KODI Main - en to it_it translation catalogue (91 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Skin for touchscreen devices
it_it: Skin per dispositivi touchscreen

[ctx: Addon Description]
en: Skin designed to be used on touchscreen devices like tablets and smartphones
it_it: Skin progettata per essere usata su dispositivi touchscreen come tablet e smartphone

[ctx: #31002]
en: Audio Settings
it_it: Impostazioni audio

[ctx: #31005]
en: Visualization Options
it_it: Opzioni visualizzazione

[ctx: #31006]
en: Visualization Presets
it_it: Preset visualizzazione

[ctx: #31007]
en: Context Menu
it_it: Menu contestuale

[ctx: #31009]
en: Working...
it_it: Caricamento...

[ctx: #31011]
en: Recent
it_it: Recente

[ctx: #31013]
en: Movies
it_it: Film

[ctx: #31014]
en: Episodes
it_it: Episodi

[ctx: #31015]
en: Player info
it_it: Informazioni lettore

[ctx: #31016]
en: Albums
it_it: Album

[ctx: #31018]
note: Label to show player info page
en: Player
it_it: Lettore

[ctx: #31019]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
it_it: Decoder video

[ctx: #31020]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
it_it: Formato pixel

[ctx: #31021]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
it_it: Utilizzo memoria di sistema

[ctx: #31024]
en: Page
it_it: Pagina

[ctx: #31030]
en: Info List
it_it: Elenco informazioni

[ctx: #31039]
en: Updated:
it_it: Aggiornato:

[ctx: #31040]
en: Select + X
it_it: Seleziona + X

[ctx: #31041]
en: Select + B
it_it: Seleziona + B

[ctx: #31042]
en: Select + Start
it_it: Seleziona + Start

[ctx: #31043]
en: PAUSED
it_it: IN PAUSA

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
it_it: AVANTI VELOCE

[ctx: #31045]
en: REWIND
it_it: INDIETRO VELOCE

[ctx: #31046]
en: Play speed
it_it: Velocità di riproduzione

[ctx: #31049]
en: End Time
it_it: Termina alle

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
it_it: Ordinamento: Crescente

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
it_it: Ordinamento: Decrescente

[ctx: #31055]
en: Open playlist
it_it: Apri playlist

[ctx: #31056]
en: Save playlist
it_it: Salva playlist

[ctx: #31057]
en: Close playlist
it_it: Chiudi playlist

[ctx: #31058]
en: System music files
it_it: Suoni di sistema

[ctx: #31059]
en: Current playlist
it_it: Playlist corrente

[ctx: #31200]
en: Back
it_it: Indietro

[ctx: #31201]
en: Location
it_it: Posizione

[ctx: #31202]
en: View
it_it: Visualizza

[ctx: #31300]
en: Current Temp
it_it: Temp attuale

[ctx: #31301]
en: Last Updated
it_it: Ultimo aggiornamento

[ctx: #31303]
en: Data provider
it_it: Fornitore dei dati

[ctx: #31309]
en: System Memory Used:
it_it: Memoria di sistema utilizzata:

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
it_it: Ultimo accesso

[ctx: #31322]
en: Aired
it_it: In onda

[ctx: #31355]
en: Video Menu
it_it: Menu video

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
it_it: Scarica sottotitoli

[ctx: #31358]
en: Teletext
it_it: Televideo

[ctx: #31390]
en: Skin default
it_it: Predefinito della skin

[ctx: #31391]
en: Arial based
it_it: Basato su Arial

[ctx: #31400]
en: Change the skin · Set language and region · Change file listing options · Set up a screensaver
it_it: Cambia la skin · Imposta lingua e regione · Cambia le impostazioni di elenco dei file · Imposta uno screensaver

[ctx: #31405]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
it_it: Configura e gestisci i servizi di condivisione multimediale · Configura e gestisci il servizio meteo

[ctx: #31406]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
it_it: Configura il display · Configura l'audio · Configura l'accesso a internet · Configura il risparmio energetico · Configura il logging

