KODI Main - en to th_th translation catalogue (86 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Skin for touchscreen devices
th_th: หน้าตาสำหรับอุปกรณ์สัมผัส

[ctx: Addon Description]
en: Skin designed to be used on touchscreen devices like tablets and smartphones
th_th: หน้าตาที่ออกแบบมาเพื่อใช้งานบนอุปกรณ์หน้าจอสัมผัส เช่น แท็บเล็ตและสมาร์ทโฟน

[ctx: #31002]
en: Audio Settings
th_th: การตั้งค่า เสียง

[ctx: #31005]
en: Visualization Options
th_th: ตัวเลือก การแสดงแสงสี

[ctx: #31006]
en: Visualization Presets
th_th: ชุดรูปแบบ การแสดงแสงสี

[ctx: #31007]
en: Context Menu
th_th: เมนูเนื้อหา

[ctx: #31009]
en: Working...
th_th: ทำงานอยู่...

[ctx: #31011]
en: Recent
th_th: ล่าสุด

[ctx: #31013]
en: Movies
th_th: ภาพยนตร์

[ctx: #31014]
en: Episodes
th_th: ตอน

[ctx: #31016]
en: Albums
th_th: อัลบั้ม

[ctx: #31018]
note: Label to show player info page
en: Player
th_th: ตัวเล่น

[ctx: #31019]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
th_th: ตัวถอดรหัสวิดีโอ

[ctx: #31020]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
th_th: รูปแบบพิกเซล

[ctx: #31021]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
th_th: หน่วยความจำของระบบที่ใช้

[ctx: #31024]
en: Page
th_th: หน้า

[ctx: #31030]
en: Info List
th_th: ข้อมูล รายชื่อ

[ctx: #31038]
en: Login
th_th: ลงชื่อเข้าใช้

[ctx: #31039]
en: Updated:
th_th: อัพเดต:

[ctx: #31043]
en: PAUSED
th_th: หยุดชั่วขณะ

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
th_th: ไปหน้าแบบเร็ว

[ctx: #31045]
en: REWIND
th_th: เล่นกลับเร็ว

[ctx: #31046]
en: Play speed
th_th: ความเร็วการเล่น

[ctx: #31049]
en: End Time
th_th: เวลาสิ้นสุด

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
th_th: เรียง: มากไปน้อย

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
th_th: เรียง: น้อยไปมาก

[ctx: #31055]
en: Open playlist
th_th: เปิด รายการเล่น

[ctx: #31056]
en: Save playlist
th_th: บันทึก รายการเล่น

[ctx: #31057]
en: Close playlist
th_th: ปิด รายการเล่น

[ctx: #31058]
en: System music files
th_th: แฟ้ม เพลงของระบบ

[ctx: #31059]
en: Current playlist
th_th: รายการเล่น ปัจจุบัน

[ctx: #31200]
en: Back
th_th: ย้อนกลับ

[ctx: #31201]
en: Location
th_th: ที่ตั้ง

[ctx: #31202]
en: View
th_th: มุมมอง

[ctx: #31300]
en: Current Temp
th_th: อุณหภูมิปัจจุบัน

[ctx: #31301]
en: Last Updated
th_th: อัพเดท ล่าสุด

[ctx: #31303]
en: Data provider
th_th: ผู้ให้บริการ ข้อมูล

[ctx: #31309]
en: System Memory Used:
th_th: หน่วยความจำของระบบที่ใช้:

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
th_th: เข้าสู่ระบบ ล่าสุด

[ctx: #31322]
en: Aired
th_th: ออกอากาศ

[ctx: #31355]
en: Video Menu
th_th: เมนู วิดีโอ

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
th_th: ดาวน์โหลด คำบรรยาย

[ctx: #31390]
en: Skin default
th_th: หน้าตาพื้นฐาน

[ctx: #31391]
en: Arial based
th_th: ใช้ฟ้อนท์ Arial

[ctx: #31400]
en: Change the skin · Set language and region · Change file listing options · Set up a screensaver
th_th: เปลี่ยนหน้าตา · กำหนดภาษาและภูมิภาค · เปลี่ยนตัวเลือกการแสดงรายการแฟ้ม · ตั้งค่าการพักหน้าจอ

[ctx: #31405]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
th_th: การกำหนดค่า & จัดการบริการแบ่งปันสื่อ · การกำหนดค่า & จัดการบริการสภาพอากาศ

[ctx: #31406]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
th_th: การกำหนดค่าการแสดงผล · การกำหนดค่าเสียง · กำหนดค่าการเข้าถึงอินเทอร์เน็ต · กำหนดค่าการประหยัดพลังงาน · กำหนดค่าการเข้าสู่ระบบ

[ctx: #31407]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
th_th: จัดการส่วนเสริมที่ติดตั้งของคุณ · เรียกดูและติดตั้งส่วนเสริม จาก kodi.tv · ปรับเปลี่ยนการตั้งค่าส่วนเสริม

