KODI Main - en to id_id translation catalogue (167 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
id_id: Skin Estuary oleh phil65. (Skin default Kodi)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
id_id: Estuary adalah skin default untuk Kodi 17.0 dan di atasnya. Ini untuk mudah dipahami dan digunakan oleh pengguna Kodi yang pertama kali.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
id_id: Estuary adalah skin default untuk Kodi, menghapusnya dapat menyebabkan masalah

[ctx: #31000]
en: Now playing
id_id: Sedang dimainkan

[ctx: #31001]
en: Search...
id_id: Cari...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
id_id: Tampilkan fanart sebagai latar belakang

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
id_id: Mode bioskop

[ctx: #31004]
en: Change mode
id_id: Rubah Modus

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
id_id: Tonton sebagai 2D

[ctx: #31006]
en: Random movies
id_id: Film acak

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
id_id: Film yang belum ditonton

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
id_id: Aktifkan widget kategori

[ctx: #31009]
en: Download icons
id_id: Unduh ikon

[ctx: #31010]
en: In progress movies
id_id: Film yang dalam proses

[ctx: #31011]
en: Most played albums
id_id: Album yang paling sering diputar

[ctx: #31012]
en: Random albums
id_id: Album acak

[ctx: #31013]
en: Random artists
id_id: Artis acak

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
id_id: Album yang belum diputar

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
id_id: Rekaman terbaru

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
id_id: Saluran yang baru diputar

[ctx: #31017]
en: Rated
id_id: Dinilai

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
id_id: Saluran yang baru diputar

[ctx: #31019]
en: Forecast
id_id: Ramalan

[ctx: #31020]
en: Actions
id_id: Aksi

[ctx: #31021]
en: Misc options
id_id: Pilihan Misc

[ctx: #31022]
en: Sort by
id_id: Urut berdasarkan

[ctx: #31023]
en: Viewtype
id_id: Jenis tampilan

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
id_id: Pilih peringkat yang akan ditampilkan untuk item media

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
id_id: Tidak ada favorit yang ditemukan. Anda dapat menambahkan item apa pun dari tampilan media ke daftar ini dengan menggunakan menu konteks.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
id_id: Pergeseran waktu

[ctx: #31027]
en: Next aired
id_id: Ditayangkan selanjutnya

[ctx: #31028]
en: Show fanart
id_id: Tampilkan fanart

[ctx: #31029]
en: Last logged in
id_id: Login terakhir

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
id_id: Penggunaan memori sistem

[ctx: #31031]
en: Version info
id_id: Info versi

[ctx: #31032]
en: Order
id_id: Urut

[ctx: #31033]
en: Your rating
id_id: Penialianmu

[ctx: #31034]
en: Extended info
id_id: Info tambahan

[ctx: #31035]
en: Pages
id_id: Halaman

[ctx: #31036]
en: items
id_id: Item

[ctx: #31037]
en: Selected track
id_id: Trek dipilih

[ctx: #31038]
en: Rewind
id_id: Mundurkan

[ctx: #31039]
en: Fast forward
id_id: Mempercepat

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
id_id: Produsen kamera

[ctx: #31042]
en: Playlist options
id_id: Opsi Daftar Main

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
id_id: Tetapkan jenis dan tambahkan aturan untuk membuat daftar putar cerdas. Daftar putar ini dinamis dan mencakup semua item media dari database Anda yang berlaku untuk aturan yang Anda pilih.

[ctx: #31044]
en: Add group
id_id: Tambah grup

[ctx: #31045]
en: Rename group
id_id: Mengubah nama grup

[ctx: #31046]
en: Delete group
id_id: Hapus grup

[ctx: #31048]
en: Available
id_id: Tersedia

[ctx: #31052]
en: filtered
id_id: disaring

[ctx: #31053]
en: Arial based
id_id: berbasis Arial

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
id_id: Tekan [B]Kiri[/B] untuk kembali, atau [B]Kanan[/B] untuk maju

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
id_id: Tekan [B]Kanan[/B] untuk bingkai lanjutan

