KODI Main - en to pl_pl translation catalogue (168 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
pl_pl: Skóra Eustary autorstwa phil65. (domyślna skóra Kodi)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
pl_pl: Eustary jest domyślną skórą Kodi dla wersji 17.0 i późniejszych. Jest próbą łatwego wprowadzenia początkujących użytkowników w funkcje Kodi.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
pl_pl: Eustary jest domyślną skórą Kodi, usunięciejej może powodować problemy

[ctx: #31000]
en: Now playing
pl_pl: Teraz odtwarzane

[ctx: #31001]
en: Search...
pl_pl: Szukaj...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
pl_pl: Pokazuj fototapety mediów w tle interfejsu

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
pl_pl: Tryb kinowy

[ctx: #31004]
en: Change mode
pl_pl: Zmień tryb

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
pl_pl: Odtwarzaj w trybie 2D

[ctx: #31006]
en: Random movies
pl_pl: Filmy losowe

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
pl_pl: Film nieobejrzane

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
pl_pl: Aktywuj widżety kategorii

[ctx: #31009]
en: Download icons
pl_pl: Pobierz ikony

[ctx: #31010]
en: In progress movies
pl_pl: Filmy w trakcie oglądania

[ctx: #31011]
en: Most played albums
pl_pl: Albumy najczęściej odtwarzane

[ctx: #31012]
en: Random albums
pl_pl: Albumy losowe

[ctx: #31013]
en: Random artists
pl_pl: Wykonawcy losowi

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
pl_pl: Albumy nieodtwarzane

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
pl_pl: Nagrania ostatnio dodane

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
pl_pl: Kanały ostatnio odtwarzane

[ctx: #31017]
en: Rated
pl_pl: Ograniczenie

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
pl_pl: Kanały ostatnio odtwarzane

[ctx: #31019]
en: Forecast
pl_pl: Prognoza

[ctx: #31020]
en: Actions
pl_pl: Czynności

[ctx: #31021]
en: Misc options
pl_pl: Opcje dodatkowe

[ctx: #31022]
en: Sort by
pl_pl: Sortowanie

[ctx: #31023]
en: Viewtype
pl_pl: Widok

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
pl_pl: Wybierz ocenę wyświetlaną z mediami

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
pl_pl: Brak ulubionych. Możesz dodać dowolną pozycję do tej listy, z poziomu widoków mediów, przy użyciu menu kontekstowego.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
pl_pl: Przesunięcie czasowe

[ctx: #31027]
en: Next aired
pl_pl: Następny wyemitowany

[ctx: #31028]
en: Show fanart
pl_pl: Fototapeta

[ctx: #31029]
en: Last logged in
pl_pl: Ostatnio zalogowany

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
pl_pl: Użycie pamięci

[ctx: #31031]
en: Version info
pl_pl: Informacje o wersji

[ctx: #31032]
en: Order
pl_pl: Porządek

[ctx: #31033]
en: Your rating
pl_pl: Twoja ocena

[ctx: #31034]
en: Extended info
pl_pl: Dodatkowe

[ctx: #31035]
en: Pages
pl_pl: Strony

[ctx: #31036]
en: items
pl_pl: pozycji

[ctx: #31037]
en: Selected track
pl_pl: Wybrany utwór

[ctx: #31038]
en: Rewind
pl_pl: Cofnij

[ctx: #31039]
en: Fast forward
pl_pl: Przewiń

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
pl_pl: Producent aparatu

[ctx: #31042]
en: Playlist options
pl_pl: Opcje listy

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
pl_pl: Wybierz typ i dodaj regułę, aby utworzyć inteligentną listę odtwarzania. Takie listy są dynamiczne i zawierają wszystkie pozycje z Twojej bazy, które pasują do wybranych reguł.

[ctx: #31044]
en: Add group
pl_pl: Dodaj grupę

[ctx: #31045]
en: Rename group
pl_pl: Przemianuj grupę

[ctx: #31046]
en: Delete group
pl_pl: Usuń grupę

[ctx: #31048]
en: Available
pl_pl: Dostępne

[ctx: #31052]
en: filtered
pl_pl: filtrowane

[ctx: #31053]
en: Arial based
pl_pl: Bazujące na Arial

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
pl_pl: Naciśnij przycisk [B]W lewo[/B], aby cofnąć się lub [B]W prawo[/B], aby przejść do przodu

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
pl_pl: Naciśnij przycisk [B]W prawo[/B], aby przewinąć klatkę

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
pl_pl: Przejdź do listy

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
pl_pl: Pokazuj ekran logowania po uruchomieniu

