KODI Main - en to is_is translation catalogue (5 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: AAC Audio Encoder
is_is: AAC-hljóðkóðari

[ctx: Addon Description]
en: AAC is a set of codecs designed to provide better compression than MP3s, and are improved versions of MPEG audio.
is_is: AAC er sett af kóðunarlyklum sem hannaðir eru til að gefa betri þjöppun en MP3 og eru endurbættar útgáfur af MPEG-hljóði.

[ctx: #30000]
note: Bitrate to use on for compression
en: Bitrate
is_is: Bitahraði

[ctx: #30001]
note: Description of setting with label #30000 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the AAC audio encoder for audio compression.
is_is: Veldu hvaða bitahraða eigi að nota í AAC-hljóðkóðaranum fyrir hljóðþjöppun.

[ctx: #30002]
note: Value format for with bitrate edited field
en: {0:d} kbps
is_is: {0:d} kb/sek
