KODI Main - en to pt_br translation catalogue (156 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
pt_br: Skin Estuary por phil65 e Piers. (Skin padrão do Kodi)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
pt_br: Estuary é a skin padrão para o Kodi 17.0 e acima. Objetiva ser fácil para usuários que iniciam no Kodi pela primeira vez, facilitando aprendizagem de uso do mesmo.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
pt_br: Estuary é a skin padrão para o Kodi, removendo-a pode causar problemas

[ctx: #31000]
en: Now playing
pt_br: Agora reproduzindo

[ctx: #31001]
en: Search...
pt_br: Buscar...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
pt_br: Mostrar fanart de mídia como imagem de fundo

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
pt_br: Modo cinema

[ctx: #31004]
en: Change mode
pt_br: Alterar modo

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
pt_br: Assistir como 2D

[ctx: #31006]
en: Random movies
pt_br: Filmes randômicos

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
pt_br: Filmes por assistir

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
pt_br: Ativar categoria de widgets

[ctx: #31009]
en: Download icons
pt_br: Donwload ícones

[ctx: #31010]
en: In progress movies
pt_br: Filmes em progresso

[ctx: #31011]
en: Most played albums
pt_br: Álbuns mais reproduzidos

[ctx: #31012]
en: Random albums
pt_br: Álbuns randômicos

[ctx: #31013]
en: Random artists
pt_br: Artistas Randômicos

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
pt_br: Álbuns por ouvir

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
pt_br: Gravações recentes

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
pt_br: Canais assistidos recentemente

[ctx: #31017]
en: Rated
pt_br: Avaliado

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
pt_br: Canais assistidos recentemente

[ctx: #31019]
en: Forecast
pt_br: Previsão

[ctx: #31020]
en: Actions
pt_br: Ações

[ctx: #31021]
en: Misc options
pt_br: Opções Diversas

[ctx: #31022]
en: Sort by
pt_br: Ordenar por

[ctx: #31023]
en: Viewtype
pt_br: Tipo de Vista

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
pt_br: Escolha a classificação a exibir para itens de mídia

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
pt_br: Nenhum favorito localizado. Você pode adicionar qualquer item na visualização de mídia usando o menu de contexto.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
pt_br: Mudança de horário

[ctx: #31027]
en: Next aired
pt_br: Próxima exibição

[ctx: #31028]
en: Show fanart
pt_br: Mostrar fanart

[ctx: #31029]
en: Last logged in
pt_br: Logou por último em

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
pt_br: Uso de memória no sistema

[ctx: #31031]
en: Version info
pt_br: Info Versão

[ctx: #31032]
en: Order
pt_br: Ordem

[ctx: #31033]
en: Your rating
pt_br: Sua nota

[ctx: #31034]
en: Extended info
pt_br: Informação detalhada

[ctx: #31035]
en: Pages
pt_br: Páginas

[ctx: #31036]
en: items
pt_br: itens

[ctx: #31037]
en: Selected track
pt_br: Faixa selecionada

[ctx: #31038]
en: Rewind
pt_br: Retroceder

[ctx: #31039]
en: Fast forward
pt_br: Avançar Rápido

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
pt_br: Camera fabricante

[ctx: #31042]
en: Playlist options
pt_br: Opção playlist

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
pt_br: Sete o tipo e adicione regras para criar um smart playlist. Estes playlists são dinâmicos e inclui todos os items de mídia de seu banco de dados que se aplicam a suas regras escolhidas.

[ctx: #31044]
en: Add group
pt_br: Adicionar grupo

[ctx: #31045]
en: Rename group
pt_br: Renomear grupo

[ctx: #31046]
en: Delete group
pt_br: Deletar grupo

[ctx: #31048]
en: Available
pt_br: Disponível

[ctx: #31052]
en: filtered
pt_br: filtrado

[ctx: #31053]
en: Arial based
pt_br: Baseado na Arial

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
pt_br: Pressione [B]Esquerda[/B] para recuar ou [B]Direita[/B] para avançar

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
pt_br: Pressione [B]Direita[/B] para avançar quadro

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
pt_br: Ir para playlist

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
pt_br: Mostrar tela de login ao inicializar

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
pt_br: Login automático ao inicializar

[ctx: #31059]
en: Select + X
pt_br: Selecionar + X

[ctx: #31060]
en: Select + Start
pt_br: Selecione + Iniciar

[ctx: #31061]
en: Main menu items
pt_br: Ítens Menu Principal

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
pt_br: Escolhar o pacote de fanart de clima

[ctx: #31063]
en: Sections
pt_br: Seções

[ctx: #31065]
en: Video playlist
pt_br: Playlist de Vídeo

[ctx: #31066]
en: Music playlist
pt_br: Playlist de Música

[ctx: #31067]
en: Event log
pt_br: Log de eventos

[ctx: #31068]
en: Choose presets
pt_br: Eccolher presets

[ctx: #31069]
en: Last Updated
pt_br: Última Atualização

[ctx: #31071]
en: by
pt_br: por

[ctx: #31072]
en: Power Options
pt_br: Opções de Energia

[ctx: #31073]
en: Total length
pt_br: Duração total

[ctx: #31074]
en: Total duration
pt_br: Duração total

[ctx: #31075]
en: Movie sets
pt_br: Coletânea de Filmes

[ctx: #31079]
en: Cast not available
pt_br: Elenco não disponível

[ctx: #31080]
en: Ends at
pt_br: Finaliza às

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
pt_br: Addon de Letras de Músicas

