KODI Main - en to hu_hu translation catalogue (91 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Skin for touchscreen devices
hu_hu: Felület érintőképernyős eszközöknek

[ctx: Addon Description]
en: Skin designed to be used on touchscreen devices like tablets and smartphones
hu_hu: Egy érintőképernyős eszközökre, például táblagépekre és okostelefonokra tervezett felület

[ctx: #31002]
en: Audio Settings
hu_hu: Audió beállítások

[ctx: #31004]
en: Caps[CR]Lock
hu_hu: Billentyű[CR]Zár

[ctx: #31005]
en: Visualization Options
hu_hu: Vizualizáció opciók

[ctx: #31006]
en: Visualization Presets
hu_hu: Vizualizáció altípusok

[ctx: #31007]
en: Context Menu
hu_hu: Menü

[ctx: #31009]
en: Working...
hu_hu: Dolgozom...

[ctx: #31011]
en: Recent
hu_hu: Új

[ctx: #31013]
en: Movies
hu_hu: Filmek

[ctx: #31014]
en: Episodes
hu_hu: Epizódok

[ctx: #31015]
en: Player info
hu_hu: Lejátszó info

[ctx: #31016]
en: Albums
hu_hu: Albumok

[ctx: #31018]
note: Label to show player info page
en: Player
hu_hu: Lejátszó

[ctx: #31019]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
hu_hu: Videó dekóder

[ctx: #31020]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
hu_hu: Képpont formátum

[ctx: #31021]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
hu_hu: Rendszer memóriahasználata

[ctx: #31024]
en: Page
hu_hu: Oldal

[ctx: #31030]
en: Info List
hu_hu: Infó lista

[ctx: #31038]
en: Login
hu_hu: Bejelentkezés

[ctx: #31039]
en: Updated:
hu_hu: Frissítve:

[ctx: #31040]
en: Select + X
hu_hu: Kiválasztás + X

[ctx: #31041]
en: Select + B
hu_hu: Kiválasztás + B

[ctx: #31042]
en: Select + Start
hu_hu: Kiválasztás + indítás

[ctx: #31043]
en: PAUSED
hu_hu: MEGÁLLÍTVA

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
hu_hu: ELŐRETEKERÉS

[ctx: #31045]
en: REWIND
hu_hu: VISSZATEKERÉS

[ctx: #31046]
en: Play speed
hu_hu: Lejátszási sebesség

[ctx: #31049]
en: End Time
hu_hu: Befejezés időpontja

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
hu_hu: Sorrend: Növekvő

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
hu_hu: Sorrend: Csökkenő

[ctx: #31055]
en: Open playlist
hu_hu: Játszási lista megnyitása

[ctx: #31056]
en: Save playlist
hu_hu: Játszási lista mentése

[ctx: #31057]
en: Close playlist
hu_hu: Játszási lista törlése

[ctx: #31058]
en: System music files
hu_hu: Rendszer zene fájlok

[ctx: #31059]
en: Current playlist
hu_hu: Aktuális játszási lista

[ctx: #31200]
en: Back
hu_hu: Vissza

[ctx: #31201]
en: Location
hu_hu: Hely

[ctx: #31202]
en: View
hu_hu: Nézet

[ctx: #31300]
en: Current Temp
hu_hu: Jelenlegi hőmérséklet

[ctx: #31301]
en: Last Updated
hu_hu: Utoljára módosítva

[ctx: #31303]
en: Data provider
hu_hu: Adatszolgáltató

[ctx: #31309]
en: System Memory Used:
hu_hu: Használt Rendszermemória:

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
hu_hu: Utoljára bejelentkezve

[ctx: #31322]
en: Aired
hu_hu: Játszva

[ctx: #31355]
en: Video Menu
hu_hu: Videó menü

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
hu_hu: Felirat letöltése

[ctx: #31390]
en: Skin default
hu_hu: Felszín alapértelmezése

[ctx: #31391]
en: Arial based
hu_hu: Arial betűkészlet

[ctx: #31400]
en: Change the skin · Set language and region · Change file listing options · Set up a screensaver
hu_hu: Felszín választás · Nyelv és régió beállítás · Fájllista beállítások · Képernyővédő beállítása

[ctx: #31405]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
hu_hu: Médiamegosztási szolgáltatások beállítása és kezelése · Időjárási szolgáltatás beállítása és kezelése

