KODI Main - en to es_mx translation catalogue (10 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: SNES controller
es_mx: Control de SNES

[ctx: Addon Description]
en: The SNES (akso known as Super NES or Super Nintendo) is a 16-bit console released in 1990. The controller design served as inspiration for the PlayStation, Dreamcast, Xbox and Wii Classic controllers.
es_mx: La SNES (también conocida como Super NES o Super Nintendo) es una consola de 16-bit lanzada en 1990. El diseño del control sirvió como inspiración para los controles de PlayStation, Dreamcast, Xbox, y de la Wii Classic.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Image credit: OpenEmu (openemu.org)
es_mx: Créditos de la imagen: OpenEmu (openemu.org)

[ctx: #30006]
en: Select
es_mx: Seleccionar

[ctx: #30007]
en: Up
es_mx: Arriba

[ctx: #30008]
en: Right
es_mx: Derecha

[ctx: #30009]
en: Down
es_mx: Abajo

[ctx: #30010]
en: Left
es_mx: Izquierda

[ctx: #30011]
en: Left Bumper
es_mx: Bumper Izquierdo

[ctx: #30012]
en: Right Bumper
es_mx: Bumper Derecho
