KODI Main - en to nl_nl translation catalogue (85 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Skin for touchscreen devices
nl_nl: Skin voor aanraakschermapparaten

[ctx: Addon Description]
en: Skin designed to be used on touchscreen devices like tablets and smartphones
nl_nl: Skin ontworpen voor het gebruik van aanraakschermapparaten zoals tablets en smartphones

[ctx: #31002]
en: Audio Settings
nl_nl: Geluidsinstellingen

[ctx: #31005]
en: Visualization Options
nl_nl: Visualisatie-opties

[ctx: #31006]
en: Visualization Presets
nl_nl: Visualisatievoorinstellingen

[ctx: #31007]
en: Context Menu
nl_nl: Contextmenu

[ctx: #31009]
en: Working...
nl_nl: Bezig...

[ctx: #31011]
en: Recent
nl_nl: Recente

[ctx: #31013]
en: Movies
nl_nl: Speelfilms

[ctx: #31014]
en: Episodes
nl_nl: Afleveringen

[ctx: #31015]
en: Player info
nl_nl: Spelerinformatie

[ctx: #31018]
note: Label to show player info page
en: Player
nl_nl: Speler

[ctx: #31019]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
nl_nl: Videodecoder

[ctx: #31020]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
nl_nl: Pixelformaat

[ctx: #31021]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
nl_nl: Systeemgeheugen gebruik

[ctx: #31024]
en: Page
nl_nl: Pagina

[ctx: #31030]
en: Info List
nl_nl: Infolijst

[ctx: #31038]
en: Login
nl_nl: Inloggen

[ctx: #31039]
en: Updated:
nl_nl: Geüpdated:

[ctx: #31043]
en: PAUSED
nl_nl: PAUZE

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
nl_nl: VOORUITSPOELEN

[ctx: #31045]
en: REWIND
nl_nl: TERUGSPOELEN

[ctx: #31046]
en: Play speed
nl_nl: Afspeelsnelheid

[ctx: #31049]
en: End Time
nl_nl: Eindtijd

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
nl_nl: Sorteren: Oplopend

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
nl_nl: Sorteren: Aflopend

[ctx: #31055]
en: Open playlist
nl_nl: Open afspeellijst

[ctx: #31056]
en: Save playlist
nl_nl: Bewaar afspeellijst

[ctx: #31057]
en: Close playlist
nl_nl: Sluit afspeellijst

[ctx: #31058]
en: System music files
nl_nl: Systeemmuziekbestanden

[ctx: #31059]
en: Current playlist
nl_nl: Huidige afspeellijst

[ctx: #31200]
en: Back
nl_nl: Terug

[ctx: #31201]
en: Location
nl_nl: Locatie

[ctx: #31202]
en: View
nl_nl: Bekijken

[ctx: #31300]
en: Current Temp
nl_nl: Huidige temperatuur

[ctx: #31301]
en: Last Updated
nl_nl: Laatst geüpdatet

[ctx: #31303]
en: Data provider
nl_nl: Gegevens aanbieder

[ctx: #31309]
en: System Memory Used:
nl_nl: Systeemgeheugen in gebruik:

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
nl_nl: Laatste login

[ctx: #31322]
en: Aired
nl_nl: Uitgezonden

[ctx: #31355]
en: Video Menu
nl_nl: Videomenu

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
nl_nl: Ondertitels downloaden

[ctx: #31358]
en: Teletext
nl_nl: Teletekst

[ctx: #31390]
en: Skin default
nl_nl: Standaardskin

[ctx: #31391]
en: Arial based
nl_nl: Arial lettertype

[ctx: #31400]
en: Change the skin · Set language and region · Change file listing options · Set up a screensaver
nl_nl: Verander je Skin · Instellen van Taal en Land · Verander bestandslijst opties · Stel een schermbeveiliging in

[ctx: #31405]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
nl_nl: Configureer & beheer media sharing services · Configureer & beheer de weerservice

[ctx: #31406]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
nl_nl: Configureer scherm · Configureer audio · Configureer internet toegang · Configureer energiebesparing · Configureer logging

