KODI Main - en to lv_lv translation catalogue (9 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: SNES controller
lv_lv: SNES kontrolieris

[ctx: Addon Description]
en: The SNES (akso known as Super NES or Super Nintendo) is a 16-bit console released in 1990. The controller design served as inspiration for the PlayStation, Dreamcast, Xbox and Wii Classic controllers.
lv_lv: SNES (pazīstams arī kā Super NES vai Super Nintendo) ir 16 bitu konsole, kas izlaista 1990. gadā. Kontroliera dizains kalpoja par iedvesmu PlayStation, Dreamcast, Xbox un Wii Classic kontrolieriem.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Image credit: OpenEmu (openemu.org)
lv_lv: Attēla avots: OpenEmu (openemu.org)

[ctx: #30007]
en: Up
lv_lv: Uz augšu

[ctx: #30008]
en: Right
lv_lv: Pa labi

[ctx: #30009]
en: Down
lv_lv: Uz leju

[ctx: #30010]
en: Left
lv_lv: Pa kreisi

[ctx: #30011]
en: Left Bumper
lv_lv: Kreisais bamperis

[ctx: #30012]
en: Right Bumper
lv_lv: Labais bamperis