[ctx: #31406]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
hu_hu: Kijelző beállítása · Hang beállítása · Internetelérés beállítása · Energiagazdálkodás beállítása · Naplózás beállítása

[ctx: #31407]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
hu_hu: Telepített kiegészítők kezelése · Kiegészítők böngészése és telepítése a kodi.tv-ről · Kiegészítőbeállítások módosítása

[ctx: #31408]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
hu_hu: A lejátszás során elérhető műveletek beállítása · A médiatartalom lejátszásának beállítása

[ctx: #31409]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
hu_hu: Médiatár forrás konfiguráció · Médialistán megjelenített tartalom mutatása · Médialista navigáció beállítása

[ctx: #31410]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
hu_hu: Felület beállítása · Régió beállítása · Vezérlés beállítása · Képernyővédő beállítása · Mesterzár beállítása

[ctx: #31411]
en: Configure your profiles · Set locking options · Enable login screen
hu_hu: Profilok beállítása · Zárolási beállítások · Bejelentkező képernyő engedélyezése

[ctx: #31412]
en: Display system information · Hardware statistics · Check storage availability · View network configuration
hu_hu: Rendszerinformációk megjelenítése · Hardverstatisztika · Tárolóelérés ellenőrzése · Hálózati beállítások megtekintése

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user Profile[CR]to login and continue
hu_hu: Az Kodi profilod kiválasztása[CR]bejelentkezéshez és folytatás

[ctx: #31548]
en: Home menu
hu_hu: Főmenü

[ctx: #31549]
en: Home Add-ons
hu_hu: Főmenü kiegészítők

[ctx: #31550]
en: Backgrounds
hu_hu: Hátterek

[ctx: #31551]
en: Add-on Shortcut
hu_hu: Kiegészítő parancsikon

[ctx: #31552]
en: SYNC
hu_hu: SZINKRONIZÁL

[ctx: #31553]
en: Use Custom Background
hu_hu: Egyéni háttér használata

[ctx: #31554]
en: Background:
hu_hu: Háttér:

[ctx: #31555]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
hu_hu: TV beállítások - Teljes képernyős infó beállítása - EPG adatok beállítása

[ctx: #31556]
en: Live TV
hu_hu: Élő TV

[ctx: #31557]
en: Hide video background
hu_hu: Film háttér elrejtése

[ctx: #31558]
en: Hide visualization background
hu_hu: Vizualizációs háttér elrejtése

[ctx: #31559]
en: Channel settings
hu_hu: Csatorna beállítások

[ctx: #31560]
en: Available groups
hu_hu: Elérhető csoportok

[ctx: #31561]
en: Add Group
hu_hu: Csoport hozzáadása

[ctx: #31562]
en: Rename Group
hu_hu: Csoport átnevezése

[ctx: #31563]
en: Delete Group
hu_hu: Csoport törlése

[ctx: #31564]
en: Show hidden
hu_hu: Rejtettek megjelenítése

[ctx: #31565]
en: Show deleted
hu_hu: Töröltek megjelenítése

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
hu_hu: Videó kodek

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
hu_hu: Felbontás

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
hu_hu: Videó képarány

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
hu_hu: Hang kodek

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
hu_hu: Hangcsatornák

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
hu_hu: Képernyő felbontása

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
hu_hu: Rendszer CPU használat

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
hu_hu: Média

[ctx: #31611]
note: Label to show the system info page
en: System
hu_hu: Rendszer

[ctx: #31900]
en: First Run
hu_hu: Első indítás

[ctx: #31901]
en: There are two things to know about navigating Estouchy
hu_hu: Két dolgot kell tudni az Estouchy navigációjáról

[ctx: #31902]
en: The Kodi logo functions as a 'HOME' button. Whenever you touch it, you will be taken back to the home screen.
hu_hu: A Kodi logó „OTTHON” gombként működik. Amikor megérinted, viszzakerülsz a kezdőképernyőre.

[ctx: #31903]
en: When you are playing audio or video, the item title will appear at the top of the screen. Touching it will take you to the fullscreen visualization or video window.
hu_hu: Amikor hangot vagy videót játszol le, az elem címe a képernyő tetején jelenik meg. A megérintése a teljes képernyős vizualizációhoz vagy a videóablakhoz vezet.

[ctx: #31904]
en: Now Playing Title...
hu_hu: Most játszott cím…
