peripheral.joystick - en to it_it translation catalogue (7 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Kodi Joystick Library
it_it: Libreria Joystick Kodi

[ctx: Addon Description]
en: This library provides joystick drivers and button maps. Multiple joystick APIs are supported, including DirectX, XInput, SDL and the Linux Joystick API.
it_it: Questa libreria fornisce i driver del joystick e le mappe dei pulsanti. Sono supportate più API joystick, tra cui DirectX, XInput, SDL e l'API Joystick Linux.

[ctx: #30000]
en: Driver settings
it_it: Impostazioni driver

[ctx: #30001]
en: Joystick driver
it_it: Driver joystick

[ctx: #30002]
en: None
it_it: Nessuno

[ctx: #30003]
en: Enable XInput
it_it: Abilita XInput

[ctx: #30004]
en: Enable DirectInput
it_it: Abilita DirectInput
