KODI Main - en to sv_se translation catalogue (154 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
sv_se: Estuary, ett skal av phil65. (Kodi's standardskal)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
sv_se: Estuary är standardskalet för Kodi 17.0 och uppåt. Det är utformat för att vara lättförståeligt och användarvänligt för förstagångsanvändare av Kodi.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
sv_se: Estuary är Kodis standardskal. Om du tar bort det kan det orsaka problem.

[ctx: #31000]
en: Now playing
sv_se: Spelas just nu

[ctx: #31001]
en: Search...
sv_se: Sök...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
sv_se: Visa media-fanart som bakgrund

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
sv_se: Bioläge

[ctx: #31004]
en: Change mode
sv_se: Ändra läge

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
sv_se: Se i 2D

[ctx: #31006]
en: Random movies
sv_se: Slumpvis utvalda filmer

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
sv_se: Osedda filmer

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
sv_se: Aktivera gränssnittskomponenter för kategorier

[ctx: #31009]
en: Download icons
sv_se: Hämtar ikoner

[ctx: #31010]
en: In progress movies
sv_se: Pågående filmer

[ctx: #31011]
en: Most played albums
sv_se: Mest spelade album

[ctx: #31012]
en: Random albums
sv_se: Slumpvis utvalda album

[ctx: #31013]
en: Random artists
sv_se: Slumpvis utvalda artister

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
sv_se: Ospelade album

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
sv_se: Nya inspelningar

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
sv_se: Nyligen spelade kanaler

[ctx: #31017]
en: Rated
sv_se: Betygsatt

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
sv_se: Nyligen spelade kanaler

[ctx: #31019]
en: Forecast
sv_se: Prognos

[ctx: #31020]
en: Actions
sv_se: Åtgärder

[ctx: #31021]
en: Misc options
sv_se: Övriga val

[ctx: #31022]
en: Sort by
sv_se: Sortera efter

[ctx: #31023]
en: Viewtype
sv_se: Vytyp

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
sv_se: Välj betyg att visa för mediaobjekt

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
sv_se: Inga favoriter hittades. Du kan lägga till objekt från mediavyer till den här listan genom att använda innehållsmenyn.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
sv_se: Tidsskifte

[ctx: #31027]
en: Next aired
sv_se: Nästa sändning

[ctx: #31028]
en: Show fanart
sv_se: Visa fanart

[ctx: #31029]
en: Last logged in
sv_se: Senast inloggad

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
sv_se: Systemets minnesanvändning

[ctx: #31031]
en: Version info
sv_se: Versionsinfo

[ctx: #31032]
en: Order
sv_se: Sortera

[ctx: #31033]
en: Your rating
sv_se: Ditt betyg

[ctx: #31034]
en: Extended info
sv_se: Utökad info

[ctx: #31035]
en: Pages
sv_se: Sidor

[ctx: #31036]
en: items
sv_se: objekt

[ctx: #31037]
en: Selected track
sv_se: Markerat spår

[ctx: #31038]
en: Rewind
sv_se: Spolar bakåt

[ctx: #31039]
en: Fast forward
sv_se: Spolar framåt

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
sv_se: Kameratillverkare

[ctx: #31042]
en: Playlist options
sv_se: Alternativ för spellista

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
sv_se: Ställ in typ och lägg till regler för att skapa en smart spellista. Dessa spellistor är dynamiska och omfattar alla mediaobjekt från databasen som matchar dina valda regler.

[ctx: #31044]
en: Add group
sv_se: Lägg till grupp

[ctx: #31045]
en: Rename group
sv_se: Byt namn på grupp

[ctx: #31046]
en: Delete group
sv_se: Ta bort grupp

[ctx: #31048]
en: Available
sv_se: Tillgänglig

[ctx: #31052]
en: filtered
sv_se: filtrerad

[ctx: #31053]
en: Arial based
sv_se: Arialbaserad

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
sv_se: Tryck på [B]vänster[/B] för att gå tillbaka eller [B]höger[/B] för att gå framåt

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
sv_se: Gå till spellista

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
sv_se: Visa inloggningsskärmen vid uppstart

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
sv_se: Automatisk inloggning vid uppstart

[ctx: #31061]
en: Main menu items
sv_se: Huvudmenyobjekt

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
sv_se: Välj väder-fanart paket

[ctx: #31063]
en: Sections
sv_se: Sektioner

[ctx: #31065]
en: Video playlist
sv_se: Spellista för video

[ctx: #31066]
en: Music playlist
sv_se: Spellista för musik

[ctx: #31067]
en: Event log
sv_se: Händelselogg

[ctx: #31068]
en: Choose presets
sv_se: Välj förinställningar

[ctx: #31069]
en: Last Updated
sv_se: Senast uppdaterad

[ctx: #31071]
en: by
sv_se: av

[ctx: #31072]
en: Power Options
sv_se: Energialternativ

[ctx: #31073]
en: Total length
sv_se: Total längd

[ctx: #31074]
en: Total duration
sv_se: Total längd

[ctx: #31075]
en: Movie sets
sv_se: Filmsamlingar

[ctx: #31079]
en: Cast not available
sv_se: Roller inte tillgängliga

[ctx: #31080]
en: Ends at
sv_se: Slutar

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
sv_se: Tillägg för sångtexter

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
sv_se: Inställningar för sångtexttillägg

