KODI Main - en to it_it translation catalogue (167 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
it_it: Skin Estuary di phil65. (Skin predefinita di Kodi)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
it_it: Estuary è la skin predefinita di Kodi 17.0 e successivi. Cerca di essere facile da capire e da usare per chi si avvicina per la prima volta a Kodi.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
it_it: Estuary è la skin predefinita di Kodi, rimuoverla potrebbe causare problemi

[ctx: #31000]
en: Now playing
it_it: In riproduzione

[ctx: #31001]
en: Search...
it_it: Cerca...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
it_it: Mostra fanart dei media come sfondo

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
it_it: Modalità cinema

[ctx: #31004]
en: Change mode
it_it: Cambia modalità

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
it_it: Guarda in 2D

[ctx: #31006]
en: Random movies
it_it: Film casuali

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
it_it: Film non visti

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
it_it: Abilita widget di categoria

[ctx: #31009]
en: Download icons
it_it: Scarica icone

[ctx: #31010]
en: In progress movies
it_it: Film non terminati

[ctx: #31011]
en: Most played albums
it_it: Album più ascoltati

[ctx: #31012]
en: Random albums
it_it: Album casuali

[ctx: #31013]
en: Random artists
it_it: Artisti casuali

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
it_it: Album non ascoltati

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
it_it: Registrazioni recenti

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
it_it: Canali visti di recente

[ctx: #31017]
en: Rated
it_it: Valutato

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
it_it: Canali visti di recente

[ctx: #31019]
en: Forecast
it_it: Previsioni

[ctx: #31020]
en: Actions
it_it: Azioni

[ctx: #31021]
en: Misc options
it_it: Opzioni varie

[ctx: #31022]
en: Sort by
it_it: Ordina per

[ctx: #31023]
en: Viewtype
it_it: Tipo di vista

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
it_it: Scegli la valutazione da mostrare per gli elementi multimediali

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
it_it: Nessun preferito trovato. Puoi aggiungere qualunque elemento dalle viste multimediali a questa lista usando il menu contestuale.

[ctx: #31027]
en: Next aired
it_it: Prossimo in onda

[ctx: #31028]
en: Show fanart
it_it: Mostra fanart

[ctx: #31029]
en: Last logged in
it_it: Ultimo accesso

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
it_it: Utilizzo memoria di sistema

[ctx: #31031]
en: Version info
it_it: Informazioni sulla versione

[ctx: #31032]
en: Order
it_it: Ordina

[ctx: #31033]
en: Your rating
it_it: La tua valutazione

[ctx: #31034]
en: Extended info
it_it: Info estese

[ctx: #31035]
en: Pages
it_it: Pagine

[ctx: #31036]
en: items
it_it: elementi

[ctx: #31037]
en: Selected track
it_it: Traccia selezionata

[ctx: #31038]
en: Rewind
it_it: Indietro

[ctx: #31039]
en: Fast forward
it_it: Avanti veloce

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
it_it: Produttore fotocamera

[ctx: #31042]
en: Playlist options
it_it: Opzioni playlist

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
it_it: Imposta il tipo e aggiungi regole per creare una playlist intelligente. Queste playlist sono dinamiche e includono tutti gli elementi multimediali dal tuo database che rispettano le regole scelte.

[ctx: #31044]
en: Add group
it_it: Aggiungi gruppo

[ctx: #31045]
en: Rename group
it_it: Rinomina gruppo

[ctx: #31046]
en: Delete group
it_it: Elimina gruppo

[ctx: #31048]
en: Available
it_it: Disponibile

[ctx: #31052]
en: filtered
it_it: filtrati

[ctx: #31053]
en: Arial based
it_it: Basato su Arial

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
it_it: Premi [B]Sinistra[/B] per andare indietro, o [B]Destra[/B] per andare avanti

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
it_it: Premi [B]Destra[/B] per avanzare per fotogramma

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
it_it: Vai alla playlist

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
it_it: Mostra schermata di accesso all'avvio

