KODI Main - en to is_is translation catalogue (162 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
is_is: Estuary-skinnið eftir phil65. (sjálfgefið útlit Kodi)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
is_is: Estuary er sjálfgefið skinn fyrir Kodi 17.0 og nýrri. Með því á að vera auðvelt fyrir fyrsta-skiptis Kodi-notendur að skilja og nota viðmótið.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
is_is: Estuary er sjálfgefið skinn fyrir Kodi, ef það er fjarlægt gætu komið upp ýmis vandamál

[ctx: #31000]
en: Now playing
is_is: Í spilun

[ctx: #31001]
en: Search...
is_is: Leita...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
is_is: Birta aðdáendamyndir sem bakgrunn

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
is_is: Bíóhamur

[ctx: #31004]
en: Change mode
is_is: Breyta ham

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
is_is: Horfa á í 2D

[ctx: #31006]
en: Random movies
is_is: Handahófskenndar kvikmyndir

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
is_is: Óskoðaðar kvikmyndir

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
is_is: Virkja viðmótshluta fyrir flokka

[ctx: #31009]
en: Download icons
is_is: Sækja táknmyndir

[ctx: #31010]
en: In progress movies
is_is: Kvikmyndir í gangi

[ctx: #31011]
en: Most played albums
is_is: Mest spiluðu hljómplötur

[ctx: #31012]
en: Random albums
is_is: Handahófskenndar hljómplötur

[ctx: #31013]
en: Random artists
is_is: Handahófskenndir flytjendur

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
is_is: Óspilaðar hljómplötur

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
is_is: Nýlegar upptökur

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
is_is: Nýlega spilaðar rásir

[ctx: #31017]
en: Rated
is_is: Einkunn

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
is_is: Nýlega spilaðar rásir

[ctx: #31019]
en: Forecast
is_is: Veðurspá

[ctx: #31020]
en: Actions
is_is: Aðgerðir

[ctx: #31021]
en: Misc options
is_is: Ýmsir valkostir

[ctx: #31022]
en: Sort by
is_is: Raða eftir

[ctx: #31023]
en: Viewtype
is_is: Tegund sýnar

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
is_is: Veldu einkunn til að birta með margmiðlunaratriðum

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
is_is: Engin eftirlæti fundust. Þú getur bætt við hvaða atriði sem er úr ásýndum margmiðlunar með því að nota samhengisvalmyndina.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
is_is: Tímaflakk

[ctx: #31027]
en: Next aired
is_is: Næst sýnt

[ctx: #31028]
en: Show fanart
is_is: Birta aðdáendamyndir

[ctx: #31029]
en: Last logged in
is_is: Síðasta innskráning

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
is_is: Minnisnotkun kerfis

[ctx: #31031]
en: Version info
is_is: Upplýsingar um útgáfu

[ctx: #31032]
en: Order
is_is: Röðun

[ctx: #31033]
en: Your rating
is_is: Einkunnin þín

[ctx: #31034]
en: Extended info
is_is: Ítarlegar upplýsingar

[ctx: #31035]
en: Pages
is_is: Síður

[ctx: #31036]
en: items
is_is: atriði

[ctx: #31037]
en: Selected track
is_is: Valið lag

[ctx: #31038]
en: Rewind
is_is: Til baka

[ctx: #31039]
en: Fast forward
is_is: Hratt áfram

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
is_is: Framleiðandi myndavélar

[ctx: #31042]
en: Playlist options
is_is: Valkostir spilunarlista

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
is_is: Veldu hvaða tegund og bættu við reglum til að útbúa snjallan-spilunarlista. Slíkir spilunarlistar eru breytilegir og innifela alla þá margmiðlun úr gagnagrunninum þínum sem fellur undir viðkomandi reglur.

