KODI Main - en to de_de translation catalogue (158 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
de_de: Estuary Skin von phil65. (Kodi-Standardskin)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
de_de: Estuary ist der Standardskin für Kodi 17.0 und höher. Ziel war es, einen einfach zu bedienenden Skin für neue Kodi-Benutzer zu entwickeln.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
de_de: Estuary ist der Standardskin von Kodi. Ein Entfernen des Skins kann Probleme verursachen

[ctx: #31000]
en: Now playing
de_de: Gerade läuft

[ctx: #31001]
en: Search...
de_de: Suchen ...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
de_de: Medien-Fanart als Hintergrund verwenden

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
de_de: Kinomodus

[ctx: #31004]
en: Change mode
de_de: Modus ändern

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
de_de: In 2D ansehen

[ctx: #31006]
en: Random movies
de_de: Zufällige Filme

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
de_de: Ungesehene Filme

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
de_de: Kategorie-Widgets aktivieren

[ctx: #31009]
en: Download icons
de_de: Symbole downloaden

[ctx: #31010]
en: In progress movies
de_de: Begonnene Filme

[ctx: #31011]
en: Most played albums
de_de: Meistgehörte Alben

[ctx: #31012]
en: Random albums
de_de: Zufällige Alben

[ctx: #31013]
en: Random artists
de_de: Zufällige Interpreten

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
de_de: Ungehörte Alben

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
de_de: Zuletzt erstellte Aufnahmen

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
de_de: Zuletzt gesehene Kanäle

[ctx: #31017]
en: Rated
de_de: Bewertung

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
de_de: Zuletzt gehörte Kanäle

[ctx: #31019]
en: Forecast
de_de: Vorhersage

[ctx: #31020]
en: Actions
de_de: Aktionen

[ctx: #31021]
en: Misc options
de_de: Sonstige Einstellungen

[ctx: #31022]
en: Sort by
de_de: Sortieren nach

[ctx: #31023]
en: Viewtype
de_de: Ansicht

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
de_de: Bewertung, die für Medieninhalte angezeigt werden soll

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
de_de: Keine Favoriten gefunden. Es kann jeder beliebige Eintrag aus den Medienansichten via Kontextmenü zu den Favoriten hinzugefügt werden.

[ctx: #31027]
en: Next aired
de_de: Nächste Folgen

[ctx: #31028]
en: Show fanart
de_de: Fanart anzeigen

[ctx: #31029]
en: Last logged in
de_de: Zuletzt angemeldet

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
de_de: Systemspeicherauslastung

[ctx: #31031]
en: Version info
de_de: Versionsinformationen

[ctx: #31032]
en: Order
de_de: Reihenfolge

[ctx: #31033]
en: Your rating
de_de: Persönliche Bewertung

[ctx: #31034]
en: Extended info
de_de: Erweiterte Informationen

[ctx: #31035]
en: Pages
de_de: Seiten

[ctx: #31036]
en: items
de_de: Einträge

[ctx: #31037]
en: Selected track
de_de: Ausgewählter Track

[ctx: #31038]
en: Rewind
de_de: Rücklauf

[ctx: #31039]
en: Fast forward
de_de: Schneller Vorlauf

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
de_de: Kamerahersteller

[ctx: #31042]
en: Playlist options
de_de: Wiedergabelisten-Einstellungen

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
de_de: Typ festlegen und Regeln für eine intelligente Wiedergabeliste hinzufügen. Diese Art von Wiedergabeliste ist dynamisch und beinhaltet alle Medieneinträge aus der Bibliothek, welche die gesetzten Regeln erfüllen.

[ctx: #31044]
en: Add group
de_de: Gruppe hinzufügen

[ctx: #31045]
en: Rename group
de_de: Gruppe umbenennen

[ctx: #31046]
en: Delete group
de_de: Gruppe löschen

[ctx: #31048]
en: Available
de_de: Verfügbar

[ctx: #31052]
en: filtered
de_de: gefiltert

[ctx: #31053]
en: Arial based
de_de: Arial-basiert

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
de_de: [B]Links[/B] für einen Schritt zurück, [B]Rechts[/B] für einen Schritt vorwärts drücken

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
de_de: [B]Rechts[/B] für einen Frame weiter drücken

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
de_de: Zur Wiedergabeliste ...

