KODI Addons - en to de_de translation catalogue (51 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: IBM Model M keyboard
de_de: IBM-Tastatur Model M

[ctx: Addon Description]
en: The IBM Model M keyboard, introduced in 1984, is regarded as a timeless and durable piece of hardware.
de_de: Die 1984 vorgestellte IBM-Tastatur Model M ist als zeitlose und langlebige Hardware geschätzt.

[ctx: Addon Disclaimer]
en: Image credit: Wikipedia (wikipedia.org)
de_de: Bildverweis: Wikipedia (wikipedia.org)

[ctx: #30000]
en: Keyboard
de_de: Tastatur

[ctx: #30053]
en: Enter
de_de: Eingabetaste

[ctx: #30054]
en: Space
de_de: Leertaste

[ctx: #30055]
en: Left Alt
de_de: Alt links

[ctx: #30056]
en: Right Alt
de_de: Alt rechts

[ctx: #30057]
en: Left Ctrl
de_de: Strg links

[ctx: #30058]
en: Right Ctrl
de_de: Strg rechts

[ctx: #30059]
en: Left Shift
de_de: Umschalttaste links

[ctx: #30060]
en: Right Shift
de_de: Umschalttaste rechts

[ctx: #30061]
en: Caps Lock
de_de: Feststelltaste

[ctx: #30062]
en: Scroll Lock
de_de: Rollen

[ctx: #30063]
en: Num Lock
de_de: Numlock

[ctx: #30074]
en: Print Screen
de_de: Druck

[ctx: #30076]
en: Insert
de_de: Einfügen

[ctx: #30077]
en: Home
de_de: Pos1

[ctx: #30078]
en: Page Up
de_de: Bild Auf

[ctx: #30079]
en: Page Down
de_de: Bild Ab

[ctx: #30080]
en: Delete
de_de: Entf

[ctx: #30081]
en: End
de_de: Ende

[ctx: #30082]
en: Left
de_de: Links

[ctx: #30083]
en: Up
de_de: Auf

[ctx: #30084]
en: Down
de_de: Ab

[ctx: #30085]
en: Right
de_de: Rechts

[ctx: #30086]
en: Num Pad 1
de_de: Ziffernblock 1

[ctx: #30087]
en: Num Pad 2
de_de: Ziffernblock 2

[ctx: #30088]
en: Num Pad 3
de_de: Ziffernblock 3

[ctx: #30089]
en: Num Pad 4
de_de: Ziffernblock 4

[ctx: #30090]
en: Num Pad 5
de_de: Ziffernblock 5

[ctx: #30091]
en: Num Pad 6
de_de: Ziffernblock 6

[ctx: #30092]
en: Num Pad 7
de_de: Ziffernblock 7

[ctx: #30093]
en: Num Pad 8
de_de: Ziffernblock 8

[ctx: #30094]
en: Num Pad 9
de_de: Ziffernblock 9

[ctx: #30095]
en: Num Pad 0
de_de: Ziffernblock 0

[ctx: #30096]
en: Num Pad /
de_de: Ziffernblock /

[ctx: #30097]
en: Num Pad *
de_de: Ziffernblock *

[ctx: #30098]
en: Num Pad -
de_de: Ziffernblock -

[ctx: #30099]
en: Num Pad +
de_de: Ziffernblock +

[ctx: #30100]
en: Num Pad Enter
de_de: Ziffernblock Enter

[ctx: #30101]
en: Num Pad .
de_de: Ziffernblock .

[ctx: #30106]
en: Left Meta
de_de: Meta links

[ctx: #30107]
en: Right Meta
de_de: Meta rechts

[ctx: #30108]
en: Left Super
de_de: Super links

[ctx: #30109]
en: Right Super
de_de: Super rechts

[ctx: #30132]
en: Help
de_de: Hilfe

[ctx: #30134]
en: Break
de_de: Pause

[ctx: #30135]
en: Menu
de_de: Menü

[ctx: #30139]
en: Num Pad Equals
de_de: Ziffernblock =

[ctx: #30140]
en: Clear
de_de: Löschen
