KODI Main - en to de_de translation catalogue (89 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Skin for touchscreen devices
de_de: Skin für Touchscreen-Geräte

[ctx: Addon Description]
en: Skin designed to be used on touchscreen devices like tablets and smartphones
de_de: Dieser Skin wurde für die Verwendung mit Touchscreen-Geräten, wie Tablets und Handys, entworfen

[ctx: #31002]
en: Audio Settings
de_de: Audioeinstellungen

[ctx: #31004]
en: Caps[CR]Lock
de_de: Feststell-[CR]Taste

[ctx: #31005]
en: Visualization Options
de_de: Visualisierungsoptionen

[ctx: #31006]
en: Visualization Presets
de_de: Visualisierungsvoreinstellungen

[ctx: #31007]
en: Context Menu
de_de: Kontextmenü

[ctx: #31009]
en: Working...
de_de: Verarbeitung...

[ctx: #31011]
en: Recent
de_de: Kürzlich

[ctx: #31013]
en: Movies
de_de: Filme

[ctx: #31014]
en: Episodes
de_de: Episoden

[ctx: #31015]
en: Player info
de_de: Player-Informationen

[ctx: #31016]
en: Albums
de_de: Alben

[ctx: #31019]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
de_de: Video-Decoder

[ctx: #31020]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
de_de: Pixel-Format

[ctx: #31021]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
de_de: Systemspeicherauslastung

[ctx: #31024]
en: Page
de_de: Seite

[ctx: #31030]
en: Info List
de_de: Informationsliste

[ctx: #31038]
en: Login
de_de: Anmeldung

[ctx: #31039]
en: Updated:
de_de: Aktualisiert:

[ctx: #31043]
en: PAUSED
de_de: PAUSE

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
de_de: SCHNELLER VORLAUF

[ctx: #31045]
en: REWIND
de_de: RÜCKLAUF

[ctx: #31046]
en: Play speed
de_de: Wiedergabegeschwindigkeit

[ctx: #31049]
en: End Time
de_de: Endet um

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
de_de: Sortieren: Aufsteigend

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
de_de: Sortieren: Absteigend

[ctx: #31055]
en: Open playlist
de_de: Wiedergabeliste öffnen

[ctx: #31056]
en: Save playlist
de_de: Wiedergabeliste speichern

[ctx: #31057]
en: Close playlist
de_de: Wiedergabeliste schließen

[ctx: #31058]
en: System music files
de_de: System-Musikdateien

[ctx: #31059]
en: Current playlist
de_de: Aktuelle Wiedergabeliste

[ctx: #31200]
en: Back
de_de: Zurück

[ctx: #31201]
en: Location
de_de: Ort

[ctx: #31202]
en: View
de_de: Ansicht

[ctx: #31300]
en: Current Temp
de_de: Aktuelle Temperatur

[ctx: #31301]
en: Last Updated
de_de: Letzte Aktualisierung

[ctx: #31303]
en: Data provider
de_de: Datenlieferant

[ctx: #31309]
en: System Memory Used:
de_de: Systemspeicherauslastung:

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
de_de: Letzte Anmeldung

[ctx: #31322]
en: Aired
de_de: Ausgestrahlt

[ctx: #31355]
en: Video Menu
de_de: Videomenü

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
de_de: Untertitel herunterladen

[ctx: #31390]
en: Skin default
de_de: Skin-Standard

[ctx: #31391]
en: Arial based
de_de: Arial-basiert

[ctx: #31400]
en: Change the skin · Set language and region · Change file listing options · Set up a screensaver
de_de: Skin anpassen · Sprache und Region festlegen · Dateiauflistungsoptionen ändern · Bildschirmschoner einrichten

[ctx: #31405]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
de_de: Medienfreigabedienste konfigurieren und verwalten · Wetterdienst konfigurieren und verwalten

[ctx: #31406]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
de_de: Einstellungen Anzeige · Audio · Internet · Energiesparen · Protokollierung

[ctx: #31407]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
de_de: Installierte Addons verwalten · Addons suchen und installieren von kodi.tv · Einstellungen der Addons ändern

