KODI Main - en to da_dk translation catalogue (166 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Estuary skin by phil65. (Kodi's default skin)
da_dk: Estuary skin af phil65 (Kodis standard brugerflade)

[ctx: Addon Description]
en: Estuary is the default skin for Kodi 17.0 and above. It attempts to be easy for first time Kodi users to understand and use.
da_dk: Estuary er standardbrugerfladen for Kodi 17.0 og højere. Det forenkler førstegangsbrugen af Kodi ved at gøre det nemmere at forstå og bruge.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Estuary is the default skin for Kodi, removing it may cause issues
da_dk: Estuary er standard brugerfladen. Fjernes det kan der opstå problemer.

[ctx: #31000]
en: Now playing
da_dk: Afspiller nu

[ctx: #31001]
en: Search...
da_dk: Søg...

[ctx: #31002]
en: Show media fanart as background
da_dk: Vis mediefankunst som baggrund

[ctx: #31003]
en: Cinema mode
da_dk: Biograftilstand

[ctx: #31004]
en: Change mode
da_dk: Skift tilstand

[ctx: #31005]
en: Watch as 2D
da_dk: Se i 2D

[ctx: #31006]
en: Random movies
da_dk: Tilfældige film

[ctx: #31007]
en: Unwatched movies
da_dk: Usete film

[ctx: #31008]
en: Enable category widgets
da_dk: Aktiver kategoriernes widgets

[ctx: #31009]
en: Download icons
da_dk: Hent ikoner

[ctx: #31010]
en: In progress movies
da_dk: Igangværende film

[ctx: #31011]
en: Most played albums
da_dk: Mest afspillede albummer

[ctx: #31012]
en: Random albums
da_dk: Tilfældige albummer

[ctx: #31013]
en: Random artists
da_dk: Tilfældige kunstnere

[ctx: #31014]
en: Unplayed albums
da_dk: Uafspillede albummer

[ctx: #31015]
note: home screen recordings widget: recent tv / radio recordings
en: Recent recordings
da_dk: Nylige optagelser

[ctx: #31016]
note: home screen channel widget: recently played tv channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
da_dk: Nyligt afspillede kanaler

[ctx: #31017]
en: Rated
da_dk: Vurderet

[ctx: #31018]
note: home screen channel widget: recently played radio channels. (please note that in some non-english languages #31018 and #31016 might not be equal)
en: Recently played channels
da_dk: Nyligt afspillede kanaler

[ctx: #31019]
en: Forecast
da_dk: Vejrudsigt

[ctx: #31020]
en: Actions
da_dk: Handlinger

[ctx: #31021]
en: Misc options
da_dk: Diverse indstillinger

[ctx: #31022]
en: Sort by
da_dk: Sorter efter

[ctx: #31023]
en: Viewtype
da_dk: Visningstype

[ctx: #31024]
en: Choose rating to display for media items
da_dk: Vælg bedømmelse der vises for medieelementer

[ctx: #31025]
en: No favourites found. You can add any item from media views to this list by using the context menu.
da_dk: Ingen favoritter fundet. Du kan tilføje elementer fra medievisninger til denne liste ved at bruge kontekstmenuen.

[ctx: #31026]
en: Timeshift
da_dk: Tidsforskydning

[ctx: #31027]
en: Next aired
da_dk: Næste der sendes

[ctx: #31028]
en: Show fanart
da_dk: Vis fankunst

[ctx: #31029]
en: Last logged in
da_dk: Sidst logget ind

[ctx: #31030]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
da_dk: Systemets hukommelsesforbrug

[ctx: #31031]
en: Version info
da_dk: Versionsinformation

[ctx: #31032]
en: Order
da_dk: Rækkefølge

[ctx: #31033]
en: Your rating
da_dk: Din vurdering

[ctx: #31034]
en: Extended info
da_dk: Udvidet info

[ctx: #31035]
en: Pages
da_dk: Sider

[ctx: #31036]
en: items
da_dk: emner

[ctx: #31037]
en: Selected track
da_dk: Valgt nummer

[ctx: #31038]
en: Rewind
da_dk: Spol tilbage

[ctx: #31039]
en: Fast forward
da_dk: Spol frem

[ctx: #31041]
en: Camera manufacturer
da_dk: Kameraproducent

[ctx: #31042]
en: Playlist options
da_dk: Playlisteindstillinger

[ctx: #31043]
en: Set the type and add rules to create a smart playlist. These playlists are dynamic and include all media items from your database which apply to your chosen rules.
da_dk: Indstil typen og tilføj regler for at oprette en smart playliste. Disse playlister er dynamiske og inkluderer alle medieelementer fra din database, der gælder for dine valgte regler.