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
id_id: Ke daftar putar

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
id_id: Tampilkan layar masuk saat mulai

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
id_id: Login Otomatis saat mulai

[ctx: #31061]
en: Main menu items
id_id: Item menu utama

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
id_id: Pilih paket fanart cuaca

[ctx: #31063]
en: Sections
id_id: Bagian

[ctx: #31065]
en: Video playlist
id_id: Daftar putar video

[ctx: #31066]
en: Music playlist
id_id: Daftar putar lagu

[ctx: #31067]
en: Event log
id_id: Log event

[ctx: #31068]
en: Choose presets
id_id: Pilih preset

[ctx: #31069]
en: Last Updated
id_id: Terakhir diperbarui

[ctx: #31071]
en: by
id_id: oleh

[ctx: #31072]
en: Power Options
id_id: Pilihan Batere

[ctx: #31073]
en: Total length
id_id: Total panjang

[ctx: #31074]
en: Total duration
id_id: Total durasi

[ctx: #31075]
en: Movie sets
id_id: Set film

[ctx: #31079]
en: Cast not available
id_id: Pemeran tidak tersedia

[ctx: #31080]
en: Ends at
id_id: Berakhir di

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
id_id: Pengaya lirik

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
id_id: Pengaturan penya lirik

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
id_id: Pengaturan visualisasi

[ctx: #31089]
en: Available groups
id_id: Grup tersedia

[ctx: #31092]
en: Video menu
id_id: Menu video

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
id_id: Tampilkan info cuaca di bar atas

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
id_id: Gunakan animasi slide

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
id_id: Takarir lokal tersedia

[ctx: #31097]
en: Channel options
id_id: Opsi saluran

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
id_id: Pilih profil pengguna Kodi Anda[CR]untuk masuk dan lanjutkan

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
id_id: Ikon dinding

[ctx: #31100]
note: viewtype name
en: Shift
id_id: Daftar tetap

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
id_id: Dinding info

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
id_id: Dinding

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
id_id: Masukkan teks disini...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
id_id: Perpustakaan Anda saat ini kosong. Untuk mengisinya dengan media pribadi Anda, masukkan bagian "File", tambahkan sumber media dan konfigurasikan. Setelah sumber ditambahkan dan diindeks, Anda akan dapat menelusuri perpustakaan Anda.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
id_id: Tambahkan sumber video dan atur jenis konten yang sesuai untuk mengisi perpustakaan video anda.

[ctx: #31106]
en: Teletext
id_id: Teleteks

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
id_id: Daftar lebar

[ctx: #31110]
en: Enter files section
id_id: Masukan bagian berkas

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
id_id: Lihat gambar pribadi Anda atau unduh salah satu dari banyak pengaya gambar dari repositori resmi.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
id_id: Alihkan aliran audio

[ctx: #31113]
en: Search local library
id_id: Cari pustaka lokal

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
id_id: Cari YouTube

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
id_id: Alihkan takarir

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
id_id: Hapus item menu utama ini

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
id_id: Sunting nodes

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
id_id: Masuk jelajah pengaya

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
id_id: Anda belum menginstal pengaya. Kunjungi jelajah pengaya kami untuk menelusuri koleksi kami dan meningkatkan pengalaman Kodi Anda.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
id_id: Anda belum menyiapkan penyedia cuaca. Untuk melihat informasi cuaca, pilih penyedia cuaca dan atur lokasi Anda.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
id_id: Atur penyedia cuaca

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
id_id: Acara TV yang Belum Ditonton

[ctx: #31123]
en: Same director
id_id: Sutradara yang sama

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
id_id: Tekan atas untuk info aktor

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
id_id: Tekan OK untuk membaca alur

[ctx: #31127]
en: Show icons
id_id: Tampilkan ikon

[ctx: #31128]
en: Contributors
id_id: Kontributor

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
id_id: Pengaturan umum berlaku untuk semua area skin.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
id_id: Pengaturan terkait menu utama: Konfigurasikan layar beranda sesuai keinginan Anda.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
id_id: Pilih paket skin fanart