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
it_it: Accesso automatico all'avvio

[ctx: #31059]
en: Select + X
it_it: Seleziona + X

[ctx: #31060]
en: Select + Start
it_it: Seleziona + Start

[ctx: #31061]
en: Main menu items
it_it: Voci menu principale

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
it_it: Scegli pacchetto fanart meteo

[ctx: #31063]
en: Sections
it_it: Sezioni

[ctx: #31065]
en: Video playlist
it_it: Playlist video

[ctx: #31066]
en: Music playlist
it_it: Playlist musica

[ctx: #31067]
en: Event log
it_it: Registro eventi

[ctx: #31068]
en: Choose presets
it_it: Scegli predefiniti

[ctx: #31069]
en: Last Updated
it_it: Ultimo aggiornamento

[ctx: #31071]
en: by
it_it: da

[ctx: #31072]
en: Power Options
it_it: Opzioni alimentazione

[ctx: #31073]
en: Total length
it_it: Durata totale

[ctx: #31074]
en: Total duration
it_it: Durata totale

[ctx: #31075]
en: Movie sets
it_it: Raccolte di film

[ctx: #31079]
en: Cast not available
it_it: Cast non disponibile

[ctx: #31080]
en: Ends at
it_it: Termina alle

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
it_it: Add-on testi

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
it_it: Impostazioni add-on testi

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
it_it: Impostazioni visualizzazione

[ctx: #31089]
en: Available groups
it_it: Gruppi disponibili

[ctx: #31092]
en: Video menu
it_it: Menu video

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
it_it: Mostra informazioni meteo nella barra superiore

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
it_it: Usa animazioni di scorrimento

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
it_it: Sottotitoli locali disponibili

[ctx: #31097]
en: Channel options
it_it: Opzioni canali

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
it_it: Selezionare il proprio profilo utente di Kodi[CR]per accedere e proseguire

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
it_it: Muro di icone

[ctx: #31100]
note: viewtype name
en: Shift
it_it: Spostamento

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
it_it: Info muro

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
it_it: Muro

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
it_it: Inserire il testo qui...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
it_it: La libreria è attualmente vuota. Per riempirla con dei file multimediali, entra nella sezione "File", aggiungi una sorgente multimediale e configurala. Dopo che la sorgente è stata aggiunta e indicizzata sarà possibile sfogliare la libreria.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
it_it: Aggiungi le sorgenti video e imposta il tipo di contenuto appropriato per riempire le tue librerie video.

[ctx: #31106]
en: Teletext
it_it: Televideo

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
it_it: Lista ampia

[ctx: #31110]
en: Enter files section
it_it: Entra a sfogliare i file

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
it_it: Vedi le tue immagini personali o scarica uno dei tanti Add-on immagini dal repository ufficiale.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
it_it: Cambia traccia audio

[ctx: #31113]
en: Search local library
it_it: Cerca nella libreria locale

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
it_it: Cerca su YouTube

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
it_it: Cambia traccia sottotitoli

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
it_it: Rimuovi questo elemento dal menu principale

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
it_it: Modifica nodi

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
it_it: Entra a sfogliare gli add-on

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
it_it: Non è ancora stato installato nessun add-on. Visita il nostro browser degli add-on per sfogliare la nostra collezione e migliorare la tua esperienza su Kodi.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
it_it: Non hai ancora impostato un provider meteo. Per poter vedere le informazioni meteo, scegli un provider meteo e imposta la tua località.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
it_it: Imposta provider meteo

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
it_it: Serie TV non viste

[ctx: #31123]
en: Same director
it_it: Stesso regista

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
it_it: Premi Su per informazioni sull'attore

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
it_it: Premi OK per leggere la trama

[ctx: #31127]
en: Show icons
it_it: Mostra icone

[ctx: #31128]
en: Contributors
it_it: Collaboratori

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
it_it: Impostazioni generali che si applicano a tutte le aree della skin.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
it_it: Impostazioni relative al menu principale: Configura la schermata home secondo i tuoi gusti.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
it_it: Scegli pacchetto fanart skin

