artists
th_th: สุ่มศิลปิน

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
th_th: อัลบั้มที่ยังไม่ได้เล่น

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
th_th: การบันทึกล่าสุด

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
th_th: ช่องรายการที่เล่นล่าสุด

[ctx: #31017]
en: Rated
th_th: เรต

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
th_th: ช่องรายการที่เล่นล่าสุด

[ctx: #31019]
en: Forecast
th_th: พยากรณ์

[ctx: #31020]
en: Actions
th_th: การกระทำ

[ctx: #31021]
en: Misc options
th_th: ตัวเลือกอื่นๆ

[ctx: #31022]
en: Sort by
th_th: เรียงโดย

[ctx: #31023]
en: Viewtype
th_th: แบบมุมมอง

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
th_th: ไม่พบรายการที่ชื่นชอบ คุณสามารถเพิ่มรายการใด ๆ จากมุมมองสื่อมายังรายการนี้ โดยใช้เมนูตามเนื้อหา

[ctx: #31028]
en: Show fanart
th_th: แสดงแฟนอาร์ต

[ctx: #31029]
en: Last logged in
th_th: เข้าระบบล่าสุด

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
th_th: หน่วยความจำของระบบที่ใช้

[ctx: #31031]
en: Version info
th_th: ข้อมูลเวอร์ชั่น

[ctx: #31032]
en: Order
th_th: ลำดับ

[ctx: #31033]
en: Your rating
th_th: เรตติ้งของคุณ

[ctx: #31034]
en: Extended info
th_th: ข้อมูลเพิ่มเติม

[ctx: #31035]
en: Pages
th_th: หน้า

[ctx: #31036]
en: items
th_th: รายการ

[ctx: #31038]
en: Rewind
th_th: ย้อนกลับเร็ว

[ctx: #31039]
en: Fast forward
th_th: ไปหน้าแบบเร็ว

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
th_th: ผู้ผลิตกล้อง

[ctx: #31042]
en: Playlist options
th_th: ตัวเลือกของรายการเล่น

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
th_th: กำหนดประเภทและเพิ่มกฎเพื่อสร้างรายการเล่นอัจฉริยะ รายการเล่นเหล่านี้จะเป็นแบบไดนามิกและรวมทุกรายการสื่อจากฐานข้อมูลของคุณ ที่ถูกนำมาใช้โดยกฎที่คุณเลือก

[ctx: #31044]
en: Add group
th_th: เพิ่มกลุ่ม

[ctx: #31045]
en: Rename group
th_th: เปลี่ยนชื่อกลุ่ม

[ctx: #31046]
en: Delete group
th_th: ลบกลุ่ม

[ctx: #31048]
en: Available
th_th: ที่มีอยู่

[ctx: #31052]
en: filtered
th_th: ที่กรองแล้ว

[ctx: #31053]
en: Arial based
th_th: ใช้ฟ้อนท์ Arial

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
th_th: ไปยังรายการเล่น

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
th_th: แสดงหน้าจอลงชื่อเข้าใช้เมื่อเริ่มต้น

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
th_th: เข้าใช้โดยอัตโนมัติเมื่อเริ่มต้น

[ctx: #31061]
en: Main menu items
th_th: รายการเมนูหลัก

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
th_th: เลือกแพ็คแฟนอาร์ตสภาพอากาศ

[ctx: #31063]
en: Sections
th_th: ส่วน

[ctx: #31065]
en: Video playlist
th_th: รายการเล่นวิดีโอ

[ctx: #31066]
en: Music playlist
th_th: รายการเล่นเพลง

[ctx: #31067]
en: Event log
th_th: บันทึกกิจกรรม

[ctx: #31068]
en: Choose presets
th_th: เลือกแม่แบบ

[ctx: #31069]
en: Last Updated
th_th: ปรับปรุงล่าสุด

[ctx: #31071]
en: by
th_th: โดย

[ctx: #31072]
en: Power Options
th_th: ตัวเลือก ด้านพลังงาน

[ctx: #31074]
en: Total duration
th_th: รวมระยะเวลา

[ctx: #31075]
en: Movie sets
th_th: ภาพยนตร์ชุด

[ctx: #31079]
en: Cast not available
th_th: ไม่พบผู้แสดง

[ctx: #31080]
en: Ends at
th_th: สิ้นสุดที่

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
th_th: ส่วนเสริมเนื้อเพลง

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
th_th: การตั้งค่าส่วนเสริมเนื้อเพลง

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
th_th: การตั้งค่าแสดงแสงสี

[ctx: #31089]
en: Available groups
th_th: กลุ่มที่พบ

[ctx: #31092]
en: Video menu
th_th: เมนูวิดีโอ

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
th_th: แสดงข้อมูลสภาพอากาศในแถบบน

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
th_th: ใช้การเคลื่อนไหวแบบเลื่อน

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
th_th: พบคำบรรยายภายใน

[ctx: #31097]
en: Channel options
th_th: ตัวเลือกของช่อง

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
th_th: เลือกโปรไฟล์ผู้ใช้ Kodi ของคุณ[CR]เพื่อเข้าสู่ระบบและดำเนินการต่อไป

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
th_th: ผนังไอคอน

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
th_th: ผนังข้อมูล

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
th_th: ผนัง

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
th_th: ป้อนอักษรที่นี่...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
th_th: คลังข้อมูลของคุณตอนนี้ว่างเปล่า เพื่อจะเพิ่มข้อมูลด้วยสื่อส่วนบุคคลของคุณ เข้าไปที่ส่วน "แฟ้ม" เพิ่มแหล่งของสื่อและกำหนดค่า หลังจากที่แหล่งข้อมูลได้รับการเพิ่มและจัดทำดัชนี คุณจะเรียกดูคลังข้อมูลของคุณได้

