KODI Main - en to pl_pl translation catalogue (91 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Skin for touchscreen devices
pl_pl: Skóra dla urządzeń z ekranem dotykowym

[ctx: Addon Description]
en: Skin designed to be used on touchscreen devices like tablets and smartphones
pl_pl: Skóra przeznaczona do użytku na urządzeniach z ekranem dotykowym, takich jak tablety i smartfony

[ctx: #31002]
en: Audio Settings
pl_pl: Ustawienia dźwięku

[ctx: #31005]
en: Visualization Options
pl_pl: Opcje wizualizacji

[ctx: #31006]
en: Visualization Presets
pl_pl: Zdefiniowane szablony wizualizacji

[ctx: #31007]
en: Context Menu
pl_pl: Menu kontekstowe

[ctx: #31009]
en: Working...
pl_pl: Proszę czekać...

[ctx: #31011]
en: Recent
pl_pl: Ostatnio dodane

[ctx: #31013]
en: Movies
pl_pl: Filmy

[ctx: #31014]
en: Episodes
pl_pl: Odcinki

[ctx: #31015]
en: Player info
pl_pl: O odtwarzaczu

[ctx: #31016]
en: Albums
pl_pl: Albumy

[ctx: #31017]
note: Label to show PVR info page
en: PVR
pl_pl: Telewizja

[ctx: #31018]
note: Label to show player info page
en: Player
pl_pl: Odtwarzacz

[ctx: #31019]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
pl_pl: Dekoder wideo

[ctx: #31020]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
pl_pl: Format piksela

[ctx: #31021]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
pl_pl: Użycie pamięci

[ctx: #31024]
en: Page
pl_pl: Strona

[ctx: #31030]
en: Info List
pl_pl: Lista informacji

[ctx: #31038]
en: Login
pl_pl: Użytkownik

[ctx: #31039]
en: Updated:
pl_pl: Zaktualizowano:

[ctx: #31043]
en: PAUSED
pl_pl: PAUZA

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
pl_pl: DO PRZODU

[ctx: #31045]
en: REWIND
pl_pl: DO TYŁU

[ctx: #31046]
en: Play speed
pl_pl: Szybkość odtwarzania

[ctx: #31049]
en: End Time
pl_pl: Koniec o

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
pl_pl: Porządek: Rosnąco

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
pl_pl: Porządek: Malejąco

[ctx: #31055]
en: Open playlist
pl_pl: Otwórz listę

[ctx: #31056]
en: Save playlist
pl_pl: Zapisz listę

[ctx: #31057]
en: Close playlist
pl_pl: Zamknij listę

[ctx: #31058]
en: System music files
pl_pl: Systemowe pliki muzyczne

[ctx: #31059]
en: Current playlist
pl_pl: Aktualna lista

[ctx: #31200]
en: Back
pl_pl: Wstecz

[ctx: #31201]
en: Location
pl_pl: Lokalizacja

[ctx: #31202]
en: View
pl_pl: Widok

[ctx: #31300]
en: Current Temp
pl_pl: Temperatura

[ctx: #31301]
en: Last Updated
pl_pl: Ostatnia aktualizacja

[ctx: #31303]
en: Data provider
pl_pl: Dostawca danych

[ctx: #31309]
en: System Memory Used:
pl_pl: Użycie pamięci:

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
pl_pl: Ostatnio zalogowany

[ctx: #31322]
en: Aired
pl_pl: Premiera

[ctx: #31355]
en: Video Menu
pl_pl: Menu wideo

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
pl_pl: Pobierz napisy

[ctx: #31358]
en: Teletext
pl_pl: Teletekst

[ctx: #31390]
en: Skin default
pl_pl: Domyślne dla skóry

[ctx: #31391]
en: Arial based
pl_pl: Bazujące na Arial

[ctx: #31400]
en: Change the skin · Set language and region · Change file listing options · Set up a screensaver
pl_pl: Wybór skóry · Ustawienia regionalne · Listy plików · Wygaszacz ekranu

[ctx: #31405]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
pl_pl: Konfiguracja i zarządzanie usługami udostępniania · Konfiguracja i zarządzanie usługą informacji pogodowych

[ctx: #31406]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
pl_pl: Konfiguracja wyświetlacza · Konfiguracja dźwięku · Konfiguracja dostępu do Internetu · Konfiguracja zasilania · Konfiguracja diagnostyki

