KODI Main - en to ja_jp translation catalogue (91 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Skin for touchscreen devices
ja_jp: スキンはタッチスクリーンデバイス向けです

[ctx: Addon Description]
en: Skin designed to be used on touchscreen devices like tablets and smartphones
ja_jp: スキンのデザインは、タッチスクリーンデバイスであるタブレットやスマホなどでの使用を想定されています

[ctx: #31002]
en: Audio Settings
ja_jp: オーディオ設定

[ctx: #31005]
en: Visualization Options
ja_jp: ビジュアライザオプション

[ctx: #31006]
en: Visualization Presets
ja_jp: ビジュアライザプリセット

[ctx: #31007]
en: Context Menu
ja_jp: コンテキストメニュー

[ctx: #31009]
en: Working...
ja_jp: 処理中...

[ctx: #31011]
en: Recent
ja_jp: 最近

[ctx: #31013]
en: Movies
ja_jp: 映画

[ctx: #31014]
en: Episodes
ja_jp: エピソード

[ctx: #31015]
en: Player info
ja_jp: プレイヤー詳細

[ctx: #31016]
en: Albums
ja_jp: アルバム

[ctx: #31018]
note: Label to show player info page
en: Player
ja_jp: プレーヤー

[ctx: #31019]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
ja_jp: ビデオデコーダー

[ctx: #31020]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
ja_jp: ピクセルの形式

[ctx: #31021]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
ja_jp: システムメモリ使用量

[ctx: #31024]
en: Page
ja_jp: ページ

[ctx: #31030]
en: Info List
ja_jp: 情報リスト

[ctx: #31038]
en: Login
ja_jp: ログイン

[ctx: #31039]
en: Updated:
ja_jp: 更新:

[ctx: #31040]
en: Select + X
ja_jp: セレクト + X

[ctx: #31041]
en: Select + B
ja_jp: セレクト + B

[ctx: #31042]
en: Select + Start
ja_jp: セレクト + スタート

[ctx: #31043]
en: PAUSED
ja_jp: 静止中

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
ja_jp: 早送り

[ctx: #31045]
en: REWIND
ja_jp: 巻戻し

[ctx: #31046]
en: Play speed
ja_jp: 再生速度

[ctx: #31049]
en: End Time
ja_jp: 終了時間

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
ja_jp: ソート: 昇順

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
ja_jp: ソート: 降順

[ctx: #31055]
en: Open playlist
ja_jp: プレイリストを開く

[ctx: #31056]
en: Save playlist
ja_jp: プレイリスト保存

[ctx: #31057]
en: Close playlist
ja_jp: プレイリストを閉じる

[ctx: #31058]
en: System music files
ja_jp: システムミュージックファイル

[ctx: #31059]
en: Current playlist
ja_jp: 現在のプレイリスト

[ctx: #31200]
en: Back
ja_jp: 戻る

[ctx: #31201]
en: Location
ja_jp: 場所

[ctx: #31202]
en: View
ja_jp: ビュー

[ctx: #31300]
en: Current Temp
ja_jp: 現在の気温

[ctx: #31301]
en: Last Updated
ja_jp: 最終更新時刻

[ctx: #31303]
en: Data provider
ja_jp: 気象データプロバイダー

[ctx: #31309]
en: System Memory Used:
ja_jp: システムメモリ使用量:

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
ja_jp: 最終ログイン

[ctx: #31322]
en: Aired
ja_jp: 放映日

[ctx: #31355]
en: Video Menu
ja_jp: ビデオメニュー

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
ja_jp: 字幕をダウンロード

[ctx: #31358]
en: Teletext
ja_jp: 文字多重放送

[ctx: #31390]
en: Skin default
ja_jp: スキンデフォルト

[ctx: #31391]
en: Arial based
ja_jp: Arialベース

[ctx: #31400]
en: Change the skin · Set language and region · Change file listing options · Set up a screensaver
ja_jp: スキン変更 · 言語と地域の設定 · ファイルリストオプション · スクリーンセーバー設定

[ctx: #31405]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
ja_jp: 設定 & メディア共有サービス · 設定 & 天気予報サービス

