KODI Main - en to it_it translation catalogue (11 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: SNES controller
it_it: Controller SNES

[ctx: Addon Description]
en: The SNES (akso known as Super NES or Super Nintendo) is a 16-bit console released in 1990. The controller design served as inspiration for the PlayStation, Dreamcast, Xbox and Wii Classic controllers.
it_it: Il SNES (noto anche come Super NES o Super Nintendo) è una console a 16 bit rilasciata nel 1990. Il design del controller è servito da ispirazione per i controller PlayStation, Dreamcast, Xbox e Wii Classic.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Image credit: OpenEmu (openemu.org)
it_it: Credito immagine: OpenEmu (openemu.org)

[ctx: #30005]
en: Start
it_it: Avvia

[ctx: #30006]
en: Select
it_it: Seleziona

[ctx: #30007]
en: Up
it_it: Su

[ctx: #30008]
en: Right
it_it: Destra

[ctx: #30009]
en: Down
it_it: Giù

[ctx: #30010]
en: Left
it_it: Sinistra

[ctx: #30011]
en: Left Bumper
it_it: Dorsale sinistro

[ctx: #30012]
en: Right Bumper
it_it: Dorsale destro