[ctx: #31044]
en: Add group
is_is: Bæta við hópi

[ctx: #31045]
en: Rename group
is_is: Endurnefna hóp

[ctx: #31046]
en: Delete group
is_is: Eyða hópi

[ctx: #31048]
en: Available
is_is: Tiltækt

[ctx: #31052]
en: filtered
is_is: síað

[ctx: #31053]
en: Arial based
is_is: Byggt á Arial

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
is_is: Ýttu á [B]Vinstri[/B] til að hoppa til baka, eða [B]Hægri[/B] til að hoppa áfram

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
is_is: Ýttu á [B]Hægri[/B] til að fara áfram um ramma

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
is_is: Fara í spilunarlista

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
is_is: Birta innskráningarskjá við ræsingu

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
is_is: Sjálfvirk innskráning í ræsingu

[ctx: #31059]
en: Select + X
is_is: Val + X

[ctx: #31060]
en: Select + Start
is_is: Val + Start

[ctx: #31061]
en: Main menu items
is_is: Atriði í aðalvalmynd

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
is_is: Veldu pakka með aðdáendamyndum fyrir veður

[ctx: #31063]
en: Sections
is_is: Hlutar

[ctx: #31065]
en: Video playlist
is_is: Myndskeiðalistar

[ctx: #31066]
en: Music playlist
is_is: Spilunarlistar fyrir tónlist

[ctx: #31067]
en: Event log
is_is: Atvikaskrá

[ctx: #31068]
en: Choose presets
is_is: Veldu forstillingar

[ctx: #31069]
en: Last Updated
is_is: Síðast uppfært

[ctx: #31071]
en: by
is_is: eftir

[ctx: #31072]
en: Power Options
is_is: Aflstýring

[ctx: #31073]
en: Total length
is_is: Heildarlengd

[ctx: #31074]
en: Total duration
is_is: Heildar tímalengd

[ctx: #31075]
en: Movie sets
is_is: Kvikmyndasett

[ctx: #31079]
en: Cast not available
is_is: Hlutverkaskrá ekki tiltæk

[ctx: #31080]
en: Ends at
is_is: Lýkur

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
is_is: Viðbót fyrir lagatexta

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
is_is: Stillingar lagatextaviðbótar

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
is_is: Stillingar á sjónrænni upplifun

[ctx: #31089]
en: Available groups
is_is: Tiltækir hópar

[ctx: #31092]
en: Video menu
is_is: Myndefnisvalmynd

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
is_is: Birta veðurupplýsingar á toppstiku

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
is_is: Nota rennslishreyfingar

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
is_is: Staðvær skjátexti tiltækur

[ctx: #31097]
en: Channel options
is_is: Valkostir rásar

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
is_is: Veldu Kodi notanda[CR]til að skrá þig inn og halda áfram

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
is_is: Táknmyndaveggur

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
is_is: Upplýsingaveggur

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
is_is: Skjáveggur

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
is_is: Settu hér inn texta...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
is_is: Safnið þitt er tómt eins og er. Til að fylla inn í það með þínum eigin margmiðlunarskrám, farðu inn í 'Skrár'-hlutann, bættu við efnisveitu og stilltu hana. Eftir að veitu hefur verið bætt við og hún efnistekin, geturðu vafrað um safnið þitt.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
is_is: Bættu við veitum fyrir myndskeið og stilltu viðeigandi gerð efnis til að fylla inn í myndskeiðasöfnin þín.

[ctx: #31106]
en: Teletext
is_is: Textavarp

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
is_is: Breiðlisti

[ctx: #31110]
en: Enter files section
is_is: Fara í skráahlutann

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
is_is: Skoðaðu þínar eigin myndir eða náðu í einhverja af fjölmörgum ljósmyndaviðbótum úr opinbera hugbúnaðarsafninu.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
is_is: Víxla hljóðstreymi

[ctx: #31113]
en: Search local library
is_is: Leita í safni á tölvu

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
is_is: Leita á YouTube

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
is_is: Víxla skjátexta af/á

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
is_is: Fjarlægja þetta atriði úr aðalvalmynd

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
is_is: Breyta hnútum

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
is_is: Fara í viðbóta-skoðara

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
is_is: Þú ert ekki með uppsettar neinar viðbætur. Farðu í viðbóta-skoðarann til að skoða viðbætur í safninu okkar og bættu þannig við upplifun þína í Kodi.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
is_is: Þú ert ekki með uppsetta neina veðurþjónustu. Til að sjá veðurupplýsingar, þarftu að setja upp veðurþjónustu og staðsetninguna þína.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
is_is: Settu veðurþjónustu

