KODI Main - en to de_de translation catalogue (10 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: SNES controller
de_de: SNES-Controller

[ctx: Addon Description]
en: The SNES (akso known as Super NES or Super Nintendo) is a 16-bit console released in 1990. The controller design served as inspiration for the PlayStation, Dreamcast, Xbox and Wii Classic controllers.
de_de: SNES (auch bekannt als Super NES oder Super Nintendo) ist eine 1990 veröffentlichte 16-bit Konsole. Das Controller-Design diente als Inspiration für die Controller von Playstation, Dreamcast, Xbox und Wii Classic.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Image credit: OpenEmu (openemu.org)
de_de: Bildnachweis: OpenEmu (openemu.org)

[ctx: #30006]
en: Select
de_de: Auswählen

[ctx: #30007]
en: Up
de_de: Hoch

[ctx: #30008]
en: Right
de_de: Rechts

[ctx: #30009]
en: Down
de_de: Runter

[ctx: #30010]
en: Left
de_de: Links

[ctx: #30011]
en: Left Bumper
de_de: Linker Bumper

[ctx: #30012]
en: Right Bumper
de_de: Rechter Bumper
