KODI Main - en to fi_fi translation catalogue (170 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
fi_fi: Estuary-ulkoasun ovat kehittäneet phil65 ja Piers. (Kodin oletusulkoasu)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
fi_fi: Estuary on Kodin oletusulkoasu alkaen versiosta 17.0. Sen on tarkoitus olla uusille Kodi-käyttäjille selkeä ja helppokäyttöinen.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
fi_fi: Estuary on Kodin oletusulkoasu ja sen poisto voi aiheuttaa ongelmia

[ctx: #31000]
en: Now playing
fi_fi: Toistetaan parhaillaan

[ctx: #31001]
en: Search...
fi_fi: Etsi...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
fi_fi: Näytä median fanitaide taustana

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
fi_fi: Teatteritila

[ctx: #31004]
en: Change mode
fi_fi: Vaihda tilaa

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
fi_fi: Katsele 2D-tilassa

[ctx: #31006]
en: Random movies
fi_fi: Satunnaiset elokuvat

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
fi_fi: Katsomattomat elokuvat

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
fi_fi: Näytä kategorioiden widgetit

[ctx: #31009]
en: Download icons
fi_fi: Lataa kuvakkeet

[ctx: #31010]
en: In progress movies
fi_fi: Keskeneräiset elokuvat

[ctx: #31011]
en: Most played albums
fi_fi: Kuunnelluimmat albumit

[ctx: #31012]
en: Random albums
fi_fi: Satunnaiset albumit

[ctx: #31013]
en: Random artists
fi_fi: Satunnaiset esittäjät

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
fi_fi: Kuuntelemattomat albumit

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
fi_fi: Viimeksi tallennetut

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
fi_fi: Viimeksi katsotut kanavat

[ctx: #31017]
en: Rated
fi_fi: Sisältöluokitus

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
fi_fi: Viimeksi kuunnellut kanavat

[ctx: #31019]
en: Forecast
fi_fi: Ennuste

[ctx: #31020]
en: Actions
fi_fi: Toiminnot

[ctx: #31021]
en: Misc options
fi_fi: Muut asetukset

[ctx: #31022]
en: Sort by
fi_fi: Lajitteluperuste

[ctx: #31023]
en: Viewtype
fi_fi: Näkymä

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
fi_fi: Valitse mediakohteille näytettävä arvio

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
fi_fi: Suosikkeja ei löytynyt. Voit lisätä minkä tahansa medianäkymien kohteen tälle listalle käyttämällä sisältövalikkoa.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
fi_fi: Ajansiirto

[ctx: #31027]
en: Next aired
fi_fi: Seuraava esitys

[ctx: #31028]
en: Show fanart
fi_fi: Näytä fanitaide

[ctx: #31029]
en: Last logged in
fi_fi: Kirjautunut viimeksi

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
fi_fi: Keskusmuistin varaus

[ctx: #31031]
en: Version info
fi_fi: Versiotiedot

[ctx: #31032]
en: Order
fi_fi: Suunta

[ctx: #31033]
en: Your rating
fi_fi: Oma arvio

[ctx: #31034]
en: Extended info
fi_fi: Laajat tiedot

[ctx: #31035]
en: Pages
fi_fi: Sivua

[ctx: #31036]
en: items
fi_fi: kohdetta

[ctx: #31037]
en: Selected track
fi_fi: Aktiivinen kappale

[ctx: #31038]
en: Rewind
fi_fi: Taaksepäin

[ctx: #31039]
en: Fast forward
fi_fi: Eteenpäin

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
fi_fi: Kameran valmistaja

[ctx: #31042]
en: Playlist options
fi_fi: Toistolistan valinnat

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
fi_fi: Valitse älytoistolistan tyyppi ja hakuehdot. Tälle automaattisesti päivittyvälle listalle lisätään kaikki mediakirjastosi kohteet, jotka täyttävät asettamasi ehdot.

[ctx: #31044]
en: Add group
fi_fi: Lisää ryhmä

[ctx: #31045]
en: Rename group
fi_fi: Nimeä ryhmä uudelleen

[ctx: #31046]
en: Delete group
fi_fi: Poista ryhmä

[ctx: #31048]
en: Available
fi_fi: Käytettävissä

[ctx: #31052]
en: filtered
fi_fi: suodatettu

[ctx: #31053]
en: Arial based
fi_fi: Arial-pohjainen

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
fi_fi: Siirry askel taaksepäin painamalla [B]Vasemmalle[/B] tai askel eteenpäin painamalla [B]Oikealle[/B]

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
fi_fi: Paina [B]oikealle[/B] edetäksesi kuva kerrallaan

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
fi_fi: Avaa toistolista

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
fi_fi: Näytä kirjautumisruutu käynnistettäessä

