KODI Main - en to fa_ir translation catalogue (12 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: SNES controller
fa_ir: دستهٔ SNES

[ctx: Addon Description]
en: The SNES (akso known as Super NES or Super Nintendo) is a 16-bit console released in 1990. The controller design served as inspiration for the PlayStation, Dreamcast, Xbox and Wii Classic controllers.
fa_ir: اس‌نس (SNES که به نام‌های سوپر NES و سوپر نینتندو هم شناخته می‌شود) کنسولی ۱۶بیتی است که در ۱۳۶۷ ارائه شد. طرّاحی دسته‌اش، الهامی برای دسته‌های پلی‌استیشن، دریم‌کست، اکس‌باکس و وی بود.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Image credit: OpenEmu (openemu.org)
fa_ir: اعتبار تصویر: openemu.org

[ctx: #30000]
en: Super Nintendo
fa_ir: سوپر نینتندو

[ctx: #30005]
en: Start
fa_ir: آغاز

[ctx: #30006]
en: Select
fa_ir: گزینش

[ctx: #30007]
en: Up
fa_ir: بالا

[ctx: #30008]
en: Right
fa_ir: راست

[ctx: #30009]
en: Down
fa_ir: پایین

[ctx: #30010]
en: Left
fa_ir: چپ

[ctx: #30011]
en: Left Bumper
fa_ir: انگشتی چپ

[ctx: #30012]
en: Right Bumper
fa_ir: انگشتی راست