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
th_th: เพิ่มแหล่งวิดีโอและกำหนดชนิดของเนื้อหาที่เหมาะสม ในการเพิ่มข้อมูลสู่คลังวิดีโอของคุณ

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
th_th: รายการแบบกว้าง

[ctx: #31110]
en: Enter files section
th_th: เข้าสู่ส่วนแฟ้ม

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
th_th: ดูรูปภาพส่วนตัวของคุณหรือดาวน์โหลดหนึ่งในส่วนเสริมรูปภาพอันหลากหลาย จากแหล่งโปรแกรมอย่างเป็นทางการ

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
th_th: สลับกระแสเสียง

[ctx: #31113]
en: Search local library
th_th: ค้นหาจากคลังข้อมูลท้องถิ่น

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
th_th: ค้นหาจากยูทูป

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
th_th: ลบรายการเมนูหลักนี้

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
th_th: แก้ไขส่วนเชื่อมโยง

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
th_th: เข้าสู่สืบค้นส่วนเสริม

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
th_th: คุณไม่มีส่วนเสริมใดๆติดตั้งอยู่ เยี่ยมชมการเรียกดูส่วนเสริมของเรา เพื่อเรียกดูการรวบรวมของเราและปรับปรุงประสบการณ์ Kodi ของคุณ

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
th_th: คุณยังไม่ได้ตั้งค่าผู้ให้บริการสภาพอากาศเลย เพื่อที่จะดูข้อมูลสภาพอากาศ เลือกผู้ให้บริการสภาพอากาศและตั้งค่าสถานที่ของคุณ

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
th_th: ตั้งค่าผู้ให้บริการสภาพอากาศ

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
th_th: รายการทีวีที่ยังไม่ได้ดู

[ctx: #31123]
en: Same director
th_th: ผู้กำกับเดียวกัน

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
th_th: กด ขึ้น สำหรับข้อมูลนักแสดง

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
th_th: กด ตกลง เพื่ออ่านเรื่องย่อ

[ctx: #31127]
en: Show icons
th_th: แสดงไอคอน

[ctx: #31128]
en: Contributors
th_th: ผู้ให้ข้อมูล

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
th_th: การตั้งค่าทั่วไปที่ถูกนำไปใช้ในทุกพื้นที่ของหน้าตา

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
th_th: เมนูที่เกี่ยวข้องกับตั้งค่าเมนูหลัก: การกำหนดค่าหน้าจอหลักตามความชอบของคุณ

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
th_th: เลือกแพ็คแฟนอาร์ตของหน้าตา

[ctx: #31134]
en: Remaining
th_th: ที่เหลืออยู่

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
th_th: คลิกที่นี่เพื่อดูการเปลี่ยนแปลงล่าสุด...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
th_th: ตัวเล่น

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
th_th: ตัวถอดรหัสวิดีโอ

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
th_th: รูปแบบพิกเซล

[ctx: #31141]
en: Changes for version
th_th: การเปลี่ยนแปลงสำหรับรุ่น

[ctx: #31142]
en: Play speed
th_th: ความเร็วการเล่น

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
th_th: คุณยังไม่ได้ตั้งค่า PVR เพื่อที่จะใช้ PVR เลือกส่วนเสริม ลูกข่าย PVR และกำหนดค่า เยี่ยมชม http://kodi.wiki/view/PVR เพื่อเรียนรู้เพิ่มเติม

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
th_th: เข้าสู่สืบค้นส่วนเสริม

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
th_th: ค้นหาส่วนเสริม

[ctx: #31146]
en: In cinemas
th_th: ในโรงภาพยนตร์

[ctx: #31148]
en: Categories
th_th: หมวดหมู่

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
th_th: เลือกแพ็คแฟนอาร์ตประเภท

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
th_th: วิดีโอเพลงที่ยังไม่ได้ดู

[ctx: #31152]
en: Random music videos
th_th: สุ่มวิดีโอเพลง

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
th_th: คุณยังไม่มี ส่วนเสริมประเภทนี้ติดตั้ง เข้าสู่การเรียกดูส่วนเสริม เพื่อดาวน์โหลดส่วนเสริมที่สร้างขึ้นโดยชุมชนของเรา

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
th_th: กด ตกลง เพื่อสลับสถานที่

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
th_th: ยังไม่มีที่คั่นหน้าที่ถูกสร้าง

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
th_th: เลือกพื้นหลังแบบลวดลาย

[ctx: #31157]
en: Edit categories
th_th: แก้ไขหมวดหมู่

[ctx: #31158]
en: Touch mode
th_th: โหมดสัมผัส

[ctx: #31159]
en: Artwork
th_th: งานศิลป์

[ctx: #31160]
en: Show media flags
th_th: แสดงป้ายสื่อ

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
th_th: แป้นตัวเลข

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
th_th: ชื่อ ข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
th_th: ตัวแปลงสัญญาณวิดีโอ

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
th_th: ความละเอียดภาพยนต์

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
th_th: ลักษณะวิดีโอ

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
th_th: ตัวแปลงสัญญาณเสียง

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
th_th: ช่องเสียง

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
th_th: ความละเอียดหน้าจอ

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
th_th: การใช้งานซีพียูของระบบ

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
th_th: สื่อ

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
th_th: ระบบ