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
de_de: Anmeldebildschirm beim Programmstart anzeigen

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
de_de: Automatische Anmeldung beim Programmstart

[ctx: #31061]
en: Main menu items
de_de: Hauptmenüeinträge

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
de_de: Fanart-Sammlung für Wetterbildschirm auswählen

[ctx: #31063]
en: Sections
de_de: Abschnitte

[ctx: #31065]
en: Video playlist
de_de: Videowiedergabeliste

[ctx: #31066]
en: Music playlist
de_de: Musikwiedergabeliste

[ctx: #31067]
en: Event log
de_de: Ereignisprotokoll

[ctx: #31068]
en: Choose presets
de_de: Voreinstellungen auswählen

[ctx: #31069]
en: Last Updated
de_de: Zuletzt aktualisiert

[ctx: #31071]
en: by
de_de: von

[ctx: #31072]
en: Power Options
de_de: Ausschalten

[ctx: #31073]
en: Total length
de_de: Gesamtlänge

[ctx: #31074]
en: Total duration
de_de: Gesamtdauer

[ctx: #31075]
en: Movie sets
de_de: Filmreihen

[ctx: #31079]
en: Cast not available
de_de: Besetzung nicht verfügbar

[ctx: #31080]
en: Ends at
de_de: Endet um

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
de_de: Liedtexte-Addon

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
de_de: Einstellungen für das Liedtexte-Addon

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
de_de: Visualisierungseinstellungen

[ctx: #31089]
en: Available groups
de_de: Verfügbare Gruppen

[ctx: #31092]
en: Video menu
de_de: Videomenü

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
de_de: Wetterinformationen in der Kopfleiste anzeigen

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
de_de: Slide-Animationen verwenden

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
de_de: Lokaler Untertitel verfügbar

[ctx: #31097]
en: Channel options
de_de: Kanaleinstellungen

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
de_de: Bitte Kodi-Benutzerprofil zum Anmelden auswählen

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
de_de: Text hier eingeben ...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
de_de: Die persönliche Bibliothek ist derzeit leer. Um sie mit Inhalten zu füllen, zu „Dateien“ wechseln, eine Medienquelle hinzufügen und diese dann konfigurieren. Nachdem die Quelle hinzugefügt und indiziert wurde, kann die Bibliothek durchstöbert werden.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
de_de: Videoquellen hinzufügen und den korrekten Inhaltstyp auswählen, um die persönlichen Bibliotheken zu befüllen.

[ctx: #31110]
en: Enter files section
de_de: Zu „Dateien“ ...

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
de_de: Persönliche Fotos anschauen oder eines der vielen Bilder-Addons aus dem offiziellen Repository downloaden.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
de_de: Tonspur wechseln

[ctx: #31113]
en: Search local library
de_de: Lokale Bibliothek durchsuchen

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
de_de: YouTube durchsuchen

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
de_de: Untertitel umschalten

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
de_de: Diesen Hauptmenüeintrag entfernen

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
de_de: Menü bearbeiten

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
de_de: Zum Addon-Browser ...

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
de_de: Es sind noch keine Addons installiert. Den Addon-Browser öffnen, um in der Addon-Sammlung zu stöbern.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
de_de: Es ist noch kein Wetterinformationsanbieter eingerichtet. Um Wetterinformationen zu erhalten, einen Wetterinformationsanbieter auswählen und Orte einrichten.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
de_de: Wetterinformationsanbieter festlegen

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
de_de: Ungesehene Serien

[ctx: #31123]
en: Same director
de_de: Filme dieses Regisseurs

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
de_de: [B]Hoch[/B] für Darstellerinformationen drücken

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
de_de: [B]OK[/B] zum Lesen der Handlung drücken

[ctx: #31127]
en: Show icons
de_de: Symbole anzeigen

[ctx: #31128]
en: Contributors
de_de: Mitwirkende

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
de_de: Allgemeine Einstellungen, die für den gesamten Skin gelten.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
de_de: Einstellungen für das Hauptmenü. Der Hauptbildschirm kann gemäß persönlicher Vorlieben angepaßt werden.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
de_de: Fanart-Sammlung für Skin auswählen

[ctx: #31132]
en: Select Program
de_de: Programm auswählen

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
de_de: Auflösung auswählen

[ctx: #31134]
en: Remaining
de_de: Restzeit

[ctx: #31135]
en: Binary
de_de: Binär

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
de_de: Hier klicken, um die letzten Änderungen zu sehen ...