[ctx: #31132]
en: Select Program
it_it: Seleziona programma

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
it_it: Seleziona risoluzione

[ctx: #31134]
en: Remaining
it_it: Rimanenti

[ctx: #31135]
en: Binary
it_it: Binario

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
it_it: Clicca qui per vedere gli ultimi aggiornamenti...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
it_it: Lettore

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
it_it: Decoder video

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
it_it: Formato pixel

[ctx: #31141]
en: Changes for version
it_it: Cambiamenti della versione

[ctx: #31142]
en: Play speed
it_it: Velocità di riproduzione

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
it_it: Non hai ancora impostato il PVR. Per poter usare il PVR, scegli un add-on Client PVR e configuralo. Visita http://kodi.wiki/view/PVR per saperne di più.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
it_it: Entra a sfogliare gli add-on

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
it_it: Cerca add-on

[ctx: #31146]
en: In cinemas
it_it: Nei cinema

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
it_it: Prossimamente nei cinema

[ctx: #31148]
en: Categories
it_it: Categorie

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
it_it: Scegli pacchetto fanart per genere

[ctx: #31150]
en: Origin
it_it: Origine

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
it_it: Video musicali non visti

[ctx: #31152]
en: Random music videos
it_it: Video musicali casuali

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
it_it: Non hai nessun add-on di questo tipo installato. Apri il browser add-on per scaricare gli add-on creati dalla nostra community.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
it_it: Premi OK per scorrere fra le località

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
it_it: Nessun segnalibro ancora creato.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
it_it: Scegli motivo di sfondo

[ctx: #31157]
en: Edit categories
it_it: Modifica categorie

[ctx: #31158]
en: Touch mode
it_it: Modalità Touch

[ctx: #31160]
en: Show media flags
it_it: Mostra le icone delle informazioni multimediali

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
it_it: Tastierino numerico

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
it_it: Gioca ai tuoi giochi personali o scarica uno dei tanti add-on di giochi dal repository ufficiale.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
it_it: Mostra sfondo Fanart

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
it_it: Scegli il tipo di identificazione del profilo

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
it_it: Nome del profilo

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
it_it: Avatar del profilo

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
it_it: Sfondo animato

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
it_it: Mostra poster al posto delle anteprime per video musicali

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
it_it: Impostazioni relative agli artwork.

[ctx: #31170]
note: Label for OSD settings category
en: On screen display
it_it: Visualizzazione OSD

[ctx: #31171]
note: Helper text for the label of OSD settings category
en: On screen display (OSD) related settings
it_it: Impostazioni relative alla visualizzazione su schermo (OSD)

[ctx: #31172]
note: Setting Automatically close video OSD
en: Automatically close video OSD
it_it: Chiudi automaticamente l'OSD video

[ctx: #31173]
note: Setting auto close time for video osd
en: Video OSD autoclose time (seconds)
it_it: Tempo di chiusura automatica OSD video (secondi)

[ctx: #31174]
note: Setting to control what happens when clicking a music album on the home screen
en: Default select action for albums on the home screen
it_it: Azione di selezione predefinita per gli album nella schermata iniziale

[ctx: #31175]
note: Setting to control what happens when clicking a TV show on the home screen
en: Default select action for TV shows on the home screen
it_it: Azione di selezione predefinita per le serie TV nella schermata iniziale

[ctx: #31176]
note: Setting to control what happens when clicking a movie set on the home screen
en: Default select action for movie sets on the home screen
it_it: Azione di selezione predefinita per i set cinematografici nella schermata iniziale

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
it_it: Codec video

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
it_it: Risoluzione video

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
it_it: Aspetto video

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
it_it: Bitrate video

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
it_it: Codec audio

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
it_it: Canali audio

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
it_it: Bitrate audio

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
it_it: Risoluzione dello schermo

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
it_it: Velocità di rendering del sistema

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
it_it: Utilizzo CPU di sistema

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
it_it: Sistema