[ctx: #31408]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
de_de: Wiedergabe-Aktionen konfigurieren · Konfigurieren, wie Medieninhalten wiedergegeben werden

[ctx: #31409]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
de_de: Bibliotheksquellen konfigurieren · Inhalt der Medienauflistungen anzeigen · Bibliotheksnavigation konfigurieren

[ctx: #31410]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
de_de: Skin konfigurieren · Region einstellen · Steuerung konfigurieren · Bildschirmschoner konfigurieren · Master-Sperre konfigurieren

[ctx: #31411]
en: Configure your profiles · Set locking options · Enable login screen
de_de: Profile konfigurieren · Sperren-Optionen einstellen · Anmeldebildschirm aktivieren

[ctx: #31412]
en: Display system information · Hardware statistics · Check storage availability · View network configuration
de_de: Systeminformation anzeigen · Hardware Statistiken · Speicherkapazität prüfen · Netzwerkkonfiguration anzeigen

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user Profile[CR]to login and continue
de_de: Bitte Kodi-Benutzerprofil zum Anmelden auswählen

[ctx: #31548]
en: Home menu
de_de: Hauptmenü

[ctx: #31549]
en: Home Add-ons
de_de: Addons auf der Startseite

[ctx: #31550]
en: Backgrounds
de_de: Hintergründe

[ctx: #31551]
en: Add-on Shortcut
de_de: Addon-Verknüpfung

[ctx: #31552]
en: SYNC
de_de: SYNCHRONISIEREN

[ctx: #31553]
en: Use Custom Background
de_de: Benutzerdefinierten Hintergrund verwenden

[ctx: #31554]
en: Background:
de_de: Hintergrund:

[ctx: #31555]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
de_de: TV-Einstellungen konfigurieren · Vollbildinformationen ändern · Programm-Guide-Einstellungen verwalten

[ctx: #31556]
en: Live TV
de_de: TV

[ctx: #31557]
en: Hide video background
de_de: Videohintergrund ausblenden

[ctx: #31558]
en: Hide visualization background
de_de: Visualisierungshintergrund ausblenden

[ctx: #31559]
en: Channel settings
de_de: Sendereinstellungen

[ctx: #31560]
en: Available groups
de_de: Verfügbare Gruppen

[ctx: #31561]
en: Add Group
de_de: Gruppe hinzufügen

[ctx: #31562]
en: Rename Group
de_de: Gruppe umbenennen

[ctx: #31563]
en: Delete Group
de_de: Gruppe löschen

[ctx: #31564]
en: Show hidden
de_de: Versteckte anzeigen

[ctx: #31565]
en: Show deleted
de_de: Gelöschte anzeigen

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
de_de: Videocodec

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
de_de: Videoauflösung

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
de_de: Videoseitenverhältnis

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
de_de: Videobitrate

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
de_de: Audiocodec

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
de_de: Audiokanäle

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
de_de: Audiobitrate

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
de_de: Bildschirmauflösung

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
de_de: Rendergeschwindigkeit

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
de_de: CPU-Auslastung

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
de_de: Medien

[ctx: #31900]
en: First Run
de_de: Erster Start

[ctx: #31901]
en: There are two things to know about navigating Estouchy
de_de: Zwei wichtige Dinge über das Navigieren mit Estouchy

[ctx: #31902]
en: The Kodi logo functions as a 'HOME' button. Whenever you touch it, you will be taken back to the home screen.
de_de: Das Kodi-Logo fungiert als 'Home'-Knopf. Das Drücken aktiviert den Hauptbildschirm.

[ctx: #31903]
en: When you are playing audio or video, the item title will appear at the top of the screen. Touching it will take you to the fullscreen visualization or video window.
de_de: Während Musik oder ein Video wiedergegeben wird, erscheint der Titel am oberen Bildschirmrand. Das Antippen des Titels aktiviert die Vollbild-Wiedergabe.

[ctx: #31904]
en: Now Playing Title...
de_de: Laufender Titel...