[ctx: #31407]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
pl_pl: Zarządzanie zainstalowanymi dodatkami · Przeglądanie i instalowanie dodatków · Ustawienia dodatków

[ctx: #31408]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
pl_pl: Konfiguracja dostępnych funkcji odtwarzacza · Konfiguracja odtwarzania mediów

[ctx: #31409]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
pl_pl: Konfiguracja źródeł biblioteki · Konfiguracja wyświetlania zawartości · Konfiguracja przeglądania multimediów

[ctx: #31410]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
pl_pl: Konfiguracja skóry · Konfiguracja regionu · Konfiguracja sterowania · Konfiguracja wygaszacza · Konfiguracja dostępu

[ctx: #31411]
en: Configure your profiles · Set locking options · Enable login screen
pl_pl: Konfiguracja profili · Ustawienia dostępu · Aktywacja ekranu logowania

[ctx: #31412]
en: Display system information · Hardware statistics · Check storage availability · View network configuration
pl_pl: Informacje o systemie · Statystyki sprzętu · Dostępna przestrzeń dyskowa · Podgląd konfiguracji sieciowej

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user Profile[CR]to login and continue
pl_pl: Wybierz profil użytkownika[CR]do zalogowania, aby kontynuować

[ctx: #31548]
en: Home menu
pl_pl: Menu startowe

[ctx: #31549]
en: Home Add-ons
pl_pl: Dodatki

[ctx: #31550]
en: Backgrounds
pl_pl: Tła

[ctx: #31551]
en: Add-on Shortcut
pl_pl: Skrót do dodatku

[ctx: #31552]
en: SYNC
pl_pl: SYNCHRONIZACJA

[ctx: #31553]
en: Use Custom Background
pl_pl: Używaj niestandardowego tła

[ctx: #31554]
en: Background:
pl_pl: Tło:

[ctx: #31555]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
pl_pl: Konfiguracja telewizji · Menu ekranowe · Przewodnik programów · Nagrywanie

[ctx: #31556]
en: Live TV
pl_pl: Telewizja

[ctx: #31557]
en: Hide video background
pl_pl: Ukrywaj odtwarzane wideo w tle interfejsu

[ctx: #31558]
en: Hide visualization background
pl_pl: Ukrywaj tło wizualizacji

[ctx: #31559]
en: Channel settings
pl_pl: Ustawienia kanałów

[ctx: #31560]
en: Available groups
pl_pl: Dostępne grupy

[ctx: #31561]
en: Add Group
pl_pl: Dodaj grupę

[ctx: #31562]
en: Rename Group
pl_pl: Przemianuj grupę

[ctx: #31563]
en: Delete Group
pl_pl: Usuń grupę

[ctx: #31564]
en: Show hidden
pl_pl: Pokazuj ukryte

[ctx: #31565]
en: Show deleted
pl_pl: Pokazuj usunięte

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
pl_pl: Kodek wideo

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
pl_pl: Rozdzielczość wideo

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
pl_pl: Format obrazu

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
pl_pl: Szybkość transmisji wideo

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
pl_pl: Kodek dźwięku

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
pl_pl: Kanały dźwięku

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
pl_pl: Szybkość transmisji dźwięku

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
pl_pl: Rozdzielczość ekranu

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
pl_pl: Szybkość renderowania systemu

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
pl_pl: Użycie procesora

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
pl_pl: Multimedia

[ctx: #31900]
en: First Run
pl_pl: Pierwsze uruchomienie

[ctx: #31901]
en: There are two things to know about navigating Estouchy
pl_pl: Musisz wiedzieć dwie rzeczy o nawigacji w Estouchy

[ctx: #31902]
en: The Kodi logo functions as a 'HOME' button. Whenever you touch it, you will be taken back to the home screen.
pl_pl: Logo Kodi funkcjonuje jako przycisk 'Start'. Kiedykolwiek go naciśniesz, zostaniesz przeniesiony do ekranu startowego.

[ctx: #31903]
en: When you are playing audio or video, the item title will appear at the top of the screen. Touching it will take you to the fullscreen visualization or video window.
pl_pl: Podczas odtwarzania muzyki lub wideo, tytuł pozycji będzie wyświetlany na górze ekranu. Jeśli go naciśniesz, zostaniesz przeniesiony do pełnoekranowej wizualizacji lub okna wideo.

[ctx: #31904]
en: Now Playing Title...
pl_pl: Teraz odtwarzane...