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
is_is: Óskoðaðir sjónvarpsþættir

[ctx: #31123]
en: Same director
is_is: Sami leikstjóri

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
is_is: Ýttu á upp fyrir upplýsingar um leikara

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
is_is: Ýttu á 'Í lagi' til að lesa efniságrip

[ctx: #31127]
en: Show icons
is_is: Birta táknmyndir

[ctx: #31128]
en: Contributors
is_is: Þátttakendur

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
is_is: Almennar stillingar sem eiga við alla þætti skinnsins.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
is_is: Stillingar sem tengjast aðalvalmynd: Stilltu upphafsskjáinn eins og þér finnst henta.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
is_is: Veldu pakka með aðdáendamyndum fyrir skinn

[ctx: #31132]
en: Select Program
is_is: Veldu forrit

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
is_is: Veldu upplausn

[ctx: #31134]
en: Remaining
is_is: Eftir

[ctx: #31135]
en: Binary
is_is: Tvíundakerfis

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
is_is: Smelltu hér til að sjá síðustu breytingar...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
is_is: Spilari

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
is_is: Myndmerkisafkóðari

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
is_is: Snið mynddíla

[ctx: #31141]
en: Changes for version
is_is: Breytingar í útgáfunni

[ctx: #31142]
en: Play speed
is_is: Hraði afspilunar

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
is_is: Þú ert ekki búinn að setja upp PVR-upptökutæki. Til að geta notað PVR-upptöku, veldu þér PVR-biðlaraviðbót og stilltu hana. Skoðaðu http://kodi.wiki/view/PVR til að fá nánari upplýsingar.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
is_is: Fara í viðbótaskoðara

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
is_is: Leita að viðbótum

[ctx: #31146]
en: In cinemas
is_is: Í kvikmyndahúsum

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
is_is: Bráðlega í kvikmyndahúsum

[ctx: #31148]
en: Categories
is_is: Flokkar

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
is_is: Veldu pakka með aðdáendamyndum fyrir flokkun

[ctx: #31150]
en: Origin
is_is: Uppruni

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
is_is: Óskoðuð tónlistarmyndbönd

[ctx: #31152]
en: Random music videos
is_is: Handahófskennd tónlistarmyndbönd

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
is_is: Þú ert ekki með uppsetta neina viðbót af þessari gerð. Farðu í viðbóta-skoðarann til að sækja viðbætur sem samfélagið okkar býður upp á.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
is_is: Ýttu á 'Í lagi' til að skipta á milli staðsetninga

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
is_is: Engin bókamerki útbúin ennþá.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
is_is: Veldu bakgrunnsmynstur

[ctx: #31157]
en: Edit categories
is_is: Breyta flokkum

[ctx: #31158]
en: Touch mode
is_is: Snertihamur

[ctx: #31159]
en: Artwork
is_is: Myndskreytingar

[ctx: #31160]
en: Show media flags
is_is: Birta flögg gagnamiðla

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
is_is: Talnaborð

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
is_is: Spilaðu þína eigin leiki eða náðu í einhverja af fjölmörgum leikjaviðbótum úr opinbera hugbúnaðarsafninu.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
is_is: Birta aðdáendamynd sem bakgrunn

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
is_is: Veldu gerð notandaauðkenningar

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
is_is: Nafn notanda

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
is_is: Notandatáknmynd

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
is_is: Lifandi bakgrunnur

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
is_is: Birta veggspjöld frekar en smámyndir fyrir tónlistarmyndbönd

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
is_is: Stillingar tengdar myndefni.

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
is_is: Myndkóðunarlykill

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
is_is: Upplausn myndmerkis

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
is_is: Stærðarhlutföll myndmerkis

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
is_is: Bitahraði myndmerkis

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
is_is: Hljóðkóðunarlykill

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
is_is: Hljóðrásir

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
is_is: Bitahraði hljóðs

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
is_is: Skjáupplausn

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
is_is: Myndgerðarhraði kerfis

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
is_is: Örgjörvanotkun kerfis

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
is_is: Gagnamiðlar

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
is_is: Kerfi