[ctx: #31407]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
nl_nl: Beheer je geïnstalleerde add-ons · Zoek naar en installeer add-ons van Kodi.tv - Wijzig add-on instellingen

[ctx: #31408]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
nl_nl: Configureer acties die gebruikt kunnen worden tijdens het afspelen · Configureer hoe media-inhoud wordt afgespeeld

[ctx: #31409]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
nl_nl: Configureer bibliotheekbronnen · Toon de medialijsten toon inhoud · configureer hoe bibliotheeklijsten worden bestuurd

[ctx: #31410]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
nl_nl: Configureer skin · Configureer regio · Configureer controle · Configureer screensaver · Configureer hoofdslot

[ctx: #31411]
en: Configure your profiles · Set locking options · Enable login screen
nl_nl: Configureer je profielen · Stel vergrendelingsopties in · Loginscherm inschakelen

[ctx: #31412]
en: Display system information · Hardware statistics · Check storage availability · View network configuration
nl_nl: Beeldschermsysteeminformatie · Hardwarestatistieken · Controle beschikbare opslagruimte · Bekijk netwerkconfiguratie

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user Profile[CR]to login and continue
nl_nl: Kies je Kodi gebruikersprofiel[CR]om in te loggen en door te gaan

[ctx: #31548]
en: Home menu
nl_nl: Beginmenu

[ctx: #31549]
en: Home Add-ons
nl_nl: Begin add-ons

[ctx: #31550]
en: Backgrounds
nl_nl: Achtergronden

[ctx: #31551]
en: Add-on Shortcut
nl_nl: Add-on snelkoppeling

[ctx: #31553]
en: Use Custom Background
nl_nl: Gebruik aangepaste achtergrond

[ctx: #31554]
en: Background:
nl_nl: Achtergrond:

[ctx: #31555]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
nl_nl: Configureer TV-instellingen · Verander volledig scherminfo · beheer EPG-gegevensinstellingen

[ctx: #31557]
en: Hide video background
nl_nl: Verberg video-achtergrond

[ctx: #31558]
en: Hide visualization background
nl_nl: Verberg visualisatie-achtergrond

[ctx: #31559]
en: Channel settings
nl_nl: Kanaalinstellingen

[ctx: #31560]
en: Available groups
nl_nl: Beschikbare groepen

[ctx: #31561]
en: Add Group
nl_nl: Groep toevoegen

[ctx: #31562]
en: Rename Group
nl_nl: Groep hernoemen

[ctx: #31563]
en: Delete Group
nl_nl: Groep verwijderen

[ctx: #31564]
en: Show hidden
nl_nl: Toon verborgen

[ctx: #31565]
en: Show deleted
nl_nl: Toon verwijderde

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
nl_nl: Videocodec

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
nl_nl: Videoresolutie

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
nl_nl: Beeldverhouding

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
nl_nl: Audiocodec

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
nl_nl: Audiokanalen

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
nl_nl: Schermresolutie

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
nl_nl: Rendersnelheid van het systeem

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
nl_nl: Systeem-CPU gebruik

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
nl_nl: Systeem

[ctx: #31900]
en: First Run
nl_nl: Eerste sessie

[ctx: #31901]
en: There are two things to know about navigating Estouchy
nl_nl: Er zijn twee dingen om te weten over de navigatie bij Estouchy

[ctx: #31902]
en: The Kodi logo functions as a 'HOME' button. Whenever you touch it, you will be taken back to the home screen.
nl_nl: Het Kodi-logo functioneert als een 'HOME' knop. Wanneer u deze aanraakt wordt u terug gebracht naar het startscherm.

[ctx: #31903]
en: When you are playing audio or video, the item title will appear at the top of the screen. Touching it will take you to the fullscreen visualization or video window.
nl_nl: Wanneer u audio of video afspeelt dan zal het titelitem bovenaan het scherm verschijnen. Door deze weer aan te aanraken krijgt u de schermvullende weergave of het videoscherm.

[ctx: #31904]
en: Now Playing Title...
nl_nl: Nu afspelend...