[ctx: #31408]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
th_th: กำหนดค่าการทำงาน ที่นำมาใช้ได้ในระหว่างการเล่น · กำหนดค่าวิธีที่เนื้อหาของสื่อจะถูกเล่น

[ctx: #31409]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
th_th: กำหนดค่าแหล่งคลังข้อมูล · แสดงรายการสื่อเสนอเนื้อหา · กำหนดค่าวิธีเรียกดูรายการของคลังข้อมูล

[ctx: #31410]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
th_th: กำหนดค่าหน้าตา · กำหนดค่าภูมิภาค · กำหนดค่าการควบคุม - กำหนดค่าพักหน้าจอ · กำหนดค่าล็อคมาสเตอร์

[ctx: #31411]
en: Configure your profiles · Set locking options · Enable login screen
th_th: กำหนดค่าโปรไฟล์ของคุณ · ตั้งค่าตัวเลือกการล็อค · เปิดใช้งานหน้าจอเข้าระบบ

[ctx: #31412]
en: Display system information · Hardware statistics · Check storage availability · View network configuration
th_th: แสดงผลข้อมูลระบบ · สถิติของฮาร์ดแวร์ · ตรวจสอบพื้นที่เก็บข้อมูลที่มี · ดูการกำหนดค่าเครือข่าย

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user Profile[CR]to login and continue
th_th: เลือกโปรไฟล์ผู้ใช้ Kodi ของคุณ[CR]เพื่อเข้าระบบและดำเนินการต่อไป

[ctx: #31548]
en: Home menu
th_th: เมนูหลัก

[ctx: #31549]
en: Home Add-ons
th_th: ส่วนเสริมหลัก

[ctx: #31550]
en: Backgrounds
th_th: พื้นหลัง

[ctx: #31551]
en: Add-on Shortcut
th_th: ทางลัด ส่วนเสริม

[ctx: #31552]
en: SYNC
th_th: ประสาน

[ctx: #31553]
en: Use Custom Background
th_th: ใช้พื้นหลังที่กำหนดเอง

[ctx: #31554]
en: Background:
th_th: พื้นหลัง:

[ctx: #31555]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
th_th: กำหนดการตั้งค่าทีวี · เปลี่ยนการแสดงข้อมูลเต็มหน้าจอ · จัดการตั้งค่าข้อมูล EPG

[ctx: #31556]
en: Live TV
th_th: ทีวี สด

[ctx: #31557]
en: Hide video background
th_th: ซ่อน พื้นหลังการเล่นวิดีโอ

[ctx: #31558]
en: Hide visualization background
th_th: ซ่อน พื้นหลังการแสดงแสงสี

[ctx: #31559]
en: Channel settings
th_th: การตั้งค่าช่องรายการ

[ctx: #31560]
en: Available groups
th_th: กลุ่มที่มีอยู่

[ctx: #31561]
en: Add Group
th_th: เพิ่มกลุ่ม

[ctx: #31562]
en: Rename Group
th_th: เปลี่ยนชื่อกลุ่ม

[ctx: #31563]
en: Delete Group
th_th: ลบกลุ่ม

[ctx: #31564]
en: Show hidden
th_th: แสดงที่ช่อนไว้

[ctx: #31565]
en: Show deleted
th_th: แสดงที่ลบไป

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
th_th: ตัวแปลงสัญญาณวิดีโอ

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
th_th: ความละเอียดภาพยนต์

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
th_th: ลักษณะวิดีโอ

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
th_th: ตัวแปลงสัญญาณเสียง

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
th_th: ช่องเสียง

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
th_th: ความละเอียดหน้าจอ

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
th_th: การใช้งานซีพียูของระบบ

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
th_th: สื่อ

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
th_th: ระบบ

[ctx: #31900]
en: First Run
th_th: เล่นครั้งแรก

[ctx: #31901]
en: There are two things to know about navigating Estouchy
th_th: มีสองสิ่งที่ต้องรู้เกี่ยวกับการใช้งาน Estouchy

[ctx: #31902]
en: The Kodi logo functions as a 'HOME' button. Whenever you touch it, you will be taken back to the home screen.
th_th: โลโก้ Kodi มีฟังก์ชั่นเป็นปุ่ม 'Home' เมื่อใดก็ตามที่คุณแตะคุณจะกลับไปยังหน้าจอหลัก

[ctx: #31903]
en: When you are playing audio or video, the item title will appear at the top of the screen. Touching it will take you to the fullscreen visualization or video window.
th_th: เมื่อคุณทำการเล่นเสียงหรือวิดีโอ ชื่อรายการจะปรากฏที่ด้านบนของจอ การแตะมันจะนำคุณไปยังการแสดงแสงสีเต็มจอหรือหน้าต่างวิดีโอ

[ctx: #31904]
en: Now Playing Title...
th_th: ชื่อเรื่องที่กำลังเล่น...
