KODI Main - en to be_by translation catalogue (11 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: SNES controller
be_by: Кантролер SNES

[ctx: Addon Description]
en: The SNES (akso known as Super NES or Super Nintendo) is a 16-bit console released in 1990. The controller design served as inspiration for the PlayStation, Dreamcast, Xbox and Wii Classic controllers.
be_by: SNES (таксама вядомая як Super NES або Super Nintendo) - 16-бітавая гульнявая кансоль, выпушчаная ў 1990. Па ўзоры яе кантролераў ствараліся кантролеры для PlayStation, Dreamcast, Xbox і Wii Classic.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Image credit: OpenEmu (openemu.org)
be_by: Крыніца выяў: OpenEmu (openemu.org)

[ctx: #30005]
en: Start
be_by: Старт

[ctx: #30006]
en: Select
be_by: Выбар

[ctx: #30007]
en: Up
be_by: Уверх

[ctx: #30008]
en: Right
be_by: Управа

[ctx: #30009]
en: Down
be_by: Уніз

[ctx: #30010]
en: Left
be_by: Улева

[ctx: #30011]
en: Left Bumper
be_by: Левая бакавая кнопка

[ctx: #30012]
en: Right Bumper
be_by: Правая бакавая кнопка
