KODI Main - en to id_id translation catalogue (90 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Skin for touchscreen devices
id_id: Skin untuk perangkat layar sentuh

[ctx: Addon Description]
en: Skin designed to be used on touchscreen devices like tablets and smartphones
id_id: Skin dirancang untuk digunakan pada perangkat layar sentuh seperti tablet dan smartphone

[ctx: #31002]
en: Audio Settings
id_id: Pengaturan Suara

[ctx: #31005]
en: Visualization Options
id_id: Pilihan Visualisasi

[ctx: #31006]
en: Visualization Presets
id_id: Preset Visualisasi

[ctx: #31007]
en: Context Menu
id_id: Pilihan Konteks

[ctx: #31009]
en: Working...
id_id: Mengerjakan...

[ctx: #31011]
en: Recent
id_id: Baru

[ctx: #31013]
en: Movies
id_id: Film

[ctx: #31014]
en: Episodes
id_id: Episode

[ctx: #31015]
en: Player info
id_id: Informasi pemutar

[ctx: #31016]
en: Albums
id_id: Album

[ctx: #31018]
note: Label to show player info page
en: Player
id_id: Pemutar

[ctx: #31019]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
id_id: Dekoder video

[ctx: #31020]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
id_id: Format piksel

[ctx: #31021]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
id_id: Penggunaan memori sistem

[ctx: #31024]
en: Page
id_id: Halaman

[ctx: #31030]
en: Info List
id_id: daftar info

[ctx: #31038]
en: Login
id_id: Masuk

[ctx: #31039]
en: Updated:
id_id: Diperbarui:

[ctx: #31043]
en: PAUSED
id_id: JEDA

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
id_id: MAJU CEPAT

[ctx: #31045]
en: REWIND
id_id: PUTAR ULANG

[ctx: #31046]
en: Play speed
id_id: Kecepatan putar

[ctx: #31049]
en: End Time
id_id: Waktu Selesai

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
id_id: Sortir: Urut

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
id_id: Sortir: Terbalik

[ctx: #31055]
en: Open playlist
id_id: Buka daftar putar

[ctx: #31056]
en: Save playlist
id_id: Simpan daftar putar

[ctx: #31057]
en: Close playlist
id_id: Tutup daftar putar

[ctx: #31058]
en: System music files
id_id: Berkas sistem musik

[ctx: #31059]
en: Current playlist
id_id: Daftar putar saat ini

[ctx: #31200]
en: Back
id_id: Mundur

[ctx: #31201]
en: Location
id_id: Lokasi

[ctx: #31202]
en: View
id_id: Tampilan

[ctx: #31300]
en: Current Temp
id_id: Temp saat ini

[ctx: #31301]
en: Last Updated
id_id: Terakhir diperbarui

[ctx: #31303]
en: Data provider
id_id: Penyedia data

[ctx: #31309]
en: System Memory Used:
id_id: Memori Sistem yang Digunakan:

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
id_id: Login terakhir

[ctx: #31322]
en: Aired
id_id: Disiarkan

[ctx: #31355]
en: Video Menu
id_id: Menu Video

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
id_id: Unduh takarir

[ctx: #31358]
en: Teletext
id_id: Teleteks

[ctx: #31390]
en: Skin default
id_id: Kulit Standar

[ctx: #31391]
en: Arial based
id_id: berbasis Arial

[ctx: #31400]
en: Change the skin · Set language and region · Change file listing options · Set up a screensaver
id_id: Ubah Tampilan . Tetapkan bahasa dan wilayah . Ubah file Opsi daftar . Tetapkan sebuah screensaver

[ctx: #31405]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
id_id: Konfigurasi & kelola layanan berbagi media · Konfigurasi & kelola layanan cuaca

[ctx: #31406]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
id_id: Konfigurasikan tampilan · Konfigurasikan audio · Konfigurasikan akses internet · Konfigurasikan penghematan daya · Konfigurasikan pencatatan

[ctx: #31407]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
id_id: Kelola pengaya yang Anda instal · Jelajahi dan instal pengaya dari kodi.tv · Ubah pengaturan pengaya

