KODI Main - en to da_dk translation catalogue (88 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Skin for touchscreen devices
da_dk: Skin for berøringsfølsomme enheder

[ctx: Addon Description]
en: Skin designed to be used on touchscreen devices like tablets and smartphones
da_dk: Skin der er designet til brug på berøringsfølsomme enheder som f.eks. tablets og smartphones

[ctx: #31002]
en: Audio Settings
da_dk: Lydindstillinger

[ctx: #31005]
en: Visualization Options
da_dk: Visualiseringsindstillinger

[ctx: #31006]
en: Visualization Presets
da_dk: Forudindstillinger til visualisering

[ctx: #31007]
en: Context Menu
da_dk: Kontekstmenu

[ctx: #31009]
en: Working...
da_dk: Arbejder...

[ctx: #31011]
en: Recent
da_dk: Seneste

[ctx: #31013]
en: Movies
da_dk: Film

[ctx: #31014]
en: Episodes
da_dk: Afsnit

[ctx: #31015]
en: Player info
da_dk: Information om afspiller

[ctx: #31016]
en: Albums
da_dk: Albummer

[ctx: #31018]
note: Label to show player info page
en: Player
da_dk: Afspiller

[ctx: #31019]
note: Label to show video decoder name
en: Video decoder
da_dk: Videoafkoder

[ctx: #31020]
note: Label to show the video pixel format
en: Pixel format
da_dk: Pixelformat

[ctx: #31021]
note: Label to show the system memory usage
en: System memory usage
da_dk: Systemets hukommelsesforbrug

[ctx: #31024]
en: Page
da_dk: Side

[ctx: #31030]
en: Info List
da_dk: Informationsliste

[ctx: #31039]
en: Updated:
da_dk: Opdateret:

[ctx: #31043]
en: PAUSED
da_dk: PAUSE

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
da_dk: SPOL FREM

[ctx: #31045]
en: REWIND
da_dk: SPOL TILBAGE

[ctx: #31046]
en: Play speed
da_dk: Afspilningshastighed

[ctx: #31049]
en: End Time
da_dk: Sluttidspunkt

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
da_dk: Sorter: Stigende

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
da_dk: Sorter: Faldende

[ctx: #31055]
en: Open playlist
da_dk: Åbn playliste

[ctx: #31056]
en: Save playlist
da_dk: Gem playliste

[ctx: #31057]
en: Close playlist
da_dk: Luk playliste

[ctx: #31058]
en: System music files
da_dk: Systemmusikfiler

[ctx: #31059]
en: Current playlist
da_dk: Nuværende playliste

[ctx: #31200]
en: Back
da_dk: Tilbage

[ctx: #31201]
en: Location
da_dk: Placering

[ctx: #31202]
en: View
da_dk: Vis

[ctx: #31300]
en: Current Temp
da_dk: Nuværende temperatur

[ctx: #31301]
en: Last Updated
da_dk: Sidst opdateret

[ctx: #31303]
en: Data provider
da_dk: Dataleverandør

[ctx: #31309]
en: System Memory Used:
da_dk: Systemets hukommelsesforbrug:

[ctx: #31320]
en: Last Logged In
da_dk: Sidst logget ind

[ctx: #31322]
en: Aired
da_dk: Sendt

[ctx: #31355]
en: Video Menu
da_dk: Videomenu

[ctx: #31356]
en: Download Subtitles
da_dk: Hent undertekster

[ctx: #31358]
en: Teletext
da_dk: Tekst-tv

[ctx: #31390]
en: Skin default
da_dk: Skinnets standard

[ctx: #31391]
en: Arial based
da_dk: Baseret på Arial

[ctx: #31400]
en: Change the skin · Set language and region · Change file listing options · Set up a screensaver
da_dk: Skift skin · Vælg sprog og region · Skift indstillinger for filvisning · Opsæt en pauseskærm

[ctx: #31405]
en: Configure & manage media sharing services · Configure & manage the weather service
da_dk: Konfigurer og administrer mediedelingstjenester · Konfigurer og administrer vejretjenesten

[ctx: #31406]
en: Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving · Configure logging
da_dk: Konfigurer skærm · Konfigurer lyd · Konfigurer internetadgang · Konfigurer strømbesparelse · Konfigurer logføring

[ctx: #31407]
en: Manage your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv · Modify add-on settings
da_dk: Administrer dine installerede add-ons · Gennemse og installer add-ons fra kodi.tv · Tilpas indstillinger for add-ons

[ctx: #31408]
en: Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
da_dk: Konfigurer handlinger, der kan bruges under afspilning · Konfigurer hvordan medieindhold afspilles