[ctx: #31132]
en: Select Program
id_id: Pilih Program

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
id_id: Pilih Resolusi

[ctx: #31134]
en: Remaining
id_id: Tersisa

[ctx: #31135]
en: Binary
id_id: Biner

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
id_id: Klik di sini untuk melihat perubahan terakhir...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
id_id: Pemutar

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
id_id: Dekoder video

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
id_id: Format piksel

[ctx: #31141]
en: Changes for version
id_id: Perubahan untuk versi

[ctx: #31142]
en: Play speed
id_id: Kecepatan putar

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
id_id: Anda belum menyiapkan PVR. Untuk menggunakan PVR, pilih pengaya klien PVR dan konfigurasikan. Silakan kunjungi http://kodi.wiki/view/PVR untuk mempelajari lebih lanjut.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
id_id: Masuk ke jelajah pengaya

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
id_id: Cari pengaya

[ctx: #31146]
en: In cinemas
id_id: Di bioskop

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
id_id: Segera di bioskop

[ctx: #31148]
en: Categories
id_id: Kategori

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
id_id: Pilih paket fanart genre

[ctx: #31150]
en: Origin
id_id: Asal

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
id_id: Video musik yang belum ditonton

[ctx: #31152]
en: Random music videos
id_id: Video musik acak

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
id_id: Anda tidak menginstal pengaya jenis ini. Masuk ke jelajah pengaya untuk mengunduh pengaya yang dibuat oleh komunitas kami.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
id_id: Tekan OK untuk beralih antar lokasi

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
id_id: Belum ada penanda yang dibuat.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
id_id: Pilih pola latar belakang

[ctx: #31157]
en: Edit categories
id_id: Sunting kategori

[ctx: #31158]
en: Touch mode
id_id: Mode sentuh

[ctx: #31159]
en: Artwork
id_id: Karya seni

[ctx: #31160]
en: Show media flags
id_id: Tampilkan bendera media

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
id_id: Papan nomor

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
id_id: Mainkan game pribadi Anda atau unduh salah satu dari banyak pengaya permainan dari repositori resmi.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
id_id: Tampilkan latar belakang Fanart

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
id_id: Pilih jenis identifikasi profil

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
id_id: Nama profil

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
id_id: Gambar profil

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
id_id: Animasi latar belakang

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
id_id: Tampilkan poster alih-alih gambar mini untuk video musik

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
id_id: Pengaturan terkait karya seni.

[ctx: #31170]
note: Label for OSD settings category
en: On screen display
id_id: Pada tampilan layar

[ctx: #31171]
note: Helper text for the label of OSD settings category
en: On screen display (OSD) related settings
id_id: Pengaturan terkait Pada Tampilan Layar (OSD)

[ctx: #31172]
note: Setting Automatically close video OSD
en: Automatically close video OSD
id_id: Menutup OSD video secara otomatis

[ctx: #31173]
note: Setting auto close time for video osd
en: Video OSD autoclose time (seconds)
id_id: Waktu penutupan otomatis OSD Video (detik)

[ctx: #31174]
note: Setting to control what happens when clicking a music album on the home screen
en: Default select action for albums on the home screen
id_id: Tindakan pemilihan default untuk album di layar beranda

[ctx: #31175]
note: Setting to control what happens when clicking a TV show on the home screen
en: Default select action for TV shows on the home screen
id_id: Tindakan pemilihan default untuk acara TV di layar beranda

[ctx: #31176]
note: Setting to control what happens when clicking a movie set on the home screen
en: Default select action for movie sets on the home screen
id_id: Tindakan pemilihan default untuk kumpulan film di layar beranda

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
id_id: Kodek video

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
id_id: Resolusi video

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
id_id: Aspek video

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
id_id: Kecepatan bit video

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
id_id: Kodek audio

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
id_id: Saluran audio

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
id_id: Kecepatan bit audio

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
id_id: Resolusi layar

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
id_id: Kecepatan rendering sistem

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
id_id: Penggunaan CPU sistem

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
id_id: Sistem