[ctx: #31044]
en: Add group
da_dk: Tilføj gruppe

[ctx: #31045]
en: Rename group
da_dk: Omdøb gruppe

[ctx: #31046]
en: Delete group
da_dk: Slet gruppe

[ctx: #31048]
en: Available
da_dk: Tilgængelig

[ctx: #31052]
en: filtered
da_dk: filtreret

[ctx: #31053]
en: Arial based
da_dk: Baseret på Arial

[ctx: #31054]
en: Press [B]Left[/B] to step back, or [B]Right[/B] to step forward
da_dk: Tryk på [B]Venstre[/B] for at gå tilbage, eller [B]Højre[/B] for at gå fremad

[ctx: #31055]
en: Press [B]Right[/B] to frame advance
da_dk: Tryk på [B]Højre[/B] for at gå frames fremad

[ctx: #31056]
en: Go to playlist
da_dk: Gå til playliste

[ctx: #31057]
en: Show login screen on startup
da_dk: Vis loginskærm under opstart

[ctx: #31058]
en: Automatic Login on startup
da_dk: Automatisk login ved opstart

[ctx: #31061]
en: Main menu items
da_dk: Hovedmenuens emner

[ctx: #31062]
en: Choose weather fanart pack
da_dk: Vælg fankunst vejrpakke

[ctx: #31063]
en: Sections
da_dk: Sektioner

[ctx: #31065]
en: Video playlist
da_dk: Videoplayliste

[ctx: #31066]
en: Music playlist
da_dk: Musikplayliste

[ctx: #31067]
en: Event log
da_dk: Hændelseslog

[ctx: #31068]
en: Choose presets
da_dk: Vælg forudindstillinger

[ctx: #31069]
en: Last Updated
da_dk: Sidst opdateret

[ctx: #31071]
en: by
da_dk: af

[ctx: #31072]
en: Power Options
da_dk: Strømstyring

[ctx: #31073]
en: Total length
da_dk: Total længde

[ctx: #31074]
en: Total duration
da_dk: Samlet varighed

[ctx: #31075]
en: Movie sets
da_dk: Filmsæt

[ctx: #31079]
en: Cast not available
da_dk: Medvirkende ikke tilgængelig

[ctx: #31080]
en: Ends at
da_dk: Slutter

[ctx: #31082]
en: Lyrics add-on
da_dk: Add-on til sangtekster

[ctx: #31083]
en: Lyrics add-on settings
da_dk: Indstillinger for add-on til sangtekst

[ctx: #31084]
en: Visualisation settings
da_dk: Indstillinger for visualisering

[ctx: #31089]
en: Available groups
da_dk: Tilgængelig grupper

[ctx: #31092]
en: Video menu
da_dk: Videomenu

[ctx: #31093]
en: Show weather info in top bar
da_dk: Vis vejrinformationer i toplinjen

[ctx: #31095]
en: Use slide animations
da_dk: Anvend glideanimationer

[ctx: #31096]
en: Local subtitle available
da_dk: Undertekst på lokalt sprog tilgængelig

[ctx: #31097]
en: Channel options
da_dk: Kanalindstillinger

[ctx: #31098]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
da_dk: Vælg din Kodi brugerprofil[CR]for at logge ind og fortsætte

[ctx: #31099]
note: viewtype name
en: IconWall
da_dk: Ikonvæg

[ctx: #31101]
note: viewtype name
en: InfoWall
da_dk: Infovæg

[ctx: #31102]
note: viewtype name
en: Wall
da_dk: Væg

[ctx: #31103]
en: Enter text here...
da_dk: Indtast tekst her...

[ctx: #31104]
en: Your library is currently empty. In order to populate it with your personal media, enter "Files" section, add a media source and configure it. After the source has been added and indexed you will be able to browse your library.
da_dk: Dit bibliotek er i øjeblikket tomt. For at benytte dine personlige medier skal du gå til filsektionen, tilføje en mediekilde og konfigurere den. Efter kilden er tilføjet og indekseret, kan indholdet ses i biblioteket.