[ctx: #31407]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
it_it: Gestisci i tuoi add-on installati · Sfoglia e installa add-on da kodi.tv · Modifica impostazioni add-on

[ctx: #31408]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
it_it: Configura le azioni che possono essere usate durante la riproduzione · Configura la riproduzione dei contenuti multimediali

[ctx: #31409]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
it_it: Configura sorgenti libreria · Mostra contenuto visualizzato negli elenchi · Configura navigazione elenchi libreria

[ctx: #31410]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
it_it: Configura la skin · Configura la regione · Configura i controlli · Configura lo screensaver · Configura il master lock

[ctx: #31411]
en: Configure your profiles · Set locking options · Enable login screen
it_it: Configura i tuoi profili · Imposta le opzioni di blocco · Abilita la schermata di login

[ctx: #31412]
en: Display system information · Hardware statistics · Check storage availability · View network configuration
it_it: Mostra informazioni sul sistema · Statistiche hardware · Controlla disponibilità archiviazione · Visualizza configurazione di rete

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user Profile[CR]to login and continue
it_it: Seleziona il tuo profilo utente Kodi[CR]per fare il login e continuare

[ctx: #31548]
en: Home menu
it_it: Menu Home

[ctx: #31549]
en: Home Add-ons
it_it: Home add-on

[ctx: #31550]
en: Backgrounds
it_it: Sfondi

[ctx: #31551]
en: Add-on Shortcut
it_it: Scorciatoie add-on

[ctx: #31552]
en: SYNC
it_it: SINCRONIZZA

[ctx: #31553]
en: Use Custom Background
it_it: Usa sfondo personalizzato

[ctx: #31554]
en: Background:
it_it: Sfondo:

[ctx: #31555]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
it_it: Configura impostazioni TV · Modifica info schermo intero · Gestisci impostazioni dati EPG

[ctx: #31557]
en: Hide video background
it_it: Nascondi sfondo video

[ctx: #31558]
en: Hide visualization background
it_it: Nascondi sfondo visualizzazione

[ctx: #31559]
en: Channel settings
it_it: Impostazioni canali

[ctx: #31560]
en: Available groups
it_it: Gruppi disponibili

[ctx: #31561]
en: Add Group
it_it: Aggiungi gruppo

[ctx: #31562]
en: Rename Group
it_it: Rinomina gruppo

[ctx: #31563]
en: Delete Group
it_it: Elimina gruppo

[ctx: #31564]
en: Show hidden
it_it: Mostra nascosti

[ctx: #31565]
en: Show deleted
it_it: Mostra eliminati

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
it_it: Codec video

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
it_it: Risoluzione video

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
it_it: Aspetto video

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
it_it: Bitrate video

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
it_it: Codec audio

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
it_it: Canali audio

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
it_it: Bitrate audio

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
it_it: Risoluzione dello schermo

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
it_it: Velocità di rendering del sistema

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
it_it: Utilizzo CPU di sistema

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
it_it: Sistema

[ctx: #31900]
en: First Run
it_it: Primo avvio

[ctx: #31901]
en: There are two things to know about navigating Estouchy
it_it: Ci sono due cose da sapere sulla navigazione in Estouchy

[ctx: #31902]
en: The Kodi logo functions as a 'HOME' button. Whenever you touch it, you will be taken back to the home screen.
it_it: Il logo Kodi funziona come un pulsante 'HOME'. Ogni volta che lo tocchi, sarai riportato alla schermata home.

[ctx: #31903]
en: When you are playing audio or video, the item title will appear at the top of the screen. Touching it will take you to the fullscreen visualization or video window.
it_it: Mentre riproduci audio o video, il titolo dell'elemento apparirà in cima allo schermo. Toccandolo sarai portato alla visualizzazione a schermo intero o alla finestra del video.

[ctx: #31904]
en: Now Playing Title...
it_it: Titolo in riproduzione...
