KODI Main - en to it_IT translation catalogue (15 entries)

[ctx: #30000]
en: Preferences
it_IT: Preferenze

[ctx: #30001]
en: Preferred language for album review
it_IT: Lingua preferita per la recensione degli album

[ctx: #30002]
en: Prefer genres from
it_IT: Preferisci i generi da

[ctx: #30003]
en: Prefer styles from
it_IT: Preferisci gli stili da

[ctx: #30005]
en: Prefer themes from
it_IT: Preferisci temi da

[ctx: #30006]
en: Prefer rating from
it_IT: Preferisci valutazione da

[ctx: #30007]
en: Prefer review from
it_IT: Preferisci recensione da

[ctx: #30101]
en: Allow less accurate search results
it_IT: Consenti risultati di ricerca meno accurati

[ctx: #30201]
en: If available, the album review will be downloaded in the selected language. It will fallback to English.
it_IT: Se disponibile, la recensione dell'album verrà scaricata nella lingua selezionata. Poi tornerà all'inglese.

[ctx: #30202]
en: Try to get genre info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
it_IT: Prova a ottenere informazioni sul genere utilizzando lo scraper selezionato. Se lo scraper preferito non restituisce risultati, prova con altri scraper.

[ctx: #30203]
en: Try to get style info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
it_IT: Prova a ottenere informazioni sullo stile utilizzando lo scraper  selezionato. Se lo scraper preferito non restituisce risultati, prova con altri scraper.

[ctx: #30205]
en: Try to get theme info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
it_IT: Prova a ottenere informazioni sul tema utilizzando lo scraper  selezionato. Se lo scraper preferito non restituisce risultati, prova con altri scraper.

[ctx: #30206]
en: Try to get rating info using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
it_IT: Prova a ottenere informazioni sulla valutazione utilizzando lo scraper selezionato. Se lo scraper preferito non restituisce risultati, prova con altri scraper.

[ctx: #30207]
en: Try to get the album review using the selected scraper. Other scrapers will be used if the preferred scraper returns no results.
it_IT: Prova a ottenere la recensione dell'album utilizzando lo scraper  selezionato. Se lo scraper preferito non restituisce risultati, prova con altri scraper.

[ctx: #30301]
en: If Musicbrainz does not provide a link to allmusic and/or discogs, we can search those sites based on artistname & albumname. In circumstances where an artist has released multiple albums by the same name, this could potentially result in a mixture of metadata from those albums.
it_IT: Se Musicbrainz non fornisce un collegamento a allmusic e/o discogs, possiamo cercare quei siti in base al nome dell'artista e all'album. In circostanze in cui un artista ha pubblicato più album con lo stesso nome, ciò potrebbe potenzialmente risultare in un misto di metadati di quegli album.
