KODI Main - en to sv_se translation catalogue (86 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Skin for touchscreen devices
sv_se: Skal för enheter med pekskärm

[ctx: Addon Description]
en: Skin designed to be used on touchscreen devices like tablets and smartphones
sv_se: Skal avsedd att användas på enheter med pekskärm som surfplattor och smarttelefoner

[ctx: #31002]
en: Audio Settings
sv_se: Ljudinställningar

[ctx: #31005]
en: Visualization Options
sv_se: Visualiseringsval

[ctx: #31006]
en: Visualization Presets
sv_se: Visualiseringsförval

[ctx: #31007]
en: Context Menu
sv_se: Innehållsmeny

[ctx: #31009]
en: Working...
sv_se: Arbetar...

[ctx: #31011]
en: Recent
sv_se: Nyligen

[ctx: #31013]
en: Movies
sv_se: Filmer

[ctx: #31014]
en: Episodes
sv_se: Avsnitt

[ctx: #31015]
en: Player info
sv_se: Spelarinfo

[ctx: #31016]
en: Albums
sv_se: Album

[ctx: #31018]
note: Label to show player info page
en: Player
sv_se: Spelare

[ctx: #31019]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
sv_se: Videoavkodare

[ctx: #31020]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
sv_se: Pixelformat

[ctx: #31021]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
sv_se: Systemets minnesanvändning

[ctx: #31024]
en: Page
sv_se: Sida

[ctx: #31030]
en: Info List
sv_se: Infolista

[ctx: #31038]
en: Login
sv_se: Logga in

[ctx: #31039]
en: Updated:
sv_se: Uppdaterad:

[ctx: #31043]
en: PAUSED
sv_se: PAUSAD

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
sv_se: SPOLA FRAMÅT

[ctx: #31045]
en: REWIND
sv_se: SPOLA BAKÅT

[ctx: #31046]
en: Play speed
sv_se: Uppspelningshastighet

[ctx: #31049]
en: End Time
sv_se: Sluttid

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
sv_se: Sortering: Stigande

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
sv_se: Sortering: Fallande

[ctx: #31055]
en: Open playlist
sv_se: Öppna spellista

[ctx: #31056]
en: Save playlist
sv_se: Spara spellista

[ctx: #31057]
en: Close playlist
sv_se: Stäng spellista

[ctx: #31058]
en: System music files
sv_se: Systemmusikfiler

[ctx: #31059]
en: Current playlist
sv_se: Nuvarande spellista

[ctx: #31200]
en: Back
sv_se: Tillbaka

[ctx: #31201]
en: Location
sv_se: Plats

[ctx: #31202]
en: View
sv_se: Vy

[ctx: #31300]
en: Current Temp
sv_se: Nuvarande temp

[ctx: #31301]
en: Last Updated
sv_se: Senast uppdaterad

[ctx: #31303]
en: Data provider
sv_se: Dataleverantör

[ctx: #31309]
en: System Memory Used:
sv_se: Systemets minnesanvändning:

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
sv_se: Senast inloggad

[ctx: #31322]
en: Aired
sv_se: Sänt

[ctx: #31355]
en: Video Menu
sv_se: Videomeny

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
sv_se: Hämta undertexter

[ctx: #31358]
en: Teletext
sv_se: Text-tv

[ctx: #31390]
en: Skin default
sv_se: Skalets standard

[ctx: #31391]
en: Arial based
sv_se: Arialbaserad

[ctx: #31400]
en: Change the skin · Set language and region · Change file listing options · Set up a screensaver
sv_se: Ändra skalet · Ange språk och region · Ange fillistningsalternativ · Ange en skärmsläckare

[ctx: #31405]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
sv_se: Konfigurera & hantera delningstjänster för media · Konfigurera & hantera vädertjänsten

[ctx: #31406]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
sv_se: Konfigurera skärmen · Konfigurera ljud · Konfigurera internetåtkomst · Konfigurera energialternativ · Konfigurera loggning

