KODI Main - en to id_id translation catalogue (9 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: SNES controller
id_id: Kontrol SNES

[ctx: Addon Description]
en: The SNES (akso known as Super NES or Super Nintendo) is a 16-bit console released in 1990. The controller design served as inspiration for the PlayStation, Dreamcast, Xbox and Wii Classic controllers.
id_id: SNES (juga dikenal sebagai Super NES atau Super Nintendo) adalah konsol 16-bit yang dirilis pada tahun 1990. Desain pengontrol berfungsi sebagai inspirasi untuk pengontrol PlayStation, Dreamcast, Xbox, dan Wii Classic.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Image credit: OpenEmu (openemu.org)
id_id: Sumber gambar: OpenEmu (openemu.org)

[ctx: #30007]
en: Up
id_id: Atas

[ctx: #30008]
en: Right
id_id: Kanan

[ctx: #30009]
en: Down
id_id: Bawah

[ctx: #30010]
en: Left
id_id: Kiri

[ctx: #30011]
en: Left Bumper
id_id: Bumper Kiri

[ctx: #30012]
en: Right Bumper
id_id: Bumper Kanan