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
sv_se: Visualiseringsinställningar

[ctx: #31089]
en: Available groups
sv_se: Tillgängliga grupper

[ctx: #31092]
en: Video menu
sv_se: Videomeny

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
sv_se: Visa väderinformation i översta fältet

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
sv_se: Använd glidanimeringar

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
sv_se: Lokal undertext tillgänglig

[ctx: #31097]
en: Channel options
sv_se: Kanalalternativ

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
sv_se: Välj din Kodi-användarprofil[CR]för att logga in och fortsätta

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
sv_se: Ikonvägg

[ctx: #31100]
note: viewtype name
en: Shift
sv_se: Skifta

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
sv_se: Infovägg

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
sv_se: Vägg

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
sv_se: Ange text här...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
sv_se: Biblioteket är för närvarande tomt. För att fylla det med din personliga media, gå till Filsektionen, lägg till en mediakälla och konfigurera den. Efter att källan har lagts till och indexerats, kommer du att kunna bläddra i biblioteket.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
sv_se: Lägg till videokällor och ange lämpligt innehållstyp för att fylla dina videobibliotek.

[ctx: #31106]
en: Teletext
sv_se: Text-tv

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
sv_se: Bred lista

[ctx: #31110]
en: Enter files section
sv_se: Gå till filsektionen

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
sv_se: Visa dina personliga bilder eller hämta en av de många bild tilläggen från det officiella förrådet.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
sv_se: Växla ljudström

[ctx: #31113]
en: Search local library
sv_se: Sök i det lokala biblioteket

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
sv_se: Sök på Youtube

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
sv_se: Växla undertext

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
sv_se: Ta bort det här objektet från huvudmenyn

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
sv_se: Redigera noder

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
sv_se: Gå till tilläggsutforskaren

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
sv_se: Du har inte några tillägg installerade ännu. Besök vår tilläggsutforskare för att bläddra igenom vår samling och förbättra din Kodi-upplevelse.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
sv_se: Du har inte ställt in en väderleverantör ännu. För att visa väderinformation, välj en väderleverantör och ange din plats.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
sv_se: Ställ in väderleverantör

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
sv_se: Osedda tv-program

[ctx: #31123]
en: Same director
sv_se: Samma regissör

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
sv_se: Tryck upp för skådespelarinformation

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
sv_se: Tryck på OK för att läsa handling

[ctx: #31127]
en: Show icons
sv_se: Visa ikoner

[ctx: #31128]
en: Contributors
sv_se: Bidragsgivare

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
sv_se: Allmänna inställningar som gäller för alla områden av skalet.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
sv_se: Huvudmeny-relaterade inställningar: Konfigurera startskärmen till ditt tycke och smak.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
sv_se: Välj skal-fanart paket

[ctx: #31132]
en: Select Program
sv_se: Välj program

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
sv_se: Välj upplösning

[ctx: #31134]
en: Remaining
sv_se: Återstående

[ctx: #31135]
en: Binary
sv_se: Binär

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
sv_se: Klicka här för att se de senaste ändringarna...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
sv_se: Spelare

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
sv_se: Videoavkodare

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
sv_se: Pixelformat

[ctx: #31141]
en: Changes for version
sv_se: Ändringar för version

[ctx: #31142]
en: Play speed
sv_se: Uppspelningshastighet

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
sv_se: Du har inte konfigurerat PVR ännu. För att kunna nyttja PVR måste du välja PVR-klienttillägg, samt konfigurera det. Besök http://kodi.wiki/view/PVR för att lära dig mer.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
sv_se: Gå till tilläggsutforskaren

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
sv_se: Sök bland tillägg

[ctx: #31146]
en: In cinemas
sv_se: På bio

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
sv_se: På bio snart

[ctx: #31148]
en: Categories
sv_se: Kategorier

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
sv_se: Välj genre-fanart paket

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
sv_se: Osedda musikvideor

[ctx: #31152]
en: Random music videos
sv_se: Slumpvis utvalda musikvideor

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
sv_se: Du har inga tillägg av denna typ installerat. Gå till tilläggshanteraren för att hämta tillägg som skapats av vår community.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
sv_se: Tryck på OK för att växla mellan platser

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
sv_se: Inga bokmärken skapade än.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
sv_se: Välj bakgrundsmönster

[ctx: #31157]
en: Edit categories
sv_se: Redigera kategorier

[ctx: #31158]
en: Touch mode
sv_se: Pekskärmsläge

[ctx: #31159]
en: Artwork
sv_se: Utsmyckning

[ctx: #31160]
en: Show media flags
sv_se: Visa mediaflaggor

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
sv_se: Numerisk knappsats

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
sv_se: Spela dina egna spel eller hämta någon av de många speltilläggen från det officiella förrådet.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
sv_se: Visa Fanart-bakgrund

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
sv_se: Välj typ av profilidentifiering

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
sv_se: Profilnamn

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
sv_se: Profil avatar

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
sv_se: Animera bakgrund

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
sv_se: Visa affischer istället för miniatyrbilder för musikvideor

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
sv_se: Inställningar för omslag.

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
sv_se: Videocodec

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
sv_se: Videoupplösning

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
sv_se: Bildförhållande

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
sv_se: Ljudcodec

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
sv_se: Ljudkanaler

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
sv_se: Skärmupplösning

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
sv_se: Systemets CPU-användning