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
pt_br: Ajustes do add-on de letras de músicas

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
pt_br: Ajustes de visualização

[ctx: #31089]
en: Available groups
pt_br: Grupos disponíveis

[ctx: #31092]
en: Video menu
pt_br: Menu Vídeo

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
pt_br: Mostrar info de clima na barra superior

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
pt_br: Usar animações slide

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
pt_br: Legenda local disponível

[ctx: #31097]
en: Channel options
pt_br: Opções do Canal

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
pt_br: Selecione seu perfil de usuário no Kodi[CR]pta logar e continuar

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
pt_br: Parede

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
pt_br: Entre com o texto aqui...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
pt_br: Sua coleção atualmente está vazia. Para ter seus itens pessoais em modo coleção, entre na seção "Arquivos", adicione uma fonte de vídeo e configure. Após a fonte ser adicionada e tiver sido indexada, você será capaz de navegar em sua coleção.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
pt_br: Adicione fontes de vídeo e configure o tipo de conteúdo apropriado para poder adicionar seus itens na coleção.

[ctx: #31106]
en: Teletext
pt_br: Teletexto

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
pt_br: Lista Larga

[ctx: #31110]
en: Enter files section
pt_br: Entrar na seção arquivos

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
pt_br: Visualizar suas imagens pessoais ou transferir um dos muitos addons de imagens disponíveis no repositório oficial.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
pt_br: Alterar canal de áudio

[ctx: #31113]
en: Search local library
pt_br: Procurar na coleção local

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
pt_br: Procurar no YouTube

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
pt_br: Alternar legenda

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
pt_br: Remover este item do menu principal

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
pt_br: Editar nodes

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
pt_br: Entrar no navegador de addons

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
pt_br: Você ainda não tem nenhum add-on instalado. Visite nosso navegador de add-ons para navegar por nossa coleção de addons e aprimorar sua experiência no Kodi.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
pt_br: Você ainda não configurou um provedor de clima. Para obter informações sobre o clima, escolha um provedor de clima e informe sua localização.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
pt_br: Setar provedor de clima

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
pt_br: Seriados não vistos

[ctx: #31123]
en: Same director
pt_br: Mesmo diretor

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
pt_br: Pressione acima para informação do ator

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
pt_br: Pressione OK para ler sinopse

[ctx: #31127]
en: Show icons
pt_br: Mostrar ícones

[ctx: #31128]
en: Contributors
pt_br: Contribuidores

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
pt_br: Ajustes gerais aplicam-se a todas as área da skin.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
pt_br: Ajustes relacionados ao menu principal: Configure a tela da home de acordo com seu gosto pessoal.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
pt_br: Escolha o pacota de fanart da skin

[ctx: #31132]
en: Select Program
pt_br: Selecionar Programa

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
pt_br: Selecionar Resolução

[ctx: #31134]
en: Remaining
pt_br: Remanescente

[ctx: #31135]
en: Binary
pt_br: Binário

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
pt_br: Clique aqui para visualizar as últimas alterações...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
pt_br: Reprodutor

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
pt_br: Decodificador Vídeo

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
pt_br: Formato do Pixel

[ctx: #31141]
en: Changes for version
pt_br: Alterações da versão

[ctx: #31142]
en: Play speed
pt_br: Velocidade reprodução

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
pt_br: Você não definiu um cliente de PVR ainda. Para utilizar Tv ao Vivo, escolha um add-on de PVR e as configurações necessárias. Por favor, visite http://kodi.wiki/view/PVR para saber mais.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
pt_br: Entrar no navegador de add-ons

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
pt_br: Procurar add-ons

[ctx: #31146]
en: In cinemas
pt_br: Nos cinemas

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
pt_br: Nos cinemas em breve

[ctx: #31148]
en: Categories
pt_br: Categorias

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
pt_br: Selecione o pacote de fanart de gêneros

[ctx: #31150]
en: Origin
pt_br: Origem

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
pt_br: Videoclipes a assistir

[ctx: #31152]
en: Random music videos
pt_br: Videoclipes aleatórios

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
pt_br: Não tens nenhum add-on deste tipo instalado. Selecione-o com enter para download dentre os add-ons disponíveis criados por nossa comunidade.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
pt_br: Pressione OK para alternar entre locais

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
pt_br: Nenhum marcador criado ainda.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
pt_br: Escolha o padrão para segundo plano

[ctx: #31157]
en: Edit categories
pt_br: Editar categorias

[ctx: #31158]
en: Touch mode
pt_br: Modo touch

[ctx: #31160]
en: Show media flags
pt_br: Mostrar etiquetas de mídia

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
pt_br: Pad numérico

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
pt_br: Jogue seus jogos pessoais ou faça o download de um dos muitos add-ons de jogos disponívies no repositório oficial.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
pt_br: Mostrar Fanart como pano de fundo

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
pt_br: Escolher o tipo de identificação do perfil

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
pt_br: Nome do Perfil

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
pt_br: Imagem do perfil

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
pt_br: Pano de Fundo animado

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
pt_br: Mostrar pôsteres ao invés de miniaturas para concertos

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
pt_br: Ajustes relacionados as artes.

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
pt_br: Codec de vídeo

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
pt_br: Resolução do vídeo

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
pt_br: Aspecto de vídeo

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
pt_br: Codec de áudio

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
pt_br: Canais de Áudio

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
pt_br: Resolução de tela

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
pt_br: Uso da CPU no Sistema

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
pt_br: Mídia

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
pt_br: Sistema