[ctx: #31409]
en: Configure library sources · Show the media lists display content · Configure how library lists are navigated
da_dk: Konfiguration af bibliotekilder · Vis medielisternes indholdsvisning · Konfigurer hvordan biblioteklister navigeres

[ctx: #31410]
en: Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
da_dk: Konfigurer skin · Konfigurer område · Konfigurer kontrol · Konfigurer pauseskærm · Konfigurer hovedlås

[ctx: #31411]
en: Configure your profiles · Set locking options · Enable login screen
da_dk: Konfigurer dine profiler · Angiv låsemuligheder · Aktiver loginskærm

[ctx: #31412]
en: Display system information · Hardware statistics · Check storage availability · View network configuration
da_dk: Vis systemoplysninger · Hardwarestatistik · Kontroller tilgængelighed af lagerplads · Se netværkskonfiguration

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user Profile[CR]to login and continue
da_dk: Vælg din Kodi brugerprofil[CR]for at logge ind og fortsætte

[ctx: #31548]
en: Home menu
da_dk: Hovedmenu

[ctx: #31549]
en: Home Add-ons
da_dk: Hovedmenuens add-ons

[ctx: #31550]
en: Backgrounds
da_dk: Baggrunde

[ctx: #31551]
en: Add-on Shortcut
da_dk: Genvej til add-on

[ctx: #31553]
en: Use Custom Background
da_dk: Anvend brugerdefineret baggrund

[ctx: #31554]
en: Background:
da_dk: Baggrund:

[ctx: #31555]
en: Configure TV settings · Change full screen info · Manage EPG data settings
da_dk: Konfigurer tv-indstillinger · Skift fuldskærmsinfo · Administrer dataindstillinger for EPG

[ctx: #31556]
en: Live TV
da_dk: Direkte tv

[ctx: #31557]
en: Hide video background
da_dk: Skjul videobaggrund

[ctx: #31558]
en: Hide visualization background
da_dk: Skjul visualiseringens baggrund

[ctx: #31559]
en: Channel settings
da_dk: Kanalindstillinger

[ctx: #31560]
en: Available groups
da_dk: Tilgængelig grupper

[ctx: #31561]
en: Add Group
da_dk: Tilføj gruppe

[ctx: #31562]
en: Rename Group
da_dk: Omdøb gruppe

[ctx: #31563]
en: Delete Group
da_dk: Slet gruppe

[ctx: #31564]
en: Show hidden
da_dk: Vis skjulte

[ctx: #31565]
en: Show deleted
da_dk: Vis slettede

[ctx: #31600]
note: Label to show the video codec name
en: Video codec
da_dk: Video-codec

[ctx: #31601]
note: Label to show the video resolution
en: Video resolution
da_dk: Videoopløsning

[ctx: #31602]
note: Label to show the video aspect
en: Video aspect
da_dk: Billedeformat

[ctx: #31603]
note: Label to show the video bitrate
en: Video bitrate
da_dk: Video-bitrate

[ctx: #31604]
note: Label to show the audio codec name
en: Audio codec
da_dk: Lyd-codec

[ctx: #31605]
note: Label to show the number of audio channels
en: Audio channels
da_dk: Lydkanaler

[ctx: #31606]
note: Label to show the audio bitrate
en: Audio bitrate
da_dk: Lydbitrate

[ctx: #31607]
note: Label to show the screen resolution
en: Screen resolution
da_dk: Skærmopløsning

[ctx: #31608]
note: Label to show the system rendering speed
en: System rendering speed
da_dk: Systemets renderingshastighed

[ctx: #31609]
note: Label to show the system CPU usage
en: System CPU usage
da_dk: Systemets CPU-forbrug

[ctx: #31610]
note: Label to show the media (metadata) info page
en: Media
da_dk: Medie

[ctx: #31900]
en: First Run
da_dk: Første kørsel

[ctx: #31901]
en: There are two things to know about navigating Estouchy
da_dk: Der er to ting at vide omkring navigeringen i Estouchy

[ctx: #31902]
en: The Kodi logo functions as a 'HOME' button. Whenever you touch it, you will be taken back to the home screen.
da_dk: Kodi-logoet fungerer som en 'HOME'-knap. Hver gang du trykker på den, føres du tilbage til startskærmen.

[ctx: #31903]
en: When you are playing audio or video, the item title will appear at the top of the screen. Touching it will take you to the fullscreen visualization or video window.
da_dk: Når du afspiller lyd eller video, vises titlen øverst på skærmen. Hvis du trykker på den, kommer du til visualiseringen eller videovinduet i fuld skærm.

[ctx: #31904]
en: Now Playing Title...
da_dk: Titel der afspilles nu...