[ctx: #31408]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
id_id: Konfigurasikan tindakan yang dapat digunakan selama pemutaran · Konfigurasikan cara konten media diputar

[ctx: #31409]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
id_id: Mengonfigurasi sumber pustaka · Menampilkan daftar media menampilkan konten · Mengonfigurasi bagaimana daftar pustaka dinavigasi

[ctx: #31410]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
id_id: Konfigurasikan skin · Konfigurasikan wilayah · Konfigurasikan kontrol · Konfigurasikan screensaver · Konfigurasikan kunci master

[ctx: #31411]
en: Configure your profiles · Set locking options · Enable login screen
id_id: Konfigurasikan profil Anda · Setel opsi penguncian · Aktifkan layar masuk

[ctx: #31412]
en: Display system information · Hardware statistics · Check storage availability · View network configuration
id_id: Tampilkan informasi sistem · Statistik perangkat keras · Periksa ketersediaan penyimpanan · Lihat konfigurasi jaringan

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user Profile[CR]to login and continue
id_id: Pilih profil pengguna Kodi Anda [CR]untuk login dan meneruskan

[ctx: #31548]
en: Home menu
id_id: Menu beranda

[ctx: #31549]
en: Home Add-ons
id_id: Pengaya Beranda

[ctx: #31550]
en: Backgrounds
id_id: Latar belakang

[ctx: #31551]
en: Add-on Shortcut
id_id: Tambahan jalan pintas

[ctx: #31552]
en: SYNC
id_id: Sinkron

[ctx: #31553]
en: Use Custom Background
id_id: Gunakan Latar Belakang Kustom

[ctx: #31554]
en: Background:
id_id: Latar belakang:

[ctx: #31555]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
id_id: Konfigurasikan pengaturan TV · Ubah info layar penuh · Kelola pengaturan data EPG

[ctx: #31556]
en: Live TV
id_id: Siaran TV Langsung

[ctx: #31557]
en: Hide video background
id_id: Sembunyikan latar belakang video

[ctx: #31558]
en: Hide visualization background
id_id: Sembunyikan latar belakang visualisasi

[ctx: #31559]
en: Channel settings
id_id: Pengaturan saluran

[ctx: #31560]
en: Available groups
id_id: Grup yang tersedia

[ctx: #31561]
en: Add Group
id_id: Tambahkan grup

[ctx: #31562]
en: Rename Group
id_id: Namai ulang Grup

[ctx: #31563]
en: Delete Group
id_id: Hapus Grup

[ctx: #31564]
en: Show hidden
id_id: Tampilkan yang disembunyikan

[ctx: #31565]
en: Show deleted
id_id: Tampilkan yang dihapus

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
id_id: Kodek video

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
id_id: Resolusi video

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
id_id: Aspek video

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
id_id: Kecepatan bit video

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
id_id: Kodek audio

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
id_id: Saluran audio

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
id_id: Kecepatan bit audio

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
id_id: Resolusi layar

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
id_id: Kecepatan rendering sistem

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
id_id: Penggunaan CPU sistem

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
id_id: Sistem

[ctx: #31900]
en: First Run
id_id: Dijalankan Pertama

[ctx: #31901]
en: There are two things to know about navigating Estouchy
id_id: Ada dua hal yang perlu diketahui tentang menavigasi Estouchy

[ctx: #31902]
en: The Kodi logo functions as a 'HOME' button. Whenever you touch it, you will be taken back to the home screen.
id_id: Logo Kodi berfungsi sebagai tombol 'HOME'. Setiap kali Anda menyentuhnya, Anda akan dibawa kembali ke layar beranda.

[ctx: #31903]
en: When you are playing audio or video, the item title will appear at the top of the screen. Touching it will take you to the fullscreen visualization or video window.
id_id: Saat Anda memutar audio atau video, judul item akan muncul di bagian atas layar. Menyentuhnya akan membawa Anda ke visualisasi layar penuh atau jendela video.

[ctx: #31904]
en: Now Playing Title...
id_id: Sekarang Memutar Judul...