[ctx: #31407]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
sv_se: Hantera dina installerade tillägg · Bläddra efter och installera tillägg från kodi.tv · Ställ in tilläggsinställningar

[ctx: #31408]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
sv_se: Konfigurera åtgärder som kan användas under uppspelning · Konfigurera hur mediainnehåll spelas

[ctx: #31409]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
sv_se: Konfigurera bibliotekskällor · Visa medialistor displayinnehåll · Konfigurera hur bibliotekslistor navigeras

[ctx: #31410]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
sv_se: Konfigurera skal · Konfigurera plats · Konfigurera kontroll · Konfigurera skärmsläckare · Konfigurera huvudlåset

[ctx: #31411]
en: Configure your profiles · Set locking options · Enable login screen
sv_se: Konfigurera profiler · Ange låsalternativ · Aktivera inloggningsskärmen

[ctx: #31412]
en: Display system information · Hardware statistics · Check storage availability · View network configuration
sv_se: Visa systeminformation · Hårdvarustatistik · Kontrollera lagringstillgängligheten · Visa nätverkskonfiguration

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user Profile[CR]to login and continue
sv_se: Välj din Kodi-användarprofil[CR]för att logga in och fortsätta

[ctx: #31548]
en: Home menu
sv_se: Hem meny

[ctx: #31549]
en: Home Add-ons
sv_se: Hem Tillägg

[ctx: #31550]
en: Backgrounds
sv_se: Bakgrunder

[ctx: #31551]
en: Add-on Shortcut
sv_se: Tilläggsgenväg

[ctx: #31552]
en: SYNC
sv_se: SYNKRONISERA

[ctx: #31553]
en: Use Custom Background
sv_se: Använd en anpassad bakgrund

[ctx: #31554]
en: Background:
sv_se: Bakgrund:

[ctx: #31555]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
sv_se: Konfigurera tv-inställningar · Ändra helskärmsinformation · Hantera EPG datainställningar

[ctx: #31556]
en: Live TV
sv_se: Live-TV

[ctx: #31557]
en: Hide video background
sv_se: Dölj videobakgrund

[ctx: #31558]
en: Hide visualization background
sv_se: Dölj visualisering bakgrund

[ctx: #31559]
en: Channel settings
sv_se: Kanal-inställningar

[ctx: #31560]
en: Available groups
sv_se: Tillgängliga grupper

[ctx: #31561]
en: Add Group
sv_se: Lägg till grupp

[ctx: #31562]
en: Rename Group
sv_se: Döp om grupp

[ctx: #31563]
en: Delete Group
sv_se: Ta bort grupp

[ctx: #31564]
en: Show hidden
sv_se: Visa dolda

[ctx: #31565]
en: Show deleted
sv_se: Visa borttagna

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
sv_se: Videocodec

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
sv_se: Videoupplösning

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
sv_se: Bildförhållande

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
sv_se: Ljudcodec

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
sv_se: Ljudkanaler

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
sv_se: Skärmupplösning

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
sv_se: Systemets CPU-användning

[ctx: #31900]
en: First Run
sv_se: Första körningen

[ctx: #31901]
en: There are two things to know about navigating Estouchy
sv_se: Det finns två saker att veta om navigering i Estouchy

[ctx: #31902]
en: The Kodi logo functions as a 'HOME' button. Whenever you touch it, you will be taken back to the home screen.
sv_se: Kodi loggan fungerar som en "HEM"-knapp. När du trycker på den, kommer du att tas tillbaka till startskärmen.

[ctx: #31903]
en: When you are playing audio or video, the item title will appear at the top of the screen. Touching it will take you to the fullscreen visualization or video window.
sv_se: När du spelar upp ljud eller video, kommer objektets titel visas högst upp på skärmen. Genom att trycka på den kommer det att ta dig till helskärmsvisualisering eller videofönstret.

[ctx: #31904]
en: Now Playing Title...
sv_se: Nu spelas titel...