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
pl_pl: Loguj automatycznie po uruchomieniu

[ctx: #31061]
en: Main menu items
pl_pl: Menu startowe

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
pl_pl: Wybierz pakiet fototapet pogody

[ctx: #31063]
en: Sections
pl_pl: Sekcje

[ctx: #31065]
en: Video playlist
pl_pl: Lista wideo

[ctx: #31066]
en: Music playlist
pl_pl: Lista utworów

[ctx: #31067]
en: Event log
pl_pl: Dziennik zdarzeń

[ctx: #31068]
en: Choose presets
pl_pl: Wybierz szablon

[ctx: #31069]
en: Last Updated
pl_pl: Ostatnia aktualizacja

[ctx: #31071]
en: by
pl_pl: autorstwa

[ctx: #31072]
en: Power Options
pl_pl: Opcje zasilania

[ctx: #31073]
en: Total length
pl_pl: Całkowity czas trwania

[ctx: #31074]
en: Total duration
pl_pl: Całkowity czas trwania

[ctx: #31075]
en: Movie sets
pl_pl: Serie filmowe

[ctx: #31079]
en: Cast not available
pl_pl: Brak obsady

[ctx: #31080]
en: Ends at
pl_pl: Koniec o

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
pl_pl: Dodatek tekstu utworu

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
pl_pl: Ustawienia dodatku tekstu utworu

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
pl_pl: Ustawienia wizializacji

[ctx: #31089]
en: Available groups
pl_pl: Dostępne grupy

[ctx: #31092]
en: Video menu
pl_pl: Menu wideo

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
pl_pl: Pokazuj aktualną pogodę w górnym pasku

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
pl_pl: Używaj animacji przesuwania

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
pl_pl: Dostępne lokalne napisy

[ctx: #31097]
en: Channel options
pl_pl: Opcje kanału

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
pl_pl: Wybierz profil użytkownika[CR]do zalogowania, aby kontynuować

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
pl_pl: Kafelki 2

[ctx: #31100]
note: viewtype name
en: Shift
pl_pl: Kolejka

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
pl_pl: Plakaty i informacje

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
pl_pl: Kafelki 1

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
pl_pl: Wprowadź tekst...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
pl_pl: Twoja biblioteka jest pusta. W celu wypełnienia jej własnymi mediami, przejdź do przeglądarki plików, dodaj źródło mediów i skonfiguruj je. Po dodaniu źródła i przeskanowaniu jego zawartości, będziesz mieć możliwość przeglądania swojej biblioteki.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
pl_pl: Dodaj źródła wideo i ustaw właściwy typ zawartości w celu wypełnienia swojej biblioteki wideo.

[ctx: #31106]
en: Teletext
pl_pl: Teletekst

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
pl_pl: Lista szeroka

[ctx: #31110]
en: Enter files section
pl_pl: Przejdź do przeglądarki plików

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
pl_pl: Umożliwia podgląd osobisty obrazów lub pobranie jednej z wielu wtyczek obrazów z oficjalnego repozytorium.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
pl_pl: Przełącz ścieżkę dźwiękową

[ctx: #31113]
en: Search local library
pl_pl: Szukaj w lokalnej bibliotece

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
pl_pl: Szukaj w serwisie YouTube

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
pl_pl: Przełącz napisy

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
pl_pl: Usuń tę pozycję z menu startowego

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
pl_pl: Edytuj węzły

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
pl_pl: Przejdź do przeglądarki dodatków

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
pl_pl: Jeszcze nie zainstalowałeś żadnego dodatku. Odwiedź przeglądarkę dodatków, aby przejrzeć naszą kolekcję i rozszerzyć Kodi o dodatkowe funkcje.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
pl_pl: Dostawca informacji pogodowych nie został jeszcze ustawiony. W celu wyświetlania informacji pogodowych, wybierz dostawcę i ustaw swoją lokalizację.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
pl_pl: Ustaw dostawcę pogody

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
pl_pl: Seriale nieobejrzane

[ctx: #31123]
en: Same director
pl_pl: Filmy reżysera

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
pl_pl: Naciśnij Góra, aby zobaczyć notkę o aktorze

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
pl_pl: Naciśnij OK, aby przeczytać fabułę

[ctx: #31127]
en: Show icons
pl_pl: Pokazuj ikony

[ctx: #31128]
en: Contributors
pl_pl: Współpracownicy

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
pl_pl: Ogólne ustawienia mające zastosowanie we wszystkich obszarach skóry.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
pl_pl: Umożliwia dostosowanie menu startowego do własnych upodobań.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
pl_pl: Wybierz pakiet fototapet skóry

[ctx: #31132]
en: Select Program
pl_pl: Wybierz program

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
pl_pl: Wybierz rozdzielczość

[ctx: #31134]
en: Remaining
pl_pl: Pozostało

[ctx: #31135]
en: Binary
pl_pl: Binarny

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
pl_pl: Naciśnij, aby zobaczyć ostatnie zmiany...