[ctx: #31105]
en: Add video sources and set the appropriate content type in order to populate your video libraries.
da_dk: Tilføj videokilder og indstil den relevante indholdstype for at udfylde dine videobiblioteker.

[ctx: #31106]
en: Teletext
da_dk: Tekst-tv

[ctx: #31107]
note: viewtype name
en: WideList
da_dk: Bred liste

[ctx: #31110]
en: Enter files section
da_dk: Gå til filsektionen

[ctx: #31111]
en: View your personal pictures or download one of the many image add-ons from the official repository.
da_dk: Se dine personlige billeder eller hent et af de mange billed-add-ons fra det officielle fjernlager.

[ctx: #31112]
en: Toggle audio stream
da_dk: Skift lydspor

[ctx: #31113]
en: Search local library
da_dk: Søg i lokalt bibliotek

[ctx: #31114]
en: Search YouTube
da_dk: Søg på YouTube

[ctx: #31115]
en: Toggle subtitle
da_dk: Skift undertekst

[ctx: #31116]
en: Remove this main menu item
da_dk: Fjern dette hovedmenupunkt

[ctx: #31117]
en: Edit nodes
da_dk: Rediger noder

[ctx: #31118]
en: Enter add-on browser
da_dk: Gå til add-on browseren

[ctx: #31119]
en: You do not have any add-ons installed yet. Visit our add-on browser to browse through our collection and improve your Kodi experience.
da_dk: Du har ikke installeret nogen add-ons endnu. Besøg vores add-on browser for at gennemse vores samling og forbedre din Kodi-oplevelse.

[ctx: #31120]
en: You did not set up a weather provider yet. In order to view weather information, choose a weather provider and set up your location.
da_dk: Du har ikke valgt en vejrudbyder endnu. For at se vejrinformation skal du vælge en vejrudbyder og indstille din placering.

[ctx: #31121]
en: Set weather provider
da_dk: Vælg vejrleverandør

[ctx: #31122]
en: Unwatched TV Shows
da_dk: Usete tv-serier

[ctx: #31123]
en: Same director
da_dk: Samme instruktør

[ctx: #31125]
en: Press up for actor info
da_dk: Tryk op for skuespillerinformationer

[ctx: #31126]
en: Press OK to read plot
da_dk: Tryk OK for at læse resumé

[ctx: #31127]
en: Show icons
da_dk: Vis ikoner

[ctx: #31128]
en: Contributors
da_dk: Bidragsydere

[ctx: #31129]
en: General settings applying to all areas of the skin.
da_dk: Generelle indstillinger der gælder alle områder af skinnet.

[ctx: #31130]
en: Main menu-related settings: Configure the home screen to your likings.
da_dk: Indstillinger for hovedmenuen: konfigurer hovedskærmen efter din egen smag.

[ctx: #31131]
en: Choose skin fanart pack
da_dk: Vælg fankunst-pakke til skinnet

[ctx: #31132]
en: Select Program
da_dk: Vælg program

[ctx: #31133]
en: Select Resolution
da_dk: Vælg opløsning

[ctx: #31134]
en: Remaining
da_dk: Tilbage

[ctx: #31135]
en: Binary
da_dk: Binær

[ctx: #31136]
en: Click here to see latest changes...
da_dk: Klik for at se seneste ændringer...

[ctx: #31138]
note: Label to show player info page
en: Player
da_dk: Afspiller

[ctx: #31139]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
da_dk: Videoafkoder

[ctx: #31140]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
da_dk: Pixelformat

[ctx: #31141]
en: Changes for version
da_dk: Versionsændringer

[ctx: #31142]
en: Play speed
da_dk: Afspilningshastighed

[ctx: #31143]
en: You did not set up PVR yet. In order to use PVR, choose a PVR client addon and configure it. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
da_dk: Du har endnu ikke konfigureret PVR. For at benytte PVR skal du vælge et PVR-add-on og indstille det. Besøg venligst http://kodi.wiki/view/PVR for at lære mere.