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
de_de: Videodecoder

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
de_de: Pixelformat

[ctx: #31141]
en: Changes for version
de_de: Änderungen für Version

[ctx: #31142]
en: Play speed
de_de: Wiedergabegeschwindigkeit

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
de_de: Der Personal Video Recorder wurde noch nicht eingerichtet. Um den PVR nutzen zu können, muss ein PVR-Client Addon ausgewählt und konfiguriert werden. Mehr Informationen unter http://kodi.wiki/view/PVR.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
de_de: Zum Addon-Browser ...

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
de_de: Addons durchsuchen

[ctx: #31146]
en: In cinemas
de_de: In den Kinos

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
de_de: Demnächst in den Kinos

[ctx: #31148]
en: Categories
de_de: Kategorien

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
de_de: Genre-Fanart-Pack auswählen

[ctx: #31150]
en: Origin
de_de: Herkunft

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
de_de: Ungesehene Musikvideos

[ctx: #31152]
en: Random music videos
de_de: Zufällige Musikvideos

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
de_de: Es sind keine passenden Addons installiert. Bitte im Addon-Browser ein passendes Addon herunterladen und installieren.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
de_de: [B]OK[/B] zum Umschalten des Ortes drücken

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
de_de: Es wurden noch keine Lesezeichen angelegt.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
de_de: Hintergrundmuster auswählen

[ctx: #31157]
en: Edit categories
de_de: Kategorien bearbeiten

[ctx: #31158]
en: Touch mode
de_de: Touch-Modus

[ctx: #31160]
en: Show media flags
de_de: Medien-Flags anzeigen

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
de_de: Zifferneingabe

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
de_de: Spielen oder eines von vielen Spiele-Addons aus dem offiziellen Repository downloaden.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
de_de: Fanart-Hintergrund anzeigen

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
de_de: Art der Profilidentifikation auswählen

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
de_de: Profilname

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
de_de: Profil-Avatar

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
de_de: Hintergrund animieren

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
de_de: Für Musikvideos Poster anstelle von Vorschaulbildern zeigen

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
de_de: Einstellungen für Artwork

[ctx: #31170]
note: Label for OSD settings category
en: On screen display
de_de: Bildschirmmenü (OSD)

[ctx: #31171]
note: Helper text for the label of OSD settings category
en: On screen display (OSD) related settings
de_de: Einstellungen für das Bildschirmmenü (OSD)

[ctx: #31172]
note: Setting Automatically close video OSD
en: Automatically close video OSD
de_de: Video-OSD automatisch schliessen

[ctx: #31173]
note: Setting auto close time for video osd
en: Video OSD autoclose time (seconds)
de_de: Video-OSD automatisch schliessen nach (Sekunden)

[ctx: #31174]
note: Setting to control what happens when clicking a music album on the home screen
en: Default select action for albums on the home screen
de_de: Aktion bei Auswahl von Alben auf dem Hauptbildschirm

[ctx: #31175]
note: Setting to control what happens when clicking a TV show on the home screen
en: Default select action for TV shows on the home screen
de_de: Aktion bei Auswahl von Serien auf dem Hauptbildschirm

[ctx: #31176]
note: Setting to control what happens when clicking a movie set on the home screen
en: Default select action for movie sets on the home screen
de_de: Aktion bei Auswahl von Filmreihen auf dem Hauptbildschirm

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
de_de: Videocodec

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
de_de: Videoauflösung

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
de_de: Videoseitenverhältnis

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
de_de: Videobitrate

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
de_de: Audiocodec

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
de_de: Audiokanäle

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
de_de: Audiobitrate

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
de_de: Bildschirmauflösung

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
de_de: Rendergeschwindigkeit

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
de_de: CPU-Auslastung

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
de_de: Medien