[ctx: #31137]
note: Label to show PVR info page
en: PVR
pl_pl: Telewizja

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
pl_pl: Odtwarzacz

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
pl_pl: Dekoder wideo

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
pl_pl: Format piksela

[ctx: #31141]
en: Changes for version
pl_pl: Lista zmian

[ctx: #31142]
en: Play speed
pl_pl: Szybkość odtwarzania

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
pl_pl: Korzystanie z funkcji telewizyjnych wymaga wybrania i skonfigurowania odpowiedniego klienta telewizji. Odwiedź stronę Wiki na http://kodi.wiki/view/PVR, aby dowiedzieć się więcej.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
pl_pl: Przejdź do przeglądarki dodatków

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
pl_pl: Szukaj dodatku

[ctx: #31146]
en: In cinemas
pl_pl: W kinach

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
pl_pl: Wkrótce w kinach

[ctx: #31148]
en: Categories
pl_pl: Kategorie

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
pl_pl: Wybierz pakiet fototapet gatunków

[ctx: #31150]
en: Origin
pl_pl: Pochodzenie

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
pl_pl: Teledyski nieobejrzane

[ctx: #31152]
en: Random music videos
pl_pl: Teledyski losowe

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
pl_pl: Brak zainstalowanych dodatków tego typu. Przejdź do przeglądarki dodatków, aby pobrać dodatki stworzone przez naszą społeczność.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
pl_pl: Naciśnij OK, aby przełączać się między lokalizacjami

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
pl_pl: Brak zakładek.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
pl_pl: Wybierz wzór tła

[ctx: #31157]
en: Edit categories
pl_pl: Edytuj kategorie

[ctx: #31158]
en: Touch mode
pl_pl: Tryb dotykowy

[ctx: #31159]
en: Artwork
pl_pl: Grafika

[ctx: #31160]
en: Show media flags
pl_pl: Pokazuj etykiety mediów

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
pl_pl: Klawiatura numeryczna

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
pl_pl: Zagraj w posiadane gry lub pobierz jedną z gier z oficjalnego repozytorium.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
pl_pl: Pokazuj fototapetę w tle interfejsu

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
pl_pl: Wybierz rodzaj identyfikacji profilu

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
pl_pl: Nazwa profilu

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
pl_pl: Awatar profilu

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
pl_pl: Animowane tło

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
pl_pl: Pokazuj plakaty zamiast miniatur dla teledysków

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
pl_pl: Ustawienia związane z szatą graficzną.

[ctx: #31170]
note: Label for OSD settings category
en: On screen display
pl_pl: Menu ekranowe

[ctx: #31171]
note: Helper text for the label of OSD settings category
en: On screen display (OSD) related settings
pl_pl: Ustawienia związane z menu ekranowym (OSD)

[ctx: #31172]
note: Setting Automatically close video OSD
en: Automatically close video OSD
pl_pl: Automatycznie zamykaj OSD wideo

[ctx: #31173]
note: Setting auto close time for video osd
en: Video OSD autoclose time (seconds)
pl_pl: Czas autozamykania OSD wideo (sekundy)

[ctx: #31174]
note: Setting to control what happens when clicking a music album on the home screen
en: Default select action for albums on the home screen
pl_pl: Domyślna akcja wyboru albumów na ekranie głównym

[ctx: #31175]
note: Setting to control what happens when clicking a TV show on the home screen
en: Default select action for TV shows on the home screen
pl_pl: Domyślna akcja wyboru seriali na ekranie głównym

[ctx: #31176]
note: Setting to control what happens when clicking a movie set on the home screen
en: Default select action for movie sets on the home screen
pl_pl: Domyślna akcja wyboru serii filmowych na ekranie głównym

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
pl_pl: Kodek wideo

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
pl_pl: Rozdzielczość wideo

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
pl_pl: Format obrazu

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
pl_pl: Szybkość transmisji wideo

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
pl_pl: Kodek dźwięku

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
pl_pl: Kanały dźwięku

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
pl_pl: Szybkość transmisji dźwięku

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
pl_pl: Rozdzielczość ekranu

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
pl_pl: Szybkość renderowania systemu

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
pl_pl: Użycie procesora

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
pl_pl: Multimedia