[ctx: #31406]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
ja_jp: 設定の表示 · オーディオの設定 · インターネット アクセスの設定 · 省電力の設定· ログの設定

[ctx: #31407]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
ja_jp: インストールしたアドオンの管理 · kodi.tvからインストールしたアドオンの閲覧 · アドオンの変更と設定

[ctx: #31408]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
ja_jp: 再生中に使用できるアクションを設定する · メディアコンテンツの再生方法を設定

[ctx: #31409]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
ja_jp: ライブラリソースの設定 · メディアリストの表示内容の表示 · ライブラリリストの移動方法の設定

[ctx: #31410]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
ja_jp: 設定 スキン · 設定 地域 · 設定 コントロール · 設定 スクリーンセーバー · 設定 マスターロック

[ctx: #31411]
en: Configure your profiles · Set locking options · Enable login screen
ja_jp: 設定 あなたのプロファイル · セット ロックオプション · 有効 ログインスクリーン

[ctx: #31412]
en: Display system information · Hardware statistics · Check storage availability · View network configuration
ja_jp: システム情報を表示 · ハードウェアの使用量 · ストレージの利用可能量 · ネットワークの設定を表示

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user Profile[CR]to login and continue
ja_jp: Kodiユーザープロファイルを選択して[CR]ログインしてください

[ctx: #31548]
en: Home menu
ja_jp: ホームメニュー

[ctx: #31549]
en: Home Add-ons
ja_jp: ホームアドオン

[ctx: #31550]
en: Backgrounds
ja_jp: バックグラウンド

[ctx: #31551]
en: Add-on Shortcut
ja_jp: アドオンショートカット

[ctx: #31552]
en: SYNC
ja_jp: 同期

[ctx: #31553]
en: Use Custom Background
ja_jp: カスタムバックグラウンドを使用

[ctx: #31554]
en: Background:
ja_jp: 背景:

[ctx: #31555]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
ja_jp: 設定 TV設定 · 変更 全画面時の詳細 · 管理 EPG データ設定

[ctx: #31556]
en: Live TV
ja_jp: ライブTV

[ctx: #31557]
en: Hide video background
ja_jp: 背景のビデオを隠す

[ctx: #31558]
en: Hide visualization background
ja_jp: 背景のビジュアライザを隠す

[ctx: #31559]
en: Channel settings
ja_jp: チャンネルの設定

[ctx: #31560]
en: Available groups
ja_jp: 利用可能なグループ

[ctx: #31561]
en: Add Group
ja_jp: グループ追加

[ctx: #31562]
en: Rename Group
ja_jp: グループ名称変更

[ctx: #31563]
en: Delete Group
ja_jp: グループ削除

[ctx: #31564]
en: Show hidden
ja_jp: 表示しない

[ctx: #31565]
en: Show deleted
ja_jp: 表示を削除しました

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
ja_jp: ビデオコーデック

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
ja_jp: ビデオの解像度

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
ja_jp: ビデオ アスペクト

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
ja_jp: オーディオコーデック

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
ja_jp: オーディオチャンネル

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
ja_jp: 画面解像度

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
ja_jp: CPU使用率

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
ja_jp: メディア

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
ja_jp: システム

[ctx: #31900]
en: First Run
ja_jp: 初回起動時

[ctx: #31901]
en: There are two things to know about navigating Estouchy
ja_jp: Estouchyの操作で2つ知っておくべきことがあります

[ctx: #31902]
en: The Kodi logo functions as a 'HOME' button. Whenever you touch it, you will be taken back to the home screen.
ja_jp: Kodiのロゴは 'ホーム' ボタンになっています。どんなときでもタッチすればホーム画面に戻れます。

[ctx: #31903]
en: When you are playing audio or video, the item title will appear at the top of the screen. Touching it will take you to the fullscreen visualization or video window.
ja_jp: オーディオかビデオの再生中、トップ画面にアイテムのタイトルを表示します。タッチして全画面でビジュアライザやビオデ画面も。

[ctx: #31904]
en: Now Playing Title...
ja_jp: 現在再生中のタイトル...