[ctx: #31144]
en: Enter add-on browser
da_dk: Gå til add-on browseren

[ctx: #31145]
en: Search add-ons
da_dk: Søg efter add-ons

[ctx: #31146]
en: In cinemas
da_dk: Vises i biografer nu

[ctx: #31147]
en: In cinemas soon
da_dk: Vises snart i biografer

[ctx: #31148]
en: Categories
da_dk: Kategorier

[ctx: #31149]
en: Select genre fanart pack
da_dk: Vælg fankunst genrepakke

[ctx: #31150]
en: Origin
da_dk: Kilde

[ctx: #31151]
en: Unwatched music videos
da_dk: Usete musikvideoer

[ctx: #31152]
en: Random music videos
da_dk: Tilfældige musikvideoer

[ctx: #31153]
en: You do not have any add-ons of this type installed. Enter the add-on browser to download add-ons created by our community.
da_dk: Du har ikke installeret nogen add-ons af denne type. Gå til add-on-browseren for at downloade add-ons skabt af vores community.

[ctx: #31154]
en: Press OK to switch between locations
da_dk: Tryk OK for at skifte mellem placering

[ctx: #31155]
en: No bookmarks created yet.
da_dk: Ingen bogmærker oprettet endnu.

[ctx: #31156]
en: Choose background pattern
da_dk: Vælg baggrundsmønster

[ctx: #31157]
en: Edit categories
da_dk: Rediger kategorier

[ctx: #31158]
en: Touch mode
da_dk: Touchtilstand

[ctx: #31159]
en: Artwork
da_dk: Grafik

[ctx: #31160]
en: Show media flags
da_dk: Vis medieflag

[ctx: #31161]
en: Numeric pad
da_dk: Numerisk tastatur

[ctx: #31162]
en: Play your personal games or download one of the many game add-ons from the official repository.
da_dk: Spil dine personlige spil eller hent et af de mange spil add-ons fra det officielle fjernlager.

[ctx: #31163]
en: Show Fanart background
da_dk: Vis fankunst-baggrund

[ctx: #31164]
note: Choose profile identifier
en: Choose kind of profile identification
da_dk: Vælg typen af profilidentifikation

[ctx: #31165]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile name
da_dk: Profilnavn

[ctx: #31166]
note: Label for the kind of profile identification
en: Profile avatar
da_dk: Profilavatar

[ctx: #31167]
note: Label of a setting
en: Animate background
da_dk: Animer baggrund

[ctx: #31168]
note: Label of a setting
en: Show posters instead of thumbs for musicvideos
da_dk: Vis plakater i stedet for miniaturebilleder for musikvideoer

[ctx: #31169]
note: Description label for skin settings area
en: Artwork related settings.
da_dk: billedrelaterede indstillinger.

[ctx: #31170]
note: Label for OSD settings category
en: On screen display
da_dk: Visning på skærmen (OSD)

[ctx: #31171]
note: Helper text for the label of OSD settings category
en: On screen display (OSD) related settings
da_dk: Indstillinger for visning på skærmen (OSD)

[ctx: #31172]
note: Setting Automatically close video OSD
en: Automatically close video OSD
da_dk: Luk automatisk video-OSD

[ctx: #31173]
note: Setting auto close time for video osd
en: Video OSD autoclose time (seconds)
da_dk: Tid før automatisk lukning af video-OSD

[ctx: #31174]
note: Setting to control what happens when clicking a music album on the home screen
en: Default select action for albums on the home screen
da_dk: Standardhandling for albums på hovedskærmen

[ctx: #31175]
note: Setting to control what happens when clicking a TV show on the home screen
en: Default select action for TV shows on the home screen
da_dk: Standardhandling for tv-serier på hovedskærmen

[ctx: #31176]
note: Setting to control what happens when clicking a movie set on the home screen
en: Default select action for movie sets on the home screen
da_dk: Standardhandling for filmsæt på hovedskærmen

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
da_dk: Video-codec

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
da_dk: Videoopløsning

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
da_dk: Billedeformat

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
da_dk: Video-bitrate

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
da_dk: Lyd-codec

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
da_dk: Lydkanaler

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
da_dk: Lydbitrate

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
da_dk: Skærmopløsning

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
da_dk: Systemets renderingshastighed

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
da_dk: Systemets CPU-forbrug

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
da_dk: Medie