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
fi_fi: Kirjaudu automaattisesti käynnistettäessä

[ctx: #31059]
en: Select + X
fi_fi: Valinta + X

[ctx: #31060]
en: Select + Start
fi_fi: Valitse + Aloita

[ctx: #31061]
en: Main menu items
fi_fi: Päävalikon kohteet

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
fi_fi: Valitse säätietojen taustapaketti

[ctx: #31063]
en: Sections
fi_fi: Osiot

[ctx: #31065]
en: Video playlist
fi_fi: Videoiden toistolista

[ctx: #31066]
en: Music playlist
fi_fi: Musiikin toistolista

[ctx: #31067]
en: Event log
fi_fi: Tapahtumaloki

[ctx: #31068]
en: Choose presets
fi_fi: Valitse esiasetukset

[ctx: #31069]
en: Last Updated
fi_fi: Viimeksi päivitetty

[ctx: #31071]
en: by
fi_fi: tekijältä

[ctx: #31072]
en: Power Options
fi_fi: Virtavalinnat

[ctx: #31073]
en: Total length
fi_fi: Kokonaiskesto

[ctx: #31074]
en: Total duration
fi_fi: Kokonaiskesto

[ctx: #31075]
en: Movie sets
fi_fi: Elokuvakokoelmat

[ctx: #31079]
en: Cast not available
fi_fi: Näyttelijöitä ei ole saatavilla

[ctx: #31080]
en: Ends at
fi_fi: Päättyy

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
fi_fi: Sanoituslisäosa

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
fi_fi: Sanoituslisäosan asetukset

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
fi_fi: Visualisoinnin asetukset

[ctx: #31089]
en: Available groups
fi_fi: Käytettävissä olevat ryhmät

[ctx: #31092]
en: Video menu
fi_fi: Videon valikko

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
fi_fi: Näytä säätiedot yläpalkissa

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
fi_fi: Käytä liukuanimaatioita

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
fi_fi: Paikallinen tekstitys on käytettävissä

[ctx: #31097]
en: Channel options
fi_fi: Kanavavalinnat

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
fi_fi: Jatka kirjatumalla[CR]Kodi-käyttäjäprofiilillesi

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
fi_fi: Kuvakeseinä

[ctx: #31100]
note: viewtype name
en: Shift
fi_fi: Siirtyvä

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
fi_fi: Tietoseinä

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
fi_fi: Seinä

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
fi_fi: Syötä tekstiä tähän...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
fi_fi: Kirjastosi on tällä hetkellä tyhjä. Täyttääksesi sen omalla mediallasi, avaa "Tiedostot" -osio, lisää medialähde ja määritä se. Kun lähde on lisätty ja tutkittu, voit selata kirjastoasi.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
fi_fi: Lisää videokirjastoosi sisältöä lisäämällä videolähteitä ja määrittämällä niille sopivat sisältötyypit.

[ctx: #31106]
en: Teletext
fi_fi: Teksti-TV

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
fi_fi: Leveä lista

[ctx: #31110]
en: Enter files section
fi_fi: Avaa tiedostonäkymä

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
fi_fi: Katsele omia kuviasi tai asenna jokin monista kuvalisäosista virallisesta jakeluvarastosta.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
fi_fi: Vaihda ääniraitaa

[ctx: #31113]
en: Search local library
fi_fi: Etsi paikallisesta kirjastosta

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
fi_fi: Etsi YouTubesta

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
fi_fi: Vaihda tekstitystä

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
fi_fi: Poista tämä päävalikon kohde

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
fi_fi: Muokkaa solmuja

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
fi_fi: Avaa lisäosaselain

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
fi_fi: Lisäosia ei ole vielä asennettu. Lisäosaselaimella voit tutkia Kodin virallista lisäosavalikoimaa ja parantaa käyttökokemustasi.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
fi_fi: Säätietojen toimittajaa ei ole asennettu. Nähdäksesi säätiedot, asenna haluamasi sääpalvelu ja määritä sijaintisi.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
fi_fi: Määritä säätietojen toimittaja

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
fi_fi: Katsomattomat sarjat

[ctx: #31123]
en: Same director
fi_fi: Sama ohjaaja

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
fi_fi: Näytä näyttelijän tiedot painamalla Ylös

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
fi_fi: Lue juoni painamalla Valinta

[ctx: #31127]
en: Show icons
fi_fi: Näytä kuvakkeet

[ctx: #31128]
en: Contributors
fi_fi: Osallistujat

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
fi_fi: Yleiset asetukset, jotka vaikuttavat ulkoasun eri osa-alueisiin.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
fi_fi: Päävalikon asetukset: mukauta kotinäyttö haluamaksesi.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
fi_fi: Valitse ulkoasun fanitaidepaketti

[ctx: #31132]
en: Select Program
fi_fi: Valitse ohjelma

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
fi_fi: Valitse resoluutio

[ctx: #31134]
en: Remaining
fi_fi: Jäljellä

[ctx: #31135]
en: Binary
fi_fi: Binääri

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
fi_fi: Paina nähdäksesi viimeisimmät muutokset...

[ctx: #31137]
note: Label to show PVR info page
en: PVR
fi_fi: Tallennin

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
fi_fi: Soitin

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
fi_fi: Videodekooderi

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
fi_fi: Pikselimuoto

[ctx: #31141]
en: Changes for version
fi_fi: Version muutokset

[ctx: #31142]
en: Play speed
fi_fi: Toistonopeus

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
fi_fi: PVR-ominaisuuksia ei ole vielä määritetty. Käyttääksesi niitä, valitse PVR-lisäosa lisäosaselaimesta ja määritä sen asetukset. Lisätietoja löydät osoitteesta http://kodi.wiki/view/PVR.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
fi_fi: Avaa lisäosaselain

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
fi_fi: Etsi lisäosista

[ctx: #31146]
en: In cinemas
fi_fi: Teattereissa

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
fi_fi: Tulossa teattereihin

[ctx: #31148]
en: Categories
fi_fi: Kategoriat

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
fi_fi: Valitse lajityyppien fanitaidepaketti

[ctx: #31150]
en: Origin
fi_fi: Alkuperä

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
fi_fi: Katsomattomat musiikkivideot

[ctx: #31152]
en: Random music videos
fi_fi: Satunnaiset musiikkivideot

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
fi_fi: Tämän tyyppisiä lisäosia ei ole asennettu. Avaa lisäosaselain asentaaksesi yhteisömme kehittämiä lisäosia.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
fi_fi: Vaihda sijaintia painamalla OK

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
fi_fi: Kirjanmerkkejä ei ole vielä luotu.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
fi_fi: Valitse taustan kuvio

[ctx: #31157]
en: Edit categories
fi_fi: Muokkaa kategorioita

[ctx: #31158]
en: Touch mode
fi_fi: Kosketusnäyttötila

[ctx: #31159]
en: Artwork
fi_fi: Mediakuvitukset

[ctx: #31160]
en: Show media flags
fi_fi: Näytä mediatunnisteet

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
fi_fi: Numeronäppäimistö

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
fi_fi: Pelaa omia pelejäsi tai lataa pelilisäosia virallisesta jakeluvarastosta.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
fi_fi: Näytä fanitaide taustana

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
fi_fi: Valitse profiilin esitystapa

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
fi_fi: Profiilin nimi

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
fi_fi: Profiilin kuva

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
fi_fi: Animoitu tausta

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
fi_fi: Näytä musiikkivideoille pienoiskuvien sijaan julisteet

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
fi_fi: Mediakuvituksiin liittyvät asetukset.

[ctx: #31170]
note: Label for OSD settings category
en: On screen display
fi_fi: Kuvaruutunäyttö

[ctx: #31171]
note: Helper text for the label of OSD settings category
en: On screen display (OSD) related settings
fi_fi: Kuvaruutuvalikkoon (OSD) liittyvät asetukset.

[ctx: #31172]
note: Setting Automatically close video OSD
en: Automatically close video OSD
fi_fi: Sulje videotoiston kuvaruutuvalikko automaattisesti

[ctx: #31173]
note: Setting auto close time for video osd
en: Video OSD autoclose time (seconds)
fi_fi: Videotoiston kuvaruutuvalikon automaattisulun viive (sekuntia)

[ctx: #31174]
note: Setting to control what happens when clicking a music album on the home screen
en: Default select action for albums on the home screen
fi_fi: Albumivalinnan oletustoiminto päävalikossa

[ctx: #31175]
note: Setting to control what happens when clicking a TV show on the home screen
en: Default select action for TV shows on the home screen
fi_fi: Sarjavalinnan oletustoiminto päävalikossa

[ctx: #31176]
note: Setting to control what happens when clicking a movie set on the home screen
en: Default select action for movie sets on the home screen
fi_fi: Elokuvakokoelmavalinnan oletustoiminto päävalikossa

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
fi_fi: Videokoodekki

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
fi_fi: Videon tarkkuus

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
fi_fi: Videon kuvasuhde

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
fi_fi: Videon bittinopeus

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
fi_fi: Äänikoodekki

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
fi_fi: Äänen kanavat

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
fi_fi: Äänen bittinopeus

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
fi_fi: Näytön tarkkuus

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
fi_fi: Järjestelmän renderöintinopeus

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
fi_fi: Prosessorin kuormitus

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
fi_fi: Järjestelmä
